ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

19 kwietnia wystartuje jedna z najciekawiej zapowiadających się tegorocznych tras koncertowych. Polskie trio: Batushka, Obscure Sphinx i Entropia z pewnością zadowoli wszystkich miłośników mrocznych, eklektycznych i przede wszystkim ciężkich dźwięków. Zakapturzeni mnisi z Batushki zaprezentują swój rytualny koncert, w ramach którego usłyszeć będzie można utwory z doskonale przyjętego albumu "Litourgiya". Warszawiacy z Obscure Sphinx wraz z Wielebną na czele z pewnością przytłoczą ciężarem swoich gitar, natomiast Entropia postara się poturbować umysły widzów wyjątkowo oryginalnym post-metalem o mocnym zabarwieniu psychodelicznym.

BATUSHKA

Malkontenci przewidywali, że żywot tego zespołu nie potrwa długo. Na szczęście ich przewidywania kompletnie się nie sprawdziły. Polski black metalowy projekt o wyjątkowo oryginalnym cerkiewnym charakterze z powodzeniem kolejny rok z rzędu promuje swój jedyny jak dotychczas album "Litourgiya". Krążek ten zyskał całą masę pozytywnych recenzji, również wśród publiczności i środowiska progresywnego nie został niezauważony. Znalazł się on w wielu podsumowaniach roku 2015, a grupie otworzył drogę do występów na prestiżowych festiwalach metalowych (jak choćby Brutal Assault) czy również tych nieprzeznaczonych dla stricte metalowej publiczności (OFF Festival). Batushka z powodzeniem koncertuje niemal na wszystkich kontynentach, a ich tajemniczy i oryginaly charakter dodaje zespołowi jeszcze więcej atrakcyjności. Do dziś nie do końca wiadomo jacy muzycy stoją bowiem za tym projektem, natomiast już wiadomo, że grupa szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich zespołów metalowych.

Mimo upływu czasu muzycznie nic się u Batushki nie zmieniło. Black metal i doom metal pożenione są z cerkiewnymi śpiewami, a występ przypomina mroczne misterium z udziałem wspaniale śpiewającego męskiego chóru. Mariaż piekła i nabożeństwa cerkiewnego naprawdę robi wrażenie, mogli się o tym przekonać widzowie w czasie ostatniej polskiej trasy Behemoth, na której Batushka była gościem specjalnym. Czy tegoroczna trasa uchyli rąbka tajemnicy i pokaże jakąś nowość z obozu tych zakapturzonych mnichów? Przekonać się o tym będzie można już w kwietniu! A każdy kto jeszcze tego zespołu na żywo nie widział powinien bez zastanowienia wybrać jeden z sześciu kwietniowych koncertów. Naprawdę warto!

OBSCURE SPHINX

Powstały w Warszawie zespół Obscure Sphinx będzie obchodził w tym roku dekadę istnienia. W obecnym, trzyosobowym wcieleniu kapeli, rok 2008 pamięta tylko basista Michał "Blady" Rejman. Ta, na której podczas koncertu skupiona jest uwaga publiczności, czyli Zofia "Wielebna" Fraś, dołączyła w 2009 roku. Miniona dekada na pewno nie została przez muzyków zmarnowana. Dzieląc pasję z obowiązkami zawodowymi (Wielebna to na co dzień pani weterynarz, grupa działa na zasadach DIY - Do It Yourself), udało się Obscure Sphinx stworzyć nie tylko ciekawy styl, będący połączeniem post metalu, post rocka, doomu oraz szeroko pojętej alternatywnej elektroniki, lecz również przyzwyczaić publiczność do tego, że koncerty zespołu są wyjątkowym wydarzeniem estetycznym, ze względu na tworzone przez wokalistkę kreacje.

Choć działają w znaczniej mierze samodzielnie (brak wydawcy, agencji bookingowej itp.), grupa była w stanie przebić się do świadomości słuchaczy. Warto na pewno wspomnieć, że nagrodzono Obscure Sphix jako najlepszego debiutanta na Summer Breeze Open Air Festival, co jest olbrzymim wyróżnienem dla grupy niezwiązanej z wielkimi koncernami czy wydawnictwami. Na koncie Obscure Sphinx są trzy płyty: wydana w 2011 roku debiutancka "Anaesthetic Inhalation Ritual", znakomicie przyjęta "Void Mother" z 2013 roku - szeroko omawiana i recenzowana również wśród miłośników progresywnego metalu; a dyskografię zamyka ozdobione okładką Mario Duplantiera z Gojiry wydawnictwo "Epitaphs" z 2016 roku, nagrane w całości na tzw. "setkę".

ENTROPIA

To młody zespół, którego członkowie przekonani są o tym, że przyszłość ludzkości będzie psychodeliczna albo nie będzie jej wcale. Entropia jawi się jako kolektyw zwolenników futurystycznej wizji świata opracowanej przez Terence’a McKennę, domagając się powrotu do plemiennej świadomości i odrzucenia materialistycznej cywilizacji, która nas otacza na rzecz doświadczenia psychodelicznego. Wraz z wydaniem zmieniającego świadomość, drugiego albumu "Ufonaut", zespół zdołał nasycić typową post-blackmetalową scenerię kwaśnym posmakiem, jednocześnie czyniąc pozostawanie w kontrze do wszelkich oczekiwań swoim modus operandi. Ta szalona muzyka niepozbawiona jest wirtuozerii, psychodelicznego transu oraz black metalowej wściekłości. Ale ten zwariowany i dość mroczny obraz, jaki tworzy grupa potrafi porwać na wiele godzin, również w wykonaniu na żywo. Grupa już pracuje nad nowym materiałem, z którego utwory pojawiały się nawet na jej koncertach. Z pewnością usłyszymy kilka nowości w ramach kwietniowej trasy.

SZCZEGÓŁY TRASY

Trasa koncertowa pt. "I. PIELGRZYMKA POLSKA" jest organizowana przez Knock Out Productions. W ramach sześciu koncertów zespoły Batushka, Obscure Sphinx oraz Entropia zawitają do:

  • 19 kwietnia (czwartek) – Wrocław „A2” – wydarzenie na FB: KLIK 
  • 20 kwietnia (piątek) – Katowice „MegaClub” – wydarzenie na FB: KLIK 
  • 21 kwietnia (sobota) – Kraków „Kwadrat” – wydarzenie na FB: KLIK 
  • 26 kwietnia (czwartek) – Poznań „u Bazyla” – wydarzenie na FB: KLIK 
  • 27 kwietnia (piątek) – Gdańsk „B90” – wydarzenie na FB: KLIK 
  • 28 kwietnia (sobota) – Warszawa „Progresja” – wydarzenie na FB: KLIK 

Bilety: 55 zł – przedsprzedaż, 65 zł – w dniu koncertu

Bilety na koncert dostępne na:

- www.knockoutprod.net/sklep (druki kolekcjonerskie)

- www.eventim.pl

Pielgrzymka

© Copyright 2007- 2017 - ProgRock.org.pl
10 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version