ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login


01.Imię i Nazwisko.
Mariusz Sobański

02.Grupa, lub projekt muzyczny w którym obecnie występujesz?
Od kilku lat LIGHT COORPORATION, tu znalazłem możliwości do łączenia (wczesnej) muzyki progresywnej z jazz rockiem, avangardą i muzyką filmową.
Dzięki muzykom z którymi mam przywilej tworzyć, ich warsztatowi, pasji i zamiłowaniu do wielu gatunków muzyki powstało Light Coorporation. 1 sierpnia 2011r. dostrzegł nas Chris Cutler muzyk i wykładowca, współzałożyciel min.legendarnej grupy Henry Cow. Jego wytwórnia ReR MEGACORP wydała na świat naszą płytę Rare DIALECT. Kiedyś z Gerardem Niemczykiem Philadelphia Band www.philadelphia.art.pl

03.Ile miałeś lat kiedy stwierdziłeś, że chcesz zostać gitarzystą?
Miałem 12 lat, Ojciec kupił mi pierwszą gitarę akustyczną jakiś polski wyrób, ale i tak w tamtym czasie kupić gitarę w sklepie to był wyczyn.Później kupiłem niemiecką gitarę klasyczną Musima i to juź było coś.

04.Czy jest jakiś zespół, a może konkretny utwór, który miał bezpośredni wpływ na Twoją decyzję?
Miałem stary monofoniczny gramofon i tzw. pocztówki dźwiękowe, nie wiem co się z nimi stało. Pewnie wylądowały na śmietniku z chwilą kiedy kupiłem magnetofon kasetowy, aby nagrywać audycje Piotra Kaczkowskiego.Słuchałem dużo The Beatles, miałem starego singla Pink Floyd to mnie brało.

05.Czy pamiętasz swoje pierwsze gitary?
Tych gitar było kilka, wspomniana już klasyczna Musima,później elektryczna Jolana i jakieś lutnicze podróby Fender'a.

06.Jakich gitar używasz teraz?
Od trzech lat Music Man Luke Costum, bardzo wygodna i świetnie brzmi. Lubię bardzo ten instrument, nagrywam i koncertuję z tą gitarą.

07.Czy masz jakiś wymarzony model na którym chciałbyś zagrać?
Valley Arts Guitar i Brian Moore Guitars.

08.Wolisz pracować w studio czy występować na scenie?
Obie sytuacje wymagają od muzyka doświadczenia. Praca z ludźmi, a w tym umiejętność porozumiewania się są bardzo ważne, niemal kluczowe.
Lubię pracować w studio, mamy dobrą ekipę i dochodzimy do porozumienia co sprawia, że chce się tworzyć i siedzieć po nocach.Nad płytą Rare DIALECT z Light Coorporation pracowaliśmy w fajnych warunkach, nagrywaliśmy na setkę sekcję i cześć moich gitar, później dogrywałem tylko solówki, następnie koledzy dograli osobno saksofony i skrzypce. Jeśli chodzi o scenę to daje ona duże możliwości począwszy od improwizacji do zagrania koncertowo utworu inaczej. Jest tu duże pole do popisu dla muzyków, adrenalina i kontakt z ludźmi jest inna niż podczas pracy w studio, naprawdę nie wiem co lepsze!

09.Czy jest jakiś artysta z którym chciałbyś odbyć mały "jam session"?
Oczywiście kilku min: Roine Stolt, Neal Morse, Bill Laswell, John Zorn...Fred Frith!

10.Czy jest jakiś utwór w którym zagrałeś z którego jesteś szczególnie dumny?
Jakiś czas temu graliśmy koncert dla dziewczynki, która jest chora na jakąś dziwną chorobę,grało tam kilka zaprzyjaźnionych zespołów i tak wspólnie zbieraliśmy na lekarstwo. Na ten koncert przyjechał Marek Piekarczyk z TSA, zebrałem kilku muzyków i zagraliśmy kawałek z płyty Rock'n'roll pt. "Wyciągam swoją dłoń"to idealnie pasowało tego dnia. Muszę też dodać, że Marek to niezwykle szlachetny gość, pokazał tego dnia wielką klasę,przyjechał za darmo, zaśpiewał dla ludzi i bardzo pomógł.Więcej nie napiszę, bo pewnie On sam nie chce abym Go tu wychwalał.

11.Czy zajmujesz się komponowaniem muzyki?
Tak, jednak piszę jak mi coś bardzo w głowie zagra, nie nagrywam wszystkiego jak leci,nie siadam każdego dnia, aby coś napisać, musi być ta wyjątkowa chwila i wcale nie musi być magiczna. Mam na koncie min. produkcję płyty Rare DIALECT, kolejna, druga płyta Light Coorporation jest już w realizacji.Także Beyond A Shadow Of A Doubt, DVD z muzyką filmową Light Coorporation, muzyka do etiudy filmowej "Stracone Nuty" projekt współfinansowany przez POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ.

12.Czy umiesz grać na innych instrumentach?
Fortepian, a od niedawna uczę się gry smyczkiem na wiolonczeli barytonowej niespotykanie ciekawie brzmi.

13.Czy masz jakieś hobby nie związane z muzyką?
Lubię filmy Woody Allen'a, część Altman'a i wszystko z kina Kurosawy

14.Czy zaglądasz na ProgRock.org.pl ?
Tak, ciągle czytam Waszą recenzję płyty Light Coorporation Rare Dialect ..heh...tak poważnie, to chciałbym częściej, ale mam Was w ulubinych.
Pozdrawiam, trzymajcie się!

 

© Copyright 2007- 2017 - ProgRock.org.pl
10 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version