ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Kalendarium ProgRocka
Kartki z kalendarza

Napisał 

1 stycznia

Rok 1962 - Zespół The Beatles bierze udział w konkursie Decca Records, którego ideą było wytypowanie jednego zespołu, który zadebiutuje w barwach tej firmy fonograficznej. Menadżerowie wytwórni wybierają formację Brian Polle & the Tremeloes. Nieoficjalnie mówiło się później, że zespół ten został wybrany ponieważ pochodził z południa Anglii... 2 stycznia

Rok 1946 – w hrabstwie Derbyshire, w Anglii urodził się Michael George Churchill, bardziej znany później pod pseudonimem Chick Churchill, brytyjski pianista i klawiszowiec, w latach 60 i 70 członek formacji Ten Years After. Jako nastolatek pobierał nauki gry muzyki klasycznej na pianinie. Później jego zainteresowania skierowały się ku muzyce bluesowej i rockowej, która w tym okresie rozkwitała. Wówczas dołączył do swojego pierwszego zespołu Sons of Adam, w Nottingham. W tym okresie także poznał Alvina Lee z zespołu The Jaybirds, do którego najpierw dołączył w charakterze kierownika zespołu na czas trasy koncertowej, by bardzo szybko stać się klawiszowcem zespołu. Gdy grupa przemianowała swoją nazwę na Ten Years After, Churchill był już prawowitym jej członkiem. Wystąpił także z zespołem na słynnym festiwalu w Woodstock. W 1973 roku nagrał swój album solowy, zatytułowany „You and Me”. Gdy po 10 latach istnienia Ten Years After rozpadli się Chick został menadżerem w wytwórni Music Chrysalis, ale szybko założył soją własną działalność Whitsett Churchill Music Publishing, która była nastawiona na promocję amerykańskich artystów z południa tego kraju. Brał także, od czasu do czasu udział w rozmaitych projektach muzycznych.

Rok 1948 – w Shaftesbury, w hrabstwie Dorset urodził się Kerry Minnear, angielski multiinstrumentalista zanany przede wszystkim jako członek zespołu Gentle Giant, jednej z legend rocka progresywnego. Jest bardzo wykształconym muzykiem o bardzo wysokich umiejętnościach technicznych, co zresztą wielokrotnie potwierdzał na albumach Gentle Giant. Z jednej strony grał nowatorsko, a jednak z wyraźną nostalgią do klasycznych dźwięków rozmaitych rodzajów organów. Obok wybitnych umiejętności klawiszowca, Kerry gra także min na wiolonczeli, perkusji, gitarach klasycznych, elektrycznych i basowych, wibrafonie i flecie. Posiadł także umiejętność wykorzystywania w muzyce rozmaitych recorderów i vocoderów. {mosimage} Wszystko to sprawiło, że w zespole Gentle Giant, w którym ścierały się takie multiinstrumentalne indywidualności nigdy nie był na szarym końcu. Wręcz przeciwnie, był postacią wybijającą się w zespole, dzięki której także ten słynny zespół z każdym rokiem istnienia budował niepowtarzalne brzmienie. Obecnie wraz z rodziną mieszka w Solihull, w Anglii i nadal posiada lwią część przywilejów w Gentle Giant. Nagrywa także materiały muzyczne dla stacji radiowych i telewizyjnych. Wraz z żoną prowadzi też małą wytwórnię Alucard Music, która głównie zajmuje się wydawaniem płyt cd i dvd zespołu Gentle Giant. Od czasu do czasu udziela się także jako organista w miejscowym kościele. 3 stycznia

Rok 1946 – w Sidcup, w hrabstwie Kent urodził się John Baldwin, znany bardziej pod pseudonimem John Paul Jones, multiinstrumentalista, aranżer oraz producent słynnego Led Zeppelin. W dzieciństwie pobierał lekcje nauki gry na pianinie. Później uczył się grać na gitarze basowej, próbując swych sił min w zespole swojego ojca. Jako nastolatek założył własny, szkolny zespół bardzo rozwijając swoje umiejętności. Podchodził bardzo poważnie do swego rozwoju muzycznego i szybko stał się znanym instrumentalistą sesyjnym i producentem płyt. Współpracował min. z The Rolling Stones, Jeffem Beckiem, Dusty Springfield a nawet z The Yardbirds i wieloma innymi muzykami. Wówczas zmienił swoje nazwisko na pseudonim artystyczny, John Paul Jones. Wydał także nawet swój pierwszy solowy singiel, zatytułowany „Baja”. Dotychczasowa kariera, choć przynosząca spore zyski nie dawała jednak głodnemu sukcesów muzykowi satysfakcji. Splot wydarzeń wreszcie skierował muzyka do zespołu Led Zeppelin, którego zresztą był współzałożycielem, i z którym odnosił przez następne lata oszałamiające sukcesy. Po rozpadzie popularnych Zeppów John Paul Jones powrócił do działalności producenta muzycznego. Współpracował min z tak znanymi zespołami jak: R.E.M., Cinderella, Paul McCartney, The Mission czy Peter Gabriel. Dopiero w 1999 roku nagrał swój debiutancki album solowy, zatytułowany „Zooma”. W dwa lata później pojawiła się następna płyta „The Thunderthief”. Obecnie współpracuje z zespołem Them Crooked Vultures.

Rok 1954 – w Blackheath, w Anglii urodził się Ross Friedman, najbardziej znany jako współzałożyciel i gitarzysta zespołu Manowar. 4 stycznia

Rok 1936 – w Nowym Jorku opublikowane zostało pierwsze notowanie listy przebojów Bilboard-u. Sporządzono je w oparciu o dane sprzedaży płyt.

Rok 1942 – w Doncaster, w Anglii urodził się John McLaughlin, angielski wirtuoz gitary, poruszający się wokół kanonów jazzu i jazz-rocka. W swej przebogatej karierze współpracował z czołowymi muzykami bluesowymi, rockowymi i jazzowymi. Byli to min: Lifetime Tony’ego Williamsa, Miles Davis, John Surman, Carlos Santana, Jean-Luc Ponty, Frank Zappa, Al Di Meola czy Paco de Lucia. Był także założycielem słynnego The Mahavishnu Orchestra. W 2003 został sklasyfikowany na 49. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone.

Rok 1947 – urodził się Chris Cutler, angielski perkusista i kompozytor, znany ze współpracy z brytyjskim zespołem grającym awangardowego rocka, Henry Cow a także z zespołami takimi jak: Art. Bears, The Residents, Pere Ubu i Gong. Współpracował także z wieloma znanymi muzykami, min: Fred Frith, Dagmar Krause, Lindsay Cooper, Zeena Parkins i Peter Blegvad. W 1978 roku, tuż po rozwiązaniu zespołu Henry Cow założył własną, niezależną wytwórnię płytową Recommended Records (obecnie ReR Megacorp). W swej karierze udzielał się także jako autor tekstów piosenek, producent muzyczny i teoretyk muzyki.

Rok 1955 – w Tottenhamie, w Anglii urodził się Mark Hollis, angielski muzyk, wokalista i autor utworów, znany przede wszystkim ze współpracy z zespołem Talk Talk. Okres największej popularności przypadł mu na lata 80 i początek lat 90. Początkowo, wraz z zespołem Talk Talk oscylował wokół klimatów New Romantic, choć z czasem muzyka zespołu wyrwała się z popularnych ram i osiągnęła poziom bardziej wyrafinowany. W 1998 roku wydał także album solowy, zatytułowany po prostu „Mark Hollis”.

Rok 1956 – w Salford, w Anglii urodził się Bernard Sumner, gitarzysta, klawiszowiec i wokalista zespołów Joy Division i New Order. W 1977 roku, zafascynowany punkową rewolucją, na koncercie Sex Pistols poznał Iana Curtisa, z którym szybko się zaprzyjaźnił. Obaj w 1977 roku założyli zespół Warsaw, z którego wykształciła się słynna post-punkowa grupa Joy Division. W zespole tym używał pseudonimu Bernard Albrecht, grając na gitarze i instrumentach klawiszowych. Miał też spory wkład w komponowanie utworów. Po samobójczej śmierci Curtisa, wraz z pozostałymi członkami Joy Division założył zespół New Order, z którym odnosił spore sukcesy w latach 80 i na początku lat 90. Po drodze był także projekt Electronic, stworzony do spółki z Johnnym Marrem. Jest aktywny po dziś dzień, wciąż trwając przy New Order.

Rok 1960 – w stanie Georgia, w Stanach Zjednoczonych urodził się John Michael Stipe, członek i współzałożyciel amerykańskiej grupy R.E.M. W zespole jest wokalistą. Pisze także teksty, udziela się jako producent muzyczny a nawet filmowy.

Rok 1962 – w Stirlingshire, w Szkocji urodził się Robin Guthrie, multiinstrumentalista oraz założyciel formacji Cocteau Twins. Udzielał się także jako producent i inżynier dźwięku.

Rok 1962 – w Nowym Jorku urodził się Petrus T. Ratajczyk, znany później jako Peter Steele, amerykański muzyk, kompozytor i basista zespołu Typ O Negative. Używał także pseudonimów: Jolly Green Giant, Herman, Gorilla, Green Man i Lurch. Obok macierzystego zespołu współpracował też z formacjami: Carnivore, Repulsion, Fallout i Aggression. Jak wskazuje nazwisko, miał polskie korzenie, ze strony ojca babki, która mieszkała w Warszawie. W ogóle jego krew była dość mocno pokrzyżowana, posiadając też domieszki rosyjskie i islandzko-szkockie. Peter Steele zmarł wczesnym rankiem 14 kwietnia 2010.

Rok 1965 – w Exeter, w Anglii urodziła się Beth Gibbons, wokalistka i autorka tekstów związana z formacją Portishead. Równocześnie prowadzi także karierę solową.

Rok 1970 – zespół The Beatles, już bez udziału Johna Lennona nagrał ostatnią piosenkę do także ostatniego w historii oficjalnego albumu zespołu, zatytułowanego „Let It Be”.

Rok 2011 - zmarł Gerry Rafferty, szkocki piosenkarz i kompozytor poruszający się po mieszance muzyki rockowej, pop oraz wpływów folkowych. To właśnie On był autorem słynnego, światowego przeboju "Baker Street", który wydał na albumie "City To City" w 1978 roku. Płyta sprzedała się w ilości ponad 5,5 miliona egzemplarzy i zyskała status platynowej. 5 stycznia

Rok 1969 – w Canton, w stanie Ohio urodził się Brian Hugh Warner, czyli słynny w latach 90 Marylin Manson, wokalista i lider grupy o tej samej nazwie. Jest znany z bardzo specyficznego stylu bycia oraz pisania prowokujących tekstów. W mediach uznany nawet za skandalistę. Kontrowersje wokół jego osoby podkreśliło pewne tragiczne zdarzenie, w kwietniu 1999 roku. W Columbine, w jednej ze szkół doszło do strzelaniny, do której dopuściło się dwóch nastoletnich uczniów. Psychologowie później nadmienili, ze obaj młodzi ludzie byli pod znaczną motywacją kontrowersyjnej twórczości zespołu Marylin Manson. Później okazało się, że nastolatkowie nigdy nie słuchali tego zespołu, ale niechęć opinii publicznej wciąż wisiała nad grupą. Marylin Manson jest sprawnym instrumentalistą. Potrafi grać na gitarach, perkusji, instrumentach klawiszowych i tzw. fletni pana. Porusza się wokół klimatów alternatywnych, industrialnych, metalowych i heavy rockowych.

Rok 2005 – zmarł Daniel Stephan „Danny” Sugerman, jeden z menadżerów The Doors. Z czasów, gdy zespół bazował w Los Angeles. Przed śmiercią był wyznawcą Buddyzmu, w którym znalazł ucieczkę od nałogu narkotykowego. Powodem śmierci były powikłania związane z rakiem płuc. 6 stycznia

Rok 1946 – w Cambridge, w Anglii urodził się Roger Keith Barrett, wokalista, gitarzysta, malarz znany przede wszystkim pod pseudonimem „Syd”, jeden ze współzałożycieli legendarnego Pink Floyd. Z Rogerem Watersem znał się od niemal dzieciństwa. Już w od pierwszych szkolnych lat bowiem jego nauczycielką była matka Rogera, Mary Waters. Gdy Syd rozpoczął studia malarskie, Roger zaprosił go do swojego zespołu, który nazywał się wówczas Sigma 6. Jak każdy młody zespół przezywał liczne zmiany personalne, przyjmując nowe karnacje min. jako The Tea Set. Wówczas Barrett zaproponował kolejną nazwę The Pink Floyd Sound. Jak wszyscy wiemy zespół wreszcie nazwano jako Pink Floyd, a Syd odegrał w nim bardzo ważną rolę przez pierwsze miesiące istnienia. Stał się wręcz jego legendą, a po latach został uznany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rocka psychodelicznego. Niestety jego krótka kariera została przerwana chorobą psychiczną. Pojawiło się wiele spekulacji na temat psychicznego stanu Syda Barretta. Wielu uważa, że cierpiał na schizofrenię maniakalno-depresyjna. Niektórzy posądzali go o Zespół Aspergera. Dobrze wiadomo o eksperymentach Barretta w latach 60. z narkotykami psychodelicznymi, zwłaszcza LSD. W powszechnej opinii to narkotyki spowodowały, lub przynajmniej przyspieszyły rozwój choroby. Mimo to, ten krótki okres jego twórczości w Pink Floyd wywarł znamienny wpływ na muzykę rockową na całym świecie. W Pink Floyd zastąpił go David Gilmour. Syd później wydał jeszcze album solowy. Próbował także szczęścia w kilku innych zespołach. W latach 80 poświęcił się malarstwu. Mieszkał wówczas w Cambridge ze swoją matką. Zmarł 7 lipca 2006 roku, w swoim domu. Jako przyczynę podano komplikacje związane z cukrzycą oraz rak trzustki. 10 maja 2006 roku odbył się koncert upamiętniający jego postać (Madcap’s Last Laugh). Wystąpili na nim wszyscy żyjący członkowie Pink Floyd, wykonując min starą kompozycję byłego lidera zespołu, zatytułowaną „Arnold Layne”, notabene pierwszy singiel zespołu.

Rok 1953 – w Glasgow urodził się Malcolm Young, gitarzysta australijski pochodzenia szkockiego, założyciel i członek legendarnego AC/DC, brat Angusa, kolejnego muzyka tej formacji. W zespole gra na gitarze rytmicznej. Jest człowiekiem, od którego najwięcej zależy w zespole. Topwłaśnie on podejmuje najważniejsze decyzje.

Rok 1964 – w Liverpoolu, w Anglii urodził się Mark O’Toole, basista i współzałożyciel słynnego w latach 80 zespołu Frankie Goes To Hollywood. 7 stycznia

Rok 1946 – w Hounslow, w hrabstwie Middlesex urodził się Dave Cousins, lider, wokalista, gitarzysta oraz autor tekstów zespołu Strawbs, z którym występował od 1967 roku, poruszając się po klimatach folkowych, folk-rockowych oraz progresywnych. Grał także w kilku innych inklinacjach Strawbs, które powstawały w różnych okresach. Było to min. Acoustic Strawbs oraz Dave Lambert & Chas Cronk. W latach 80 zatrudnił się jako producent w duńskim radiu. Później był kontrolerem radiowym w stacji Radio Tees, oraz menadżerem stacji Devon Air. Z projektem Acoustic Strawbs, raz to bardziej, kiedy indziej mniej intensywnie jest aktywny po dziś dzień. Koncertuje zwykle w krajach Europy oraz Ameryki Północnej.

Rok 1971 – urodził się Nick Holmes, charyzmatyczny wokalista grupy Paradise Lost. Przy okazji pierwszych albumów grupy, śpiewał głosem charakterystycznym dla zespołów deathmetalowych, zwanym growlem. Jednakże od albumu zatytułowanego Icon śpiewa czystym głosem. 8 stycznia

Rok 1946 – w Los Angeles urodził się Robert „Robby” Alan Krieger, amerykański gitarzysta, członek zespołu The Doors. Zafascynowany zjawiskiem flamenco od młodzieńczych lat uczył się gry na gitarze. W 1965 roku spotkał Raya Manzarka, Jima Morrisona i Johna Densmore’a. Wspólnie założyli zespół The Doors, który szybko stał się ikoną rocka. Po rozwiązaniu legendarnego zespołu, wraz z Densmore’em założył formację The Butts Band. W latach 70 i 80 zbliżył się także ku formom jazzowym. Wówczas działał ze swoim projektem The Robby Krieger Band. Wspomagał także, jako gitarzysta zespół Blue Öyster Cult. W roku 2002 do spółki z Manazarkiem oraz jeszcze dwoma innymi muzykami reaktywował rockową legendę pod nową nazwą The Doors of the 21st Century. Wziął także udział w słynnym projekcie „Experience Hendrix Tribute Tour”, czyli w tournee poświęconemu Jimiemu Hendrixowi.

Rok 1947 - w Brixton, w Anglii urodził się David Robert Jones, brytyjski muzyk, wokalista, autor tekstów, producent a nawet aktor, najbardziej znany pod pseudonimem David Bowie. Jeden z najciekawszych i najbardziej przewrotnych artystów w historii muzyki rockowej, do którego jak ulał pasuje określenie muzycznego kameleona. Jak nikt bowiem potrafił z łatwością zmieniać swój publiczny wizerunek i image, które znakomicie współgrał z jego aktualną muzyką. Można powiedzieć, że w ten sposób tworzył sztukę, często stylistycznie wyprzedzając nawet epokę o ładnych kilka lat. Swój pseudonim artystyczny David Bowie obrał aby nie mylono go z perkusistą zespołu The Monkees o nazwisku Davy Jones. Muzyka i poszczególne wizerunki Davida Bowie zaskakiwały, szokowały a nawet bulwersowały czasem opinię publiczną. W swej muzyce artysta mieszał właściwie niemal wszystkie możliwe, nierzadko dość odległe wpływy muzyczne. {mosimage} Jego utwory były z reguły piosenkami, choć kilka razy wyrwał się i tej regule. Zwykle albumy posiadały jakiś temat przewodni, na którym opierała się budowa muzyki, tworząc w całości coś więcej niż pojedyncze piosenki. Bowie słynął także z wcielania się w rozmaite postaci na scenie. Najbardziej znaymi były te z lat 70, Ziggy Stardust oraz Thin White Duke. W latach 80, na pewien okres nieco uprościł formy muzyczne obcując blisko z muzyką pop. Wówczas to właśnie nagrał chyba swój najbardziej znany przebój Let's Dance. Współpracował z niezliczoną ilością znakomitych muzyków. W skład jego poszczególnych zespołów zawsze wchodziła śmietanka świetnych instrumentalistów. Zagrał także w kilku filmach, był gwiazdą kilku cyklicznych programów tv. Z całą pewnością to jedna z najwiekszych, muzycznych legend w kanoanach muzyki rockowej i popularnej.

Rok 1959 – w Inowrocławiu urodził się Piotr Zander, polski gitarzysta znany przede wszystkim z występów w zespole Lombard, w latach 1981 – 1991 a także później w latach 1997 – 2003. Skomponował kilka utworów tego zespołu. Kilka jego zagrywek i solówek gitarowych na zawsze zapisało się w historii polskiego rocka tłustym drukiem. Min solówka w utworze „Znowu Radio”, którą magazyn Newsweek sklasyfikował pośród pięciu najlepszych solówek rockowych w Polsce. Jest także założycielem hard-rockowego ZanderHaus. W latach 80 współpracował jeszcze z Janem Panasewiczem. Efektem tego projektu było wydawnictwo w formie kasety, noszące tytuł „Pora na Seks”. Od maja 2009 roku dołączył do zespołu Małgorztay Ostrowskiej, ex-wokalistki Lombardu. Gra z nią do dziś.

Rok 1959 – w Melbeurne urodził się Paul Newell Hester, australijski muzyk oraz gwiazda tv, znany jako perkusista zespołu Crowded House. Grał także w formacji Split Enz. 26 marca 2005 roku znaleziono jego ciało, w parku opodal jego domu. Paul powiesił się na drzewie. Wcześniej cierpiał na depresję, związaną z kłopotami rodzinnymi. 9 stycznia

Rok 1944 - w miejscowości Heston, w Zjednoczonym Królestwie na świat przyszedł Jimmy Page, słynny gitarzysta Led Zeppelin. Już w latach szkolnych poznał Jeffa Becka, w towarzystwie którego podnosił swe umiejętności gitarowe. Grywał min. w kilku szkolnych zespołach. Na początku lat 60 podjął się nauki malarstwa w szkole plastycznej, ale szybko z niej zrezygnował przyjmując intratną posadę muzyka sesyjnego. Wspomagał wówczas takie sławy jak: The Who, Donovana, The Kinks a nawet Rolling Stonsów! Poznał także Erica Claptona, a nawet nagrał swój pierwszy singiel, zatytułowany "She Just Satisfies". Claptona zresztą zastąpił wkrótce w zespole The Yardbirds. Po rozpadzie zespołu wraz z pozostałymi, zwanymi później "klasycznymi", członkami założył Led Zeppelin, zdobywając z zespołem oszałamiającą popularność. Po rozpadzie Zeppów kontynuował swoją karierę, współpracując najpierw wraz z Alanem White i Chrisem Squire przy projekcje XYZ. Pisał też ścieżki dźwiękowe do filmów (min. seria "Życzenie Śmierci".) Grywał też na jednej scenie z Paulem Rodgersem, Royem Harperem, Tonym Franklinem czy Chrisem Slade. Po drodze była też grupa The Firm z którą nagrał 2 albumy. Na początku lat 90 podjął współpracę z Davidem Coverdale, a w rok później ponownie spotkał się z Robertem Plantem by wydać płytę "No Quarter", nagraną dla potrzeb MTV Unplugged. 24 sierpnia 2008 wystąpił wraz z Leoną Lewis na ceremonii zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wykonując "Whole Lotta Love". W kilka miesięcy później otrzymał tytuł szlachecki decyzją królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II. To z całą pewnością jedna z największych, gitarowych legend w historii rocka.

Rok 1975 – Po burzliwej rozprawie Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii rozwiązuje spółkę The Beatless & Co. odpowiadającą za poczynania legendarnego zespołu.

Rok 1987 – wytwórnia EMI podaje do publicznej wiadomości fakt wznowienia pierwszych czterech albumów The Beatles na płytach cd!

Rok 1992 – Sting staje się gwiazdą TV, występując w kultowym serialu "Simpsonowie". 10 stycznia

Rok 1955 – w niemieckim Hanowerze urodził się Michael Schenker, bodaj najbardziej rozpoznawalny, niemiecki gitarzysta. Na początku lat 70 był współzałożycielem grupy The Scorpions, by po pewnym czasie zaangażować się w brytyjski projekt UFO. W 1979 roku został liderem formacji The Michael Schenker Group. Pod koniec lat ’80 współdziałał także wraz z Robinem McAuleyem.

Rok 1956 – Elvis Presley nagrywa i wydaje na singlu jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów rock n’rolla – "Heartbreak Hotel"

Rok 1964 – album The Beatles, zatytułowany "Introducting The Beatles" zostaje wydany w Stanach Zjednoczonych

Rok 1976 – zmarł legendarny gitarzysta bluesowy, Howlin’ Wolf, kojarzony przede wszystkim z tzw. bluesem chicagowskim. Współpracował z całą śmietanką najlepszych muzyków bluesowych i rockowych. Byli to min: Ike Turner, Willie Dixon, Buddy Guy, Steve Winwood, Ian Stewart, Eric Clapton, Bill Wyman, Ringo Starr czy Charlie Watts. Zmarł poczas operacji na anewryzm.

Rok 1985 – W brazylijskim Rio de Janeiro, rozpoczął się festiwal "Rock In Rio", trwający aż 11 dni. Przedsięwzięcie skupiło mnóstwo gwiazd rocka, w tym min: AC/DC, Scorpions, Yes i Queen.

Rok 1988 – ostatni w latach 80 występ zespołu Maanam w pierwszym, tzw. klasycznym składzie. Koncert w Sali kongresowej w Warszawie zorganizowano w celach charytatywnych. 11 stycznia

Rok 1946 – w angielskim Leicester na świat przychodzi Tony Kaye, w przyszłości pianista i organista pierwszego składu Yes. Jego pierwszy epizod ze słynnym zespołem był krótki, a powodem jego zakończenia była niechęć muzyka do używania mellotronu i syntezatorów, oraz konflikt z gitarzystą Yes, Stevem Howe. Po odejściu z Yes, współpracował min. z Davidem Bowie, a także z ex-gitarzystą Yes, Peterem Banksem (zespół Flash). Na początku lat 80 Tony na ponad dekadę powrócił do składu Yes, tym razem grywając już na rozmaitych instrumentach klawiszowych.

Rok 1946 – w Grudziądzu urodził się Ryszard Poznakowski, polski muzyk, kompozytor i aranżer. W swej karierze muzyka grał w zespołach Trubadurzy oraz Czerwono-Czarni. Był także założycielem formacji Wiatraki. Współpracował także min. z Andrzejem Zauchą oraz Katarzyną Sobczyk. Pracował również jako reżyser dźwięku w Polskich Nagraniach.

Rok 1963 – w Los Angeles, przy słynnym Sunset Boulvared, swe podwoje otworzyła pierwsza dyskoteka w Stanach Zjednoczonych, nazwana "The Whiskey Go-Go". Klub przyjmował wówczas mnóstwo młodych zespołów rythm n’bluesowych oraz rock n’rollowych. To w jej podwojach bossowie wytwórni Electra odkryli zespół The Doors.

Rok 1977 – Keith Richards (The Rolling Stones) zostaje przesłuchany przez policję za posiadanie narkotyków. Kokainę znaleziono w jego samochodzie po wypadku samochodowym, jaki muzyk miał nieco wcześniej.

Rok 1999 – przykra przygoda spotkała Pete Trewavasa, basistę Marillion, współpracującego już wówczas również z Transatlantic. Pete wracał na rowerze ze studia nagraniowego, po sesji nagraniowej (w Racket Club w Buckinghamshire), gdy został potrącony przez samochód. Pomimo kontuzji, jakiej muzyk doznał, bardzo szybko powrócił do pracy z Marillion, a dodatkowo, niebawem wydał również płytę z Transatlantic.

Rok 2003 – w Mayday Hospital w Croydon pod Londynem zmarł Mickey Finn, perkusista min. T.Rex. Powodem był rak nerek i wątroby. Ciekawostką jest fakt, że słowne zestawienie Jego imienia i nazwiska posiada pewne, owiane legendą znaczenie. "Mickey Finn" pochodzi z czasów wojny secesyjnej i oznacza "coś dosypanego do szklanki", celem wzmocnienia drinku. W gwarze zarówno angielskiej, jak amerykańskiej to tzw. koktajl irlandzki.

Rok 2008 – zmarł brytyjski perkusista jazzowy, Steve Harris, twórca formacji ZAUM, uważanej powszechnie w latach ’50 za objawienie współczesnej, brytyjskiej sceny jazzowej oraz muzyki improwizowanej. 12 stycznia

Rok 1949 – w Krakowie urodził się Andrzej Zaucha, kompozytor, instrumentalista i przede wszystkim piosenkarz. Był muzycznym samoukiem. Potrafił grać na wielu instrumentach, min: na altowym saksofonie oraz perkusji. Będąc młodzieńcem trenował kajakarstwo. Był trzykrotnym mistrzem Polski w tej dziedzinie i otarł się nawet o kadrę na IO w Tokyo. Jako muzyk udzielał się w kilku projektach, ocierających się o jazz: Czarty, Telstar, Dżamble a przede wszystkim Anawa. Występował także za granicą jako wokalista sesyjny. W latach 80 występował solowo (sukcesy na polskich festiwalach w Opolu, przebojowe piosenki), oraz współpracował z wieloma uznanymi jazzmanami, min: Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jego życie było bardzo barwne, pełne wzlotów i upadków. W 1991 roku artysta zginął tragicznie, będąc śmiertelnie postrzelonym przez francuskiego reżysera, Yves'a Goulais podejrzewającego Zauchę o romans ze swoją żoną.

Rok 1959 – w szwedzkim Halmstadt na świat przychodzi Per Gessle, założyciel, główny kompozytor, multiinstrumentalista oraz wokalista słynnego na przełomie lat ’80 i ’90 duetu Roxette

Rok 1959 – na świat przychodzi Christian Emmerich, znany później pod pseudonimem scenicznym Blixa Bargeld. W roku 1980 założył w Niemczech formację Einstürzende Neubauten, będącą pionierem muzyki industrialnej. Później współpracował także z Nickiem Cave i jego zespołem The Bad Seeds.

Rok 1982 – za awanturę wywołaną w samolocie, Bob Geldof został zatrzymany na angielskim lotnisku w Stansted. Po złożeniu wyjaśnień, artysta został zwolniony przez policję.

Rok 1993 – trzej skłóceni od lat, legendarni członkowie grupy Cream: Eric Clapton, Ginger Baker i Jack Bruce, zakopali topór wojenny na jeden występ, który odbył się podczas VIII bankietu Rock and Roll Hall of Fame.

Rok 2003 – podczas operacji zmarł Maurice Gibb, wokalista, instrumentalista oraz kompozytor brytyjskiego zespołu Bee Gees 13 stycznia

Rok 1854 – opatentowano pierwszy akordeon. Dokonał tego Anthony Fass, w Filadealfii. Nie on jednak go skonstruował. 32 lata wcześniej prototyp instrumentu wykonał Fryderyk Buschmann

Rok 1910 – po raz pierwszy dokonano transmisji opery przez radio (Nowy Jork).

Rok 1954 – w Johannesburgu, w RPA na świat przyszedł Trevor Charles Rabin. Głównie gitarzysta, okazjonalnie grający także na kilku innych instrumentach, wokalista a także kompozytor. Znany jest choćby z występów z zespołem Yes. Oprócz tego nagrał kilka płyt solowych, a także muzykę do kilku filmów. Pod koniec lat 70 jego muzyka była bardzo popularna w Republice Południowej Afryki. Grał wówczas w założonej przez siebie grupie Rabitt, określanej nawet mianem "południowoafrykańskich Beatlesów". Niestety popularność w tym kraju nie wiązała się z możliwością promocji po za R.P.A. Niemożliwa była na przykład trasa po Stanach Zjednoczonych, gdyż w tym okresie artyści z Południowej Afryki podlegali bojkotowi z powodu polityki apartheidu w tym kraju. Trevor porzucił swój zespół (który po nagraniu jednego albumu bez lidera rozwiązał się) i wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie los związał go min. z zespołem Yes.

Rok 1959 – w nowojorskim Brooklynie na świat przychodzi James LoMenzo – przyszły muzyk związany ze sceną metalową, a także hardrockową i glam rockiem. James posiadł grę na gitarach. Udziela się głównie na basowej. Współpracował z wieloma uznanymi muzykami jak: Ozzy Osbourne, David Lee Roth. Grał także w Slash’s Snakepit i Black Label Society. Od 2006 roku występuje w słynnym zespole Megadeath, z którym w marcu 2008 roku zagrał w katowickim "Spodku".

Rok 1961 – w angielskiej miejscowości Hastings, na świat przyszedł przyszły wokalista zespołu Madness, Graham MacPherson, znany później pod pseudonimem Suggs.

Rok 1964 – w ciągu okresu trzech tygodni, w Stanach Zjednoczonych kupiono ponad milion egzemplarzy pierwszego singla The Beatles, zatytułowanego "I Wanna Hold Your Hand".

Rok 1964 – Bob Dylan wydał swój trzeci album "The Times They Are a-Changin".

Rok 1984 – mieszane odczucia wywołuje singiel Frankie Goes To Hollywood – "Relax". Z jego nadawania rezygnuje mnóstwo stacji radiowych, w tym brytyjska "jedynka". Powodem był "zbyt obsceniczny podtekst" w temacie utworu.

Rok 1984 – smutna niespodzianka napotyka amerykańską Metallice. Po koncercie w Bostonie zostaje skradziony ich cały sprzęt.

Rok 2009 – w wieku 60 lat zmarł Gary Kurfist, odkrywca takich sław jak min: The Doors, Jimi Hendrix, Janis Joplin i wielu innych. 14 stycznia

Rok 1942 – w Pułtusku urodził się Krzysztof Klenczon, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów a także wokalista i gitarzysta. Był jednym z budowniczych polskiego rocka. W swej karierze najpierw był gitarzystą Niebiesko-Czarnych. Następnie był liderem trzech zespołów: Pięciolinie, Czerwone Gitary i Trzy Korony. Z tymi drugimi odniósł największe sukcesy zdobywając w drugiej połowie lat 60 wręcz miano kultu. Później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w tragiczny sposób zakończyła się jego muzyczna przygoda. 27 lutego 1981 wracając z charytatywnego koncertu w Chicago, uległ ciężkiemu wypadkowi. Zmarł 7 kwietnia tego samego roku, a jego prochy pochowano na cmentarzu w rodzinnym Szczytnie.

Rok 1947 – w Gorzowie Wielkopolskim urodziła się Krystyna Prońko, czołowa polska wokalistka, współpracująca w swej karierze z zespołami takimi jak: Refleks, Respekt, Skaldowie, ABC, Czerwone Gitary. Następnie kontynuowała swą karierę solo, współpracując z wieloma znakomitymi polskimi muzykami, i kreując wiele przebojów. Pani Krystyna jest także wykładowcą w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Rok 1957 – urodził się Sławomir Ciesielski, jeden z najwybitniejszych polskich perkusistów. Zasłynął przede wszystkim dzięki owocnej współpracy z Grzegorzem Ciechowskim w Republice. Po rozpadzie zespołu grał w zespole Opera. Miał też roczny epizod w Kobranocce.
Po reaktywacji Republiki i śmierci jej lidera, założył zespół Kije. Obecnie współpracuje z koncertowym składem Made In Poland.

Rok 1959 – w niemieckim Stuttgarcie na świat przyszedł Geoffrey Wayne Tate. W przyszłości wokalista zespołu Queensryche. Karierę muzyczną rozpoczął w progresywnym zespole Myth, w którym śpiewał i grał na keyboardzie. Do Queensryche (wówczas działającego pod nazwą The Mob) dołączył w 1981. Zespół już miał przygotowane pełne demo piosenek, ale jedna pozostała ciągle bez tekstu – The lady wore black była pierwszą piosenką śpiewaną przez niego z Queensryche. W 1983 zespół wydał debiutancką płytę Queensryche. W 2002 Tate wydał solowy album w Sanctuary Records. Geoff Tate ma bardzo mocny 4-oktawowy głos, dzięki któremu kwalifikuje się do czołówki najlepszych wokalistów heavymetalowych. W 2006 piosenkarz został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów wg „Hit Parader”

Rok 1960 – promocję na sierżanta US Army otrzymał... Elvis Presley!

Rok 1966 – "narodził się" David Bowie. Na takie nazwisko, bowiem zmienił swe dane personalne David Jones.

Rok 1969 – w miejscowości Warren w stanie Ohio urodził się David Eric Grohl, multiinstrumentalista grający w Nirvanie oraz Foo Fighters. Obecnie współtworzy hard-rockowy zespół Them Crooked Vultures.

Rok 1973 – w hawajskim Honolulu, Elvis Presley dał koncert, transmitowany za pośrednictwem TV na cały świat. Przedsięwzięcie nosiło tytuł :"Aloha from Hawaii". Ten charytatywny koncert oglądało na świecie ponad miliard widzów.

Rok 1978 – Sex Pistols dają ostatni koncert przed zawieszeniem działalności. Występ ma miejsce w San Francisco, a przerwa w występach zespołu trwać będzie przez następne 18 lat. 15 stycznia

Rok 1949 – na Florydzie, w miejscowości Jacksonville urodził się założyciel Lynyrd Skynyrd – Ronnie Van Zant

Rok 1959 – w angielskim Middlesbrough urodził się Peter Trewavas, uznany basista rockowy, znany najbardziej jako członek zespołu Marillion. Pierwsze doświadczenia muzyczne, nabierał w licznych zespołach z okolic Aylesbury, w którym się wychowywał. Wreszcie na początku lat 80 wylądował w zespole The Metros, z którym odnosił pierwsze sceniczne sukcesy otwierając min trasę koncertową Duran Duran. W roku 1982 Pete został dostrzeżony przez Fisha i Steve'a Rothery i wkrótce dołączył do formującego swój skład Marillion, z którym odniósł wiele sukcesów, i w którego składzie jest do dziś, grając na gitarze basowej i okazjonalnie użyczając swego głosu. Trewavas współpracował w swej karierze z wieloma muzykami. W połowie lat 80 współpracował ze Stevem Hackettem przy okazji jego albumu "Feedback". W latach 90 znalazł się w składach takich projektów jak The Wishing Tree oraz Iris. Później grywał także w formacji Kino oraz w projekcie perkusisty Marillion - Ian Mosley & Ben Castle. Obecnie jest w składzie super-grupy Transatlantic z którym to zespołem także odnosi ogromne sukcesy studyjne i sceniczne.

Rok 1965 - w Park Ridge, w stanie Illinois urodził się Adam Thomas Jones, znany jako gitarzysta zespołu Tool. Jest jednocześnie także reżyserem i pomysłodawcą wszystkich teledysków do nagrań tej amerykańskiej formacji. Ponadto projektuje okładki płyt Tool i odpowiada za oprawę wizualną podczas koncertów zespołu. 16 stycznia

Rok 1950 – w japońskiej Kanagawie urodził się Kenji Suzuki, zwany później jako Damo Suzuki. Przybył do Europy, by zarobić na życie. Prowadził uliczny tryb, min. śpiewając na ulicach Monachium. Tam właśnie odkryli go muzycy jednego z zespołów. Zastępując Malcolma Mooneya stał się wokalistą niemieckiej formacji Can, jednego z głównych zespołów zaliczających się do kanonów Krautrocka. W 1974 roku porzucił zespół. Stał się także świadkiem Jehowy. Powrócił na scenę w latach 80, w zespole Dunkelziffer. Później udzielał się we własnych projektach, takich jak: Damo Suzuki's Network oraz Damo Suzuki Band.

Rok 1959 – w nigeryjskim mieście Ibadan urodziła się Helen Folesade Adu. Znana później jako Sade, stała się popularną wokalistką a także kompozytorką, producentem muzycznym. Pisała także teksty do piosenek.

Rok 1962 – w miejscowości Essex urodził się Paul Douglas Webb. Pierwsze doświadczenia muzyczne Paul nabył podczas nauki w szkole średniej, grając w zespole reggae Eskalator. Na początku lat 80, wraz ze swym przyjacielem ze szkolnego zespołu, Lee Harrisem dołączył do zespołu Talk Talk, gdzie grał na basie. Lata 90 i oraz pierwsza dekada nowego wieku nie były już tak owocne dla muzyka, choć Paul działał nadal, min w zespole O.rang.

Rok 1970 – 15 stycznia John Lennon postanowił otworzyć wernisaż swoich litografii. Dzień później (16 stycznia) policja nakazała zamknąć wystawę. Powodem była obsceniczność obrazów.

Rok 1980 – Japońska policja aresztowała na lotnisku w Tokyo Paula McCartneya, znajdując w jego bagażu marihuanę. Równocześnie organizator odwołał trasę koncertową artysty, po Japonii. 17 stycznia

Rok 1949 – w Welwyn Garden City urodził się Michael Kevin Taylor. Znany później po prostu jako Mick Taylor stał się gitarzystą legendarnego zespołu The Rolling Stones, z którym występował do połowy lat 70. Później kontynuował bogatą karierę solową w czasie której grywał między innymi z John Mayall's Bluesbreakers. Współpracował także z Bobem Dylanem oraz Jackiem Bruce.

Rok 1952 – w Warszawie urodził się Sławomir Kulpowicz, jazzowy pianista, kompozytor a także producent. W czasie muzycznych studiów był członkiem zespołu Silesian Set. Następnie współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim. Na przełomie lat 70 i 80 grał z formacją The Quartet. Później liderował grupie InFormation, oraz grał w zespołach: Private Music i New Formation. Grywał także za granicą, min trzykrotnie w Los Angeles na John Coltrane Festival. Był autorem muzyki do baletu "Kobro", za którą został wyróżniony "Złotą Maską". W swej bogatej karierze współpracował z wieloma znakomitymi osobistościami, min: Czesławem Niemenem i Tomaszem Stańko. Zmarł 7 lutego 2008. Powodem był nowotwór.

Rok 1963 – w Hamburgu urodził się Kai Hansen, przyszły gitarzysta min Helloween.

Rok 1964 – w Anglii urodził się Andy Rourke, basista zespołu The Smiths.

Rok 1969 – wytwórnia Apple Records wydaje dziesiąty album The Beatles. Płyta "Yellow Submarine" zawiera piosenki do animowanego filmu pod tym samym tytułem, który ukazał się w rok później.

Rok 2004 – po długiej chorobie nowotworowej, w Warszawie zmarła ikona polskiej muzyki rockowej, kreator trendów, wokalista i multiinstrumentalista, Czesław Niemen. Miał 65 lat. Jego postać to jedna z najwybitniejszych i najbarwniejszych polskich osobistości muzycznych. Zadebiutował na początku lat '60 jako zapatrzony w scenę bigbitową, oraz zespół The Beatles wokalista Niebiesko-Czarnych. Później schylał się ku kompozycjom bardziej ambitnym, które szczególnie przypadały do gustu młodzieży akademickiej. Zafascynowany rozwojem szeroko rozumowanego Art.-Rocka, sam kreował swoje własne wizje, podpierając je elementami psychodelicznymi oraz zaczerpniętymi z rockowej symfonii. Na zawsze pozostanie pionierem wśród polskich klawiszowców bowiem, w pierwszej połowie lat 70 jako jeden z pierwszych muzyków w naszym kraju wprowadzał do swej muzyki takie instrumenty jak melotron oraz syntezator Mooga. Nie obce mu były także kanony awangardy jazz-rockowej. Później zajął się pisaniem muzyki filmowej oraz teatralnej. Spełniał się także jako malarz i grafik komputerowy. 18 stycznia

Rok 1933 – w Portland urodził się Ray Dolby, wynalazca systemu odszumiania, oraz dźwięku dookolnego nazwanego od jego nazwiska jako "Dolby System".

Rok 1939 – Louis Armstrong i jego formacja nagrywają "Jeepers Creepers".

Rok 1956 – w miejscowości Lipsk urodził się Jan Panasewicz. Znany później jako Janusz Panasewicz został wokalistą zespołu Lady Pank, z którym nagrał mnóstwo przebojów nie stroniąc także od licznych skandali. Muzyczne doświadczenia jednak zbierał znacznie wcześniej. W roku 1973 wystąpił także na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie zajął VI miejsce. Współpracował z wieloma muzykami polskiej sceny rockowej. Obecnie nagrywa także solo.

Rok 1969 – Pete Best, pierwszy perkusista The Beatles wygrywa na wokandzie sprawę przeciwko swemu dawnemu zespołowi. Best zażądał 8 milionów dolarów odszkodowania, ale sąd przyznał mu sumę znacznie mniejszą.

Rok 1973 – zespół Pink Floyd rozpoczyna w studio nagrania do swej najsłynniejszej płyty, "The Dark Side Of The Moon". Płytę wydano 24 marca 1973. Odniosła oszałamiający sukces, i po dziś dzień jest jedną z najlepiej sprzedających się pozycji muzycznych na świecie.

Rok 1974 – Carlos Santana oraz zespół The Rolling Stones występują na charytatywnym koncercie, z którego dochód przekazano dla ofiar kataklizmu w Nikaragui. Artyści przekazują na ten cel cały zysk (200 000 dolarów). Dodatkowo Mick Jagger ofiarował jeszcze 150 000 dolarów. 19 stycznia

Rok 1853 – w Rzymie ma miejsce premiera opery Verdiego, zatytułowanej „Il Trovatore” (Trubadur)

Rok 1943 – w miejscowości Port Arthur, w Teksasie urodziła się Janis Lyn Joplin. W drugiej połowie lat ’60 wraz z zespołem Big Brother & the Holding Company, zdobyła ogromną popularność. Mało znany zespół wyniósł na piedestał występ na festiwalu rockowym Monterey Pop Festival w 1967 roku. Rok później Janis rozstała się z zespołem by rozpocząć krótką, ale niezwykle intensywną karierę solową. Do przepełnionej bluesem, rockiem i soulem muzyki zaczęła się wkradać doza psychodelicznego pierwiastka. Dlatego też artystkę kojarzono coraz bardziej z ruchem hipisowskim. Nie stroniła od wszelkich używek, a obcowanie z nimi kończyło się licznymi terapiami odwykowymi. Zmarła tuż przed wydaniem swego drugiego, solowego albumu, 4 października 1970 roku (dokładnie pokój nr 105 w hollywoodzkim hotelu Landmark), z powodu przedawkowania środków odurzających i przeciwbólowych. Jej ciało zostało poddane kremacji, a prochy wiatr rozsypał nad Atlantykiem. Pomimo bardzo krótkiej kariery jest do dziś jedną z najsłynniejszych legend rock’n’rolla.

Rok 1947 – a angielskim Slough urodził się Rod Evans, były członek legendarnego Deep Purple. Rod karierę rozpoczynał w zespołach The Horizons i The Maze. W 1968 roku stał się członkiem Deep Purple, z którym nagrał 3 płyty w roli wokalisty. Na początku lat ’70 zastąpił go Ian Gilan. W tym czasie Evans najpierw nagrał singiel solowy, by niebawem powołać do życia zespół Captain Beyond, w skład którego wchodziło kilku znanych wówczas z innych formacji, muzyków. Na początku lat 80 Rod próbował powołać do życia nowe wcielenie Deep Purple, które jednak uznano za nielegalne. Porażka w sprawie sądowej skłoniła muzyka do całkowitego wycofania się z branży muzycznej.

Rok 1949 – w angielskim Batley urodził się Alan Palmer, wokalista znany później pod nazwiskiem Robert Palmer. Jego piosenki charakteryzował ambitny pop z elementami bluesa i reggae. Długą karierę artysty, w roku 2003 przerwał śmiertelny atak serca.

Rok 1965 – w sopockim Grand Hotelu odbył się pierwszy występ zespołu Czerwone Gitary.

Rok 1977 – w wielkiej, angielskiej elektrowni, w miejscowości Battersea, zespół Pink Floyd po raz pierwszy zaprezentował oficjalnie materiał płyty „Animals”

Rok 1984 – Metallica wydaje EP-kę „Jump In The Fire”

Rok 1988 – Metallica rozpoczyna rejestrowanie albumu “And Justice For All…”


 20 stycznia

Rok 1951 – urodził się Ian Frank Hill – jeden z założycieli oraz basista grupy Judas Priest.

Rok 1952 – w Nowym Jorku urodził się współzałożyciel oraz lider zespołu Kiss, śpiewający gitarzysta Paul Stanley.

Rok 1960 – urodził się Scott Thunes, basista wielokrotnie wspomagający Franka Zappę w jego muzycznych projektach. Muzyk współpracował także z wieloma innymi, uznanymi artystami, min: Steve Vai oraz zespół The Waterboys.

Rok 1964 – debiut w Stanach Zjednoczonych albumu The Beatles, zatytułowanego „Meet The Beatles”

Rok 1965 – zmarł Alan Freed, brytyjski disc jockey, który wymyślił, i jednocześnie jako pierwszy użył powszechnie nazwy „rock’n’roll”. Miał 43 lata. Tuż przed śmiercią wplątał się w liczne afery korupcyjne.

Rok 1967 – w Wielkiej Brytanii ukazał się piąty album The Rolling Stones, zatytułowany: „Between The Buttons”. Za Wielką Wodą album miał premierę 11 lutego 1967 roku. Co ciekawe w USA był to już dziewiąty, oficjalny album zespołu.

Rok 1971 – John Lennon poznaje w Japonii rodziców Yoko Ono. 21 stycznia

Rok 1941 - w Madrycie urodził się Placido Domingo, światowej sławy tenor a także dyrygent.

Rok 1947 – w szkockim Taminavoulin urodził się Julian Frederick Gordon 'Pye' Hastings, jedna z czołowych postaci Sceny Canterbury , wokalista oraz lider zespołu Caravan. Jego pierwszym zespołem była formacja The Wilde Flowers , gdzie Pye poznał min. takie osobowosci jak: Wyatt czy Sinclair. Wreszcie w 1968 roku trafił do Caravan , a właściwie dołączył do zespołu bezimiennego, proponując tę nazwę kolegom. Z zespołem stosował niezwykle charakterystyczne, dla wykonawców z okolic Canterbury rozwiązania muzyczne, oscylujące wokół elementów jazzu, folku, muzyki eksperymentalnej oraz awangardy. Z Caravan nagrał kilka płyt, uznanych za klasyki rocka progresywnego. Nagrywał także solo. Współpracował ponadto z wieloma uznanymi muzykami, których nazwiska nie sposób jest wymienić w jednym miejscu.

Rok 1966 – George Harrison i Patricia Anne Boyd stanęli na ślubnym kobiercu. Po pewnym czasie Patty (tak na nią zdrobniale mówiono) porzuciła jednego z Beatlesów dla Erica Claptona.

Rok 1984 - singiel Yes - "Owner Of A Lonely Heart" dotarł do pierwszego miejsca listy przebojów Billboardu, i pozostał tam przez dwa tygodnie. 22 stycznia

Rok 1946 – w Londynie urodził się Malcolm Robert Andrew Edwards czyli popularny Malcolm McLaren. Ten żydowskiego pochodzenia artysta, publicysta, impresario a także projektant dość wyszukanej i bardzo kontrowersyjnej mody, w świecie muzyki znany jest z promowania muzyki punk-rockowej, oraz z piastowania funkcji menadżera Sex Pistols. Przez chwilę został także wokalistą, śpiewając wraz Catherine Deneuve słynny utwór „Paris, Paris”.

Rok 1949 – urodził się Stephen Ray Pereira, znany później jako Steve Perry. Kojarzony jest przede wszystkim jako wokalista zespołu Journey. Pisał także teksty, oraz próbował sił w karierze solowej.

Rok 1960 – w australijskim Sydney urodził się Michael Hutchence, znany jako charyzmatyczny wokalista grupy INXS, z którą w latach ‘80 i na początku ’90 odniósł ogromny sukces komercyjny. Niestety jak mocną jego stroną była sceniczna charyzma, tak w życiu prywatnym słabą stroną był wątły charakter. Ingerujące w jego życie media doprowadziły artystę do załamania psychicznego, a efektem choroby niestety było samobójstwo (22 listopada 1997).

Rok 1965 – w Cleveland urodził się Steven Adler, w latach 1985-1990 perkusista Guns N’Roses.

Rok 1981 – na okładce magazynu „Rolling Stone” zamieszczone zostało kontrowersyjne zdjęcie nagiego Johna Lennona.

Rok 2002 – w miejscowości Malibu, w Kalifornii w wieku 57 lat zmarł Peter Bardens , współzałożyciel zespołu Camel , kompozytor, multi-klawiszowiec. Z Wielbłądem Bardens nagrał kilka zjawiskowych płyt, na zawsze pozostających w kanonach rocka progresywnego jako jego ikony (min „Mirage”, „The Snow Goose”, „Moonmadness”). Współpracował także z wieloma znakomitymi muzykami, wspomagając choćby: Michaela Schenkera, Vana Morrisona, Roda Stewarta. Próbował także swych sił solo. Zmarł po długiej i wyczerpującej chorobie. Przyczyną był rak płuc. 23 stycznia

Rok 1940 – w szkockim Edynburgu urodził się pierwszy basista The Beatles , Stuart Fergusson Victor Sutcliffe. Grał już w formacji The Quarry Men, która jest protoplastą Beatlesów. To właśnie on, do spółki z Johnem Lennonem wpadł na pomysł, by zespół obrał nową nazwę The Beatles. Oprócz gry na basie zajmował się także malarstwem. W 1962 roku opuścił zespół. Wkrótce zmarł na udar mózgu. Jego postać została uwieczniona na okładce „Sierżanta Pieprza”.

Rok 1949 – tym razem urodziny podwójne! Tego dnia na świat przyszli dwaj bracia bliźniacy, Padraig i Noel Dugganowie, w przyszłości członkowie irlandzkiego Clannad.

Rok 1954 – w Londynie urodził się Edward Francis Sharp, znany jako charyzmatyczny wokalista, kompozytor i multi-instrumentalista zespołu The Legendary Pink Dots pod pseudonimem Edward Ka-Spel.

Rok 1973 – występujący przed nowojorską publicznością Neil Young przerwał swój występ, ogłaszając zakończenie wojny w Wietnamie.

Rok 1988 – zupełnie nieznana jeszcze Nirvana nagrywa swoją kasetę demo pod okiem producenta, Jacka Endino. Kaseta zawierała 10 utworów. 24 stycznia

Rok 1941 – w Nowym Jorku urodził się Neil Leslie Diamond, słynny wykonawca muzyki folkowej, country a także autor mnóstwa pop-rockowych piosenek. Zdobył szczególną popularność w Stanach Zjednoczonych, choć jego nazwisko i muzyka znane są także w wielu miejscach na całym świecie.

Rok 1962 – Brian Epstein staje się menadżerem The Beatles , kreując nowy wizerunek zespołu, polegający na nienagannych ubiorach, charakterystycznych fryzurach, oraz nowym stylem bycia na scenie, czym, obok muzyki artyści niebawem zwrócą na siebie uwagę, by zrobić zawrotną karierę.

Rok 1967 – w amerykańskim Chicago urodził się John Ro Myung, znany później przede wszystkim z zespołu Dream Theater , którego jest basistą. Posiada wybitne umiejętności basisty i gitarzysty, poparte znakomitą techniką, przez co uznawany jest pod tym względem za jednego z najlepszych techników we współczesnym rocku. John jest także kompozytorem, posiada również umiejętności gry na kilku innych instrumentach. Oprócz stałego członkostwa w Dream Theater, Myung współpracował także z kilkoma innymi zespołami, min: Gordian Knot .

Rok 1968 – w niemieckim Hamburgu urodził się Michael Kiske, w latach 1987-1992 wokalista Helloween. Później skupił się na karierze solowej, a kilka lat temu zaczął także współpracę z zespołem Avantasia .

Rok 1969 – w Nowym Jorku zespół Jethro Tull po raz pierwszy występuje przed amerykańską publicznością. Koncert otwiera występ Led Zeppelin. 25 stycznia

Rok 1954 – w Londynie na świat przyszedł Terry Chimes. Znany później jako Tory Chimes miał dwa krótkie epizody za perkusją w zespole The Clash. Współpracował także z innymi zespołami, min: Heartbreakers, Generation X czy The Hanoi Rocks.

Rok 1958 – w angielskim Northwood na świat przyszedł Gary Brian Tibbs, basista znany przede wszystkim ze współpracy z Roxy Music . Udzielał się również w zespole The Vibrators.

Rok 1958 – kompozycja „Jailhouse Rock” Elvisa Presleya, jako pierwszy w historii singiel od razu w debiucie uplasował się na 1 pozycji słynnej listy przebojów U.K. Charts

Rok 1969 – zespół Creedence Clearwater Revival wydaje album „Proud Mary” 26 stycznia

Rok 1955 – w holenderskim mieście Nijmegen urodził się Edward Lodewijk Van Halen. Znany później jak Eddie Van Halen założył słynny zespół heavy metalowo – hard rockowy, od swojego nazwiska – Van Halen. Jest multiinstrumentalistą. Potrafi grać na instrumentach klawiszowych, ale przede wszystkim, w środowisku muzyków uważany jest za wirtuoza gitary. Jak zawsze podkreśla, swoje zdolności kompozytorskie czerpie garściami od twórczości Jimiego Hendrixa. Eddie wystąpił także gościnnie u boku wielu uznanych muzyków i artystów, min: Brian May, Michael Jackson.

Rok 1966 – Eric Burdon, wokalista zespołu The Animals, wystąpił gościnnie jako wokalista z zespołem Manfreda Manna podczas koncertu w Londynie

Rok 1970 – John Lennon nagrywa utwór „Instant Karma”

Rok 1977 – podczas koncertowego występu Patti Smith spadła ze sceny. Efektem jej karkołomnych wyczynów były 22 szwy na głowie, oraz przymusowa przerwa w koncertowaniu. 27 stycznia

Rok 1944 – w angielskim Birmingham urodził się Nicholas Berkeley Mason, jeden z najbardziej legendarnych muzyków w historii rocka. Muzyk, producent, kompozytor, kolekcjoner starych samochodów oraz fascynat wyścigów samochodowych (startował kilka razy w słynnym wyścigu Le Mans). Znany przede wszystkim jako perkusista Pink Floyd , jedyny członek tego zespołu, występujący w jego wszystkich wcieleniach. W swej bogatej karierze współpracował także z wieloma znakomitymi muzykami z kręgów rocka progresywnego (min: Steve Hillage , Robert Wyatt oraz formacja Gong ). Udzielał się także w projektach jazzowych a nawet punkowych (z zespołem The Damned).

Rok 1951 – w stolicy Irlandii, Dublinie urodził się Brian Downey. Perkusista związany od początku do końca z istnieniem zespołu Thin Lizzy. Współpracował także z wieloma innymi muzykami (min: Gary Moore).

Rok 1956 – Elvis Presley wydaje „Heartbreak Hotel”

Rok 1957 – w angielskiej miejscowości Hartlepool urodził się Janick Robert Gers. Ciekawostką jest, ze miał on polskie korzenie, ponieważ jego ojciec był emigrantem, byłym oficerem polskiej marynarki wojennej, który zdołał uciec z kraju poczas kampanii wrześniowej. Janick Gers znany jest przede wszystkim jako wybitny gitarzysta, na początku lat 90 na stałe zadomowił się w Iron Maiden . Wcześniej współpracował min podczas licznych, charytatywnych koncertów z Marillion , Fishem i Brucem Dickinsonem. Wspomagał także Iana Gilana oraz grał w zespołach White Spirit i Gogmagog.

Rok 1961 – w Manchesterze urodziła się Gillian Lesley Gilbert, instrumentalistka klawiszowa oraz gitarzystka New Order. Później grała także w formacji The Other Two.

Rok 1968 – w kalifornijskiej miejscowości Eureka urodził się Michael Allan Patton, wokalista przede wszystkim Faith No More. Współpracował jednak w mnóstwie innych projektów muzycznych (min: Mr. Bungle, Tomahawk, Lovage, Fantômas, The Dillinger Escape Plan, Zu and Peeping Tom).

Rok 2005 – w wypadku samochodowym pod Jaworznem ginie Paweł Berger, wieloletni muzyk zespołu Dżem. 28 stycznia

Rok 1943 – w Dartford, w Anglii urodził się Richard Clifford Taylor. Znany pod pseudonimem Dick Taylor był przez pewien czas basistą The Rolling Stones.

Rok 1945 – w angielskim Bristolu urodził się Robert Ellidge Wyatt . Od młodych, szkolnych lat utalentowany multiinstrumentalista, i wokalista o bardzo ciekawej barwie głosu, rozkochany w muzyce. Jego pierwszym zespołem było Daevid Allen Trio, w którym, wbrew panującej modzie na The Beatles, muzykom bliżej było do jazzu i śpiewanej poezji. Kolejnym przystankiem Wyatta była formacja The Wilde Flowers , uważana za zalążek tzw. Sceny Canterbury . Następnym zespołem był Mister Head, przemianowany na słynne Soft Machine , w którym Robert grał w latach 1966-71. W tym okresie Wyatt zagrał także min. sesje nagraniowe z Jimim Hendrixem , Ericem Burdonem i Sydem Barrettem . Później kontynuował przebogatą karierę solową, współpracując z mnóstwem uznanych artystów. Jest jednym z tych muzyków, którym dane było tworzyć początki historii rocka progresywnego, a później przez wiele lat podtrzymywać jej chlubne tradycje. 29 stycznia

Rok 1947 – w angielskiej miejscowości Epping urodził się David Garrick, znany jednak pod pseudonimem David Byron, niezwykle charyzmatyczny wokalista, obdarzony bardzo charakterystycznym głosem o bardzo dużej skali. Zasłynął głównie jako wokalista słynnego zespołu Uriah Heep , grającego na pograniczu kilku nurtów rockowych takich jak: hard rock czy rock progresywny. Obok pasji muzycznych, David miał jeszcze jedną inną pasję, która niestety go zgubiła. Był nią alkohol. To przez niego, po siedmiu latach występów, w roku 1976 artysta został zmuszony do opuszczenia Uriah Heep. Byron próbował powrócić na scenę za sprawą projektów Rough Diamond, a następnie The Byron Band, które jednak spaliły na panewce. 28 lutego 1985 jego zniszczony przez alkohol organizm odmówił posłuszeństwa. Artysta zmarł.

Rok 1952 – w stolicy Węgier, Budapeszcie, urodził się Tommy Ramone, współzałożyciel jednej z punkowych legend, zespołu The Ramones. Potrafił grać na wielu instrumentach, min: perkusji i gitarze. Posiadał także zdolności wokalne. Obecnie jest jedynym żyjącym członkiem legendarnej formacji.

Rok 1953 – w Berlinie urodził się Peter Baumann, członek Tangerine Dream , grającego elektroniczną odmianę rocka . W młodości posiadł klasyczne wykształcenie muzyczne. Działał także, nagrywając płyty solowe. Na początku lat 80 założył prywatną wytwórnię muzyczną, nazwaną Private Music. Dziesięć lat później związał się z grupą Blue Moon. Niestety próba powrotu do czynnego muzykowania została zakończona fiaskiem. W następstwie Baumann wycofał się z działalności muzycznej.

Rok 1955 – w Częstochowie urodził się Jan Pospieszalski, basista Czerwonych Gitar i Voo Voo. W latach 80 współpracował z duetem pianistów Marek i Wacek.

Rok 1961 – w amerykańskim Texasie urodził się Eddie Jackson, basista zespołu Queensryche . Eddie był już w składzie protoplasty Queensryche, formacji The Mob, która działała na początku lat 80.

Rok 1967 – w słynnym, londyńskim klubie Marquee odbyła się legendarna „The Battle of the Bands”. W roli przeciwników wystąpili muzycy zespołu The Who oraz Jimi Hendrix , dedykując swoją gitarową bitwę Brianowi Epsteinowi, menadżerowi i twórcy sukcesów zespołu The Beatles .

Rok 2002 – ukazał się album Dream Theater , zatytułowany "Six Degrees of Inner Turbulence"

Rok 2005 – zmarł Eric Griffiths, członek skifflowego zespołu The Quarrymen, czyli protoplasty The Beatles , założonego przez Johnna Lennona.

Rok 2009 – zmarł John Martyn , angielski gitarzysta i wokalista, związany podczas swej kariery z takimi osobistościami jak David Gilmour , Eric Clapton czy Phil Collins. W swej bogatej karierze znakomicie czuł się w klimatach folkowych, z którymi jest zresztą kojarzony. 30 stycznia

Rok 1951 – w londyńskiej dzielnicy Chiswick na świat przychodzi Philip David Charles Collins, jedna z najbardziej znanych postaci w historii szeroko rozumowanej muzyki popularnej. Perkusista, wokalista, twórca tekstów, kompozytor i aktor. Człowiek-legenda już za życia, bo inaczej się nie da powiedzieć o facecie, który z powodzeniem najpierw tworzył historię muzyki w czasach, gdy rock progresywny rozkwitał w pełnię swej najczystszej, klasycznej postaci, później zmieniał jego kanony na nieco bardziej przystępne dla ogółu, kiedy muzyka rockowa, na początku lat 80 częściej trafiała do tv i niekoniecznie była rozumiana tak jak dekadę wcześniej. O artyście znanym także ze scen filmowych, zdobywcy Oskara i Grammy, człowiekowi, dzięki któremu muzyczna stacja MTV rozkwitła i zarobiła miliony… Przykłady można by mnożyć. Na początku lat 70 Phil został perkusistą Genesis. Jego grę na tym instrumencie cechowała doskonała technika. Można bez przesady rzec, że był nawet pionierem wprowadzając pewien styl do gry na kotłach. Kiedy odszedł Peter Gabriel , Collins został także frontmanem tego słynnego zespołu, nagrywając z Genesis bardzo różnorodne płyty, dostosowujące się do ogólnych gustów słuchaczy na całym świecie. Nagrał dziesiątki przebojów, zarówno z zespołem jak i solo. Oglądały go miliony widzów na koncertach. Wreszcie jego gadatliwy, wesoły, medialny charakter przygnał Phila przed kamery filmowe. Należy jeszcze wspomnieć, że nigdy nie zapominał o klasycznej grze na swej ukochanej perkusji, grywając w innych, rozmaitych projektach z tak znakomitymi muzykami jak min: Brian Eno , John Cale, Robert Fripp, Sally Oldfield, John Hackett, Steve Hackett , Mike Rutherford czy Robert Wyatt .

Rok 1956 – Król Elvis Presley nagrywa „Blue Suede Shoes”, jeden z największych i najbardziej charakterystycznych przebojów rock’n’rolla.

Rok 1973 – Muzycy zespołu KISS grają swój pierwszy oficjalny koncert. Do tej pory używali swej pierwszej nazwy, Wicked Lester. Koncert miał miejsce w Coventry Club in Queen, w Nowym Jorku, zwanym także zdrobniale „Popcorn”.

Rok 2004 – na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie złożono prochy zmarłego dwa tygodnie wcześniej Czesława Niemena . Pogrzeb miał miejsce dokładnie o godzinie 13.00. W tym momencie większość polskich stacji radiowych nadała Jego najbardziej charakterystyczną kompozycję, „Dziwny Jest Ten Świat”. 31 stycznia

Rok 1946 – w Chicago urodził się Terry Kath, gitarzysta, wokalista oraz autor tekstów grupy Chicago , ocierającej się między innymi o rocka progresywnego, a dokładnie Jazz-rocka . Zmarł w wieku 31 lat, 23 stycznia 1978 w Mieście Aniołów.

Rok 1951 – w Londynie urodził się Phil Manzanera, gitarzysta Roxy Music . Współpracował także z Davidem Gilmourem przy okazji jego solowych projektów, min przy płycie „On An Island” . Grał także w bandach Johna Wettona.

Rok 1954 – w holenderskiej Hadze urodził się Adrian Vandenberg, gitarzysta min. grupy Whitesnake

Rok 1955 – firma RCA z dumą zaprezentowała instrument, który za kilkanaście lat zrewolucjonizuje scenę muzyczną, czyli syntezator.

Rok 1956 – w Londynie urodził się John Joseph Lydon, znany później pod pseudonimem Johnny Rotten jako lider i wokalista legendy punk rocka, Sex Pistols.

Rok 1964 – w Oakland urodził się gitarzysta trash-matalowej grupy Slayer, Jeff Hanneman.

Rok 1967 – w amerykańskim Santa Rosa urodził się Chad Channing, w latach 1980-1988 perkusista Nirvany.

Rok 1970 – tego dnia miał miejsce ostatni koncert Czerwonych Gitar z Krzysztofem Klenczonem w składzie

Rok 1970 – podczas koncertu Elvisa Presleya, za perkusją pojawił się Ringo Starr. Koncert miał miejsce w International Hotel, w Las Vegas.1 lutego

Rok 1955 – w Brzegu Dolnym urodził się Wojciech Hoffmann, przede wszystkim gitarzysta Turbo. Współpracował także z zespołami: Czerwone Gitary i Non Iron.

Rok 1977 – w Londynie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Genesis In Concert”. Film ten niedawno został zamieszczony na bonusowym dysku albumu „A Trick Of The Tail” , w specjalnej edycji całej dyskografii Genesis .

Rok 1988 – rozwiązał się zespół The Cars. 2 lutego

Rok 1949 – w San Francisco urodził się Ross Lamont Valory, basista i wokalista zespołu Journey

Rok 1966 – w Montclair w Stanach Zjednoczonych urodził się Robert DeLeo, basista min zespołu Stone Temple Pilots

Rok 1973 – podczas koncertu E.L.P . w San Francisco, specjalnie przygotowany ładunek pirotechniczny w organach Keitha Emersona eksploduje przedwcześnie, raniąc dłonie muzyka.

Rok 1978 – zespół Van Halen podpisuje umowę z Warner Brothers Records

Rok 1979 – w wieku zaledwie 21 lat zmarł Simon John Ritchie znany jako Sid Vicious, basista Sex Pistols. Muzyk współpracował także z zespołem Siouxsie & the Banshees.

Rok 2007 - rodzina, przyjaciele, tłumy fanów żegnają w Katowicach Pawła Bergera, tragicznie zmarłego w wypadku samochodowym klawiszowca grupy Dżem. 3 lutego

Rok 1935 – urodził się Toni Keczer, wokalista zespołu Czerwono-Czarni

Rok 1947 – w dzielnicy Fortis Green w Londynie urodził się David Russell Gordon Davies, znany jako Dave Davies, wokalista i multiinstrumentalista, znany choćby z członkostwa w zespole The Kinks

Rok 1956 - Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins i Johnny Cash rejestrują sesję nagraniową w Sun Studios, w Memphis. Materiał ten zostaje później wydany jako jednorazowy projekt "Million Dollar Quartet"

Rok 1959 – w angielskim Horley urodził się Laurence Andrew "Lol" Tolhurst, późniejszy perkusista i klawiszowiec The Cure

Rok 1959 – zmarł Charles Hardin Holley, popularny Buddy Holly – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Jeden z prekursorów Rock n’Rolla (zespół Buddy Holly and The Crickets)

Rok 1960 – Frank Sinatra otwiera własną firmę nagraniową, Reprise Record.


 

4 lutego

Rok 1941 – urodził się perkusista zespołu The Animals, John Stell

Rok 1948 – w Detroit urodził się Vincent Damon Furnier, znany później jako Alice Cooper. Rockowy skandalista, awanturnik, ekscentryk, twórca umownego odłamu rockowego zwanego „Shock-Rockiem”. Ponadto wokalista i autor tekstów. Zasłynął przede wszystkim za sprawą charakterystycznego, scenicznego show, w którym notorycznie lała się krew, przemoc pożerała widownię a teksty prowokowały, a nawet bulwersowały opinię publiczną. Alice wystąpił także w musicalu „Jesus Christ Superstar”. Jego osoba jest też bohaterem komiksu zatytułowanego: „Ostatnie kuszenie”. Barwna to i niezwykle charyzmatyczna postać.

Rok 1951 – w Coffeyville, w stanie Kansas urodził się Phil Ehart, przede wszystkim perkusista zespołu Kansas . W historii rocka jest traktowany jako jeden z prekursorów nowoczesnej, dynamicznej gry na perkusji.

Rok 1953 – w japońskim Toyohashi urodził się Masanori Takahashi, znany później pod pseudonimem Kitaro, kompozytor i multiinstrumentalista. W swej twórczości obracał się w klimatach tzw: „New Age”, komponował także muzykę filmową. Jest zdobywcą nagrody Grammy (za płytę „Thinking Of You”). Współpracował także z wieloma uznanymi muzykami.

Rok 1960 – urodził się Mathieu Hartley, krótkotrwały klawiszowiec zespołu The Cure (lata 1979-1980)

Rok 1974 – w kalifornijskim Silverlake urodził się Jeff Schroeder, obecnie gitarzysta zespołu The Smashing Pumpkins


 

5 lutego

Rok 1949 – w angielskim Wallasey przyszedł na świat Nigel Olsson, instrumentalista perkusyjny ze zdolnościami wokalnymi. Znany jest ze współpracy min. z Eltonem Johnem i Uriah Heep .

Rok 1964 – w Seattle urodził się Michael Andrew McKagan. Znany później jako Duff McKagan został muzykiem Guns n’Roses. Posiadał zdolności multiinstrumentalne, dzięki czemu współpracował z wieloma uznanymi artystami. min: Velvet Revolver, Iggym Popem i Alice In Chains.


 

6 lutego

Rok 1943 – Frank Sinatra zadebiutował jako piosenkarz w stacji radiowej "Your Hit Parade."

Rok 1945 – w miejscowości Saint Ann na Jamajce urodził się Robert Nesta Marley, jedna z największych legend i najważniejszych postaci w szeroko rozumowanej muzyce popularnej. Znany po prostu jako Bob Marley, muzyk, wokalista, autor tekstów, kompozytor. W swym krótkim, ale niezwykle intensywnym życiu rozpropagował na całym świecie styl Reggae do rozmiarów kultu. Zmarł 11 maja 1981 roku w Miami, w wyniku choroby nowotworowej, która była następstwem zwykłej kontuzji palca u stopy, doznanej podczas gry w piłkę. Przekonania religijne Marleya nie pozwalały mu na udanie się do lekarza…
Dzień urodzin Boba Marleya jest równocześnie świętem narodowym Jamajki, zwanym także jako „Bob Marley Day”.
Rok 1962 - w miejscowości Lafayette w stanie Indiana urodził się William Bruce Bailey. Znany później jako Axel Rose, w 1985 roku założył słynną grupę Guns n’Roses. Pisał teksty, komponował, liderował zespołowi. Obok zdolności muzycznych posiadał także wyjątkowy dryg do wszczynania licznych skandali, o których jeszcze bardzo długo będą krążyły legendy.

Rok 1970 – w Wielkiej Brytanii ma miejsce oficjalny debiut projektu Instant Karma Johna Lennona, w postaci płyty "Who Has Seen the Wind?". Johnowi w przedsięwzięciu pomagała min Yoko Ono.


 

7 lutego

Rok 1949 – urodził się Alan Lancaster, muzyk zespołu Status Quo.

Rok 1959 – w Lubbock, w amerykańskim stanie Teksas pożegnano Buddy’ego Holly, pioniera muzyki rock n’rollowej.

Rok 1962 – w stanie New Jersey, w miejscowości Edison urodził się David Bryan Rashbaum, znany później po prostu jako David Bryan z występów w zespole Bon Jovi, którego jest klawiszowcem.

Rok 1964 – The Beatles zawitali do Nowego Jorku by rozpocząć swoją pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych.

Rok 1970 – lider Jethro Tull, Ian Anderson zmienił stan cywilny. Jego wybranką była Jennie Franks.

Rok 1980 – w Los Angeles, w hali Sports Arena premierę miało show Pink Floyd, specjalnie stworzone do promocji płyty „The Wall”. Trasa promująca „Ścianę” stała się w historii jednym z najdroższych i najważniejszych tourów wszech czasów. Koszty jej zorganizowania pozwoliły na tylko 29 - krotne przedstawienie je w różnych miejscach na świecie.


 

8 lutego

Rok 1956 – w miejscowości Salinas w amerykańskiej Kalifornii urodził się Dave Meros, basista rockowy, członek amerykańskiej formacji Spock’s Beard. Na muzycznym rynku aktywny od końca lat 70. Współpracował z wieloma uznanymi artystami, min: Paul McCartney, Chris Squire czy zespół Big Big Train. Znakomicie czuje się w klimatach eksperymentalnych. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych, czynnych basistów.

Rok 1961 – urodził się Vincent Neil Wharton, wokalista i kompozytor zespołu Mötley Crüe, znany jako Vince Neil. Artysta był także gitarzystą, potrafił również grać na harmonijce ustnej.

Rok 1969 – w szpitalu London's University College Hospital, George Harrison przeszedł zabieg usunięcia migdałów.

Rok 1972 – oficjalny fan-club The Beatles zakończył swą działalność

Rok 1975 – zespół Queen wydał swój pierwszy singiel, zatytułowany „Killer Queen”. Odniósł on spory sukces w notowaniach list przebojów.

Rok 1980 – David Bowie rozwiódł się, po 10 latach małżeństwa ze swą żoną, Angie. Artysta podjął się opieki nad swym 9-letnim wówczas synem, Zowie.


 

9 lutego

Rok 1940 – w Palmers Green w Londynie urodził się Brian Laurence Bennett, perkusista, pianista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Znany jest przede wszystkim z występów w słynnej grupie The Shadows. Współpracował także min: z Cliffem Richardsem.

Rok 1950 – urodził się perkusista jazz-rockowy, Jerzy Piotrowski. W swej bogatej karierze występował z takimi sławami jak: Czesław Niemen, SBB, Ireneusz Dudek, Stanisław Sojka, Krzysztof Ścierański czy zespół Dżem. Zasłynął także jako perkusista zespołu Kombi, wprowadzając do jego instrumentarium, słynną w muzyce tego zespołu elektroniczną perkusję. Jest także autorem podręcznika dla adeptów gry na perkusji, zatytułowanego "Szkoła na perkusję".

Rok 1960 – w Liverpoolu urodził się William Johnson, znany później pod pseudonimem Holly Johnson, charyzmatyczny frontman słynnej w latach ’80 grupy Frankie Goes To Hollywood. Po rozpadzie grupy kontynuował karierę solową.

Rok 1992 – w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpił zespół Procol Harum

Rok 1993 – Paul McCartney wydał solowy album zatytułowany "Off The Ground"

Rok 1993 – Mick Jagger wydał solowy album zatytułowany "Wandering Spirit"


 

10 lutego

Rok 1962 – w San Francisco urodził się Clifford Lee Burton, znany później jako Cliff Burton, basista zespołu Metallica. Wcześniej grał w mało znanym zespole Trauma. Słynął z bardzo żywiołowej gry na basie, a także z niezwykle charyzmatycznego zachowania na scenie. Był bardzo ważnym ogniwem zespołu. Obok gry na basie także komponował. Zginął w wypadku samochodowym 27 września 1996 roku, podczas podróży na kolejny koncert z zespołem, pod miejscowością Ljungby w Szwecji.

Rok 1978 – zespół Van Halen wydaje swój debiutancki album, zatytułowany po prostu „Van Halen”

Rok 2006 – Peter Gabriel wykonał utwór Johna Lennona, zatytułowany „Imagine”. Miało to miejsce przy okazji ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Turynie.


 

11 lutego

Rok 1963 – Podczas sesji nagraniowej w londyńskim Abbey Road Studio, zespół The Beatles nagrywa dwie kompozycje: "Twist & Shout" oraz "I Saw Her Standing There". Utwory te niebawem znajdą się na longplayu zespołu, zatytułowanym “Please Please Me”.

Rok 1964 – The Beatles grają swój pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych. Ma to miejsce w Sali Collisseum, w Waszyngtonie.

Rok 1972 – David Bowie powołuje do życia postać sceniczną o pseudonimie Ziggy Stardust, w którą będzie od teraz wcielał się na kilku kolejnych płytach.


 

12 lutego

Rok 1939 – w Chicago urodził się Raymond Daniel Manzarek (Manczarek), kompozytor, producent, reżyser, pisarz a przede wszystkim klawiszowiec i współzałożyciel (wraz z Jimem Morrisonem) zespołu The Doors . Wcześniej działał także w mało znanych formacjach: Rick And The Ravens i The White Trash Quintet. Podczas występów z The Doors wypracował swój sceniczny wizerunek przygarbionego organisty, tryskającego spokojem oraz jednocześnie grającego charakterystyczne, spontaniczne solówki klawiszowe. Po śmierci Morrisona, Ray Manzarek (bo pod takim pseudonimem scenicznym był znany) kontynuował swą karierę, najpierw występując solo, a następnie tworząc grupę Nite City. Był także producentem punk-rockowego zespołu X, z którym nagrał jeden album. Obok kariery muzyka, Manzarek był także reżyserem filmowym, napisał kilka powieści oraz oczywiście wspomnienia związane z The Doors. Ostatnio, wraz z Robbiem Kriegerem, oraz kilkoma innymi muzykami gra w formacji The Doors of 21st Century.

Rok 1950 – w Londynie urodził się jeden z najwybitniejszych gitarzystów sceny progresywnej, Steve Hackett . Ponieważ w jego rodzinie zawsze obecna była muzyka, Steve od dziecięcych lat dorastał wraz z nią, czerpiąc garściami zarówno formy klasyczne, jak i powszechne na co dzień formy bardziej popularne. Na początku lat 70 został gitarzystą słynnego Genesis , i dzięki występom w tym zespole stał się gitarzystą rozpoznawalnym, ale jego prawdziwy debiut twórczy miał miejsce dopiero w roku 1976, kiedy to wydał swój pierwszy solowy album (Voyage of the Acolyte ). Jego następstwem była rezygnacja z występów w zespole, oraz poświęcenie się karierze solowej, podczas której nagrywał coraz ciekawsze, bardziej dojrzałe płyty, tryskając własnymi, oryginalnymi pomysłami. W swej karierze solowej współpracował z wieloma uznanymi muzykami (Ian Mosley, Nick Magnus, Julian Colbeck, Fudge Smith, John Wetton, Bill Bruford, Ian McDonalds, Tony Levin, Ant Phillips, Chris Squire, brat Steve – John Hackett). W połowie lat 80 założył także, wraz z Stevem Howe supergrupę GTR , której żywot jednak był bardzo krótki. Obecnie promuje udany album „Out Of The Tunnel’s Mouth” .

Rok 1956 – w Clarkston w Szkocji urodził się Brian "Robbo" Robertson, multiinstrumentalista i wokalista współpracujący z tak uznanymi zespołami jak min: Thin Lizzy i Motorhead.

Rok 1972 – zespół Yes wydaje utwór „Roundabout”, umieszczony później na albumie „Fragile”

Rok 1995 – zmarł Philip Taylor Kramer, basista zespołu Iron Butterfly .


 

13 lutego

Rok 1950 – w angielskim Chobham urodziła się jedna z najbardziej legendarnych i barwnych postaci rocka progresywnego – Peter Gabriel. Wokalista, klawiszowiec, kompozytor, producent, reżyser teledysków. Znany zarówno z występów z zespołem Genesis, którego zresztą jest współzałożycielem, jak i bardzo bogatej kariery solowej, przez którą przewinęło się tak wielu znakomitych muzyków, że nie sposób wszystkich pokrótce wymienić. W czasach występów w Genesis, Peter Gabriel wyrobił sobie markę charyzmatycznego frontmana, odgrywającego rockowy teatr na scenie, wykorzystującego mnóstwo rekwizytów, grającego głosem i gestami, zdobiącego swą twarz niepowtarzalnymi makijażami. Pisał bardzo nietuzinkowe teksty o zabarwieniu filozoficzno-groteskowym. Nierzadko wstępował w nich w sfery mistyczne.{mosimage} Po odejściu z Genesis rozpoczął karierę solową nagrywając mnóstwo znakomitych płyt i charakterystycznych przebojów, kreując nowe trendy w muzyce, wynosząc znaczenie teledysku do osobnej sztuki, będąc pionierem zamieszczania na swych albumach plików multimedialnych. Odniósł ogromny sukces komercyjny, choć jego muzyka nigdy nie przeszła zupełnie na stronę muzyki typowo komercyjnej. Pomimo to jego niektóre utwory osiągały szczyty list przebojów. Osobną formą działalności muzycznej Gabriela jest muzyka filmowa. Artysta napisał muzykę choćby do filmów: Ostatnie Kuszenie Chrystusa, Ptasiek czy Gangi Nowego Jorku. Peter jest także oddanym działaczem charytatywnym, będąc członkiem Amnesty International oraz współzałożycielem przedsięwzięcia Witness.

Rok 1956 – w angielskim Salford urodził się Peter Hook, basista m.in. takich zespołów jak: Joy Division, New Order czy Ad Infinitum. Obok gry na basie Hook także śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych.

Rok 1970 – zespół Black Sabbath wydaje swój debiutancki album zatytułowany od nazwy zespołu, „Black Sabbath”

Rok 1972 – Led Zeppelin odwołali koncert w Sinagapurze. Powodem były... długie włosy noszone przez muzyków, nietolerowane przez urzędników tego azjatyckiego kraju.


 

14 lutego

Rok 1946 – w Krakowie urodził się Piotr Kaczkowski, dziennikarz prasowy, z zamiłowania żeglarz, ale przede wszystkim legendarny prezenter radiowej „Trójki”. Człowiek, który w czasach, gdy muzyka docierała do naszego kraju w śladowych ilościach, za sprawą jedynych w swoim rodzaju audycji radiowych (chociażby „Mini Max czyli Minimum słów, Maximum muzyki”) edukował głodnych muzyki Polaków. W Trójce prowadził oczywiście mnóstwo innych audycji, podczas swych licznych podróży po świecie był także korespondentem. Piotr Kaczkowski pisał felietony (min. dla „Tylko Rocka” i „Machiny”), relacjonował mnóstwo koncertów. Był także dyrektorem radiowej Trójki.To niekwestionowana legenda, która zawsze nade wszystko stawiała dobry smak w muzyce oraz misję podzielenia się nią z słuchaczami.

Rok 1978 – Dire Straits rozpoczęli nagrywanie debiutanckiego albumu.


 

15 lutego

Rok 1945 – w Todmorden w Anglii urodził się John Anthony Helliwell, saksofonista, oraz nieco rzadziej klawiszowiec zespołu Supertramp. Muzyk potrafi też grać na harmonijce ustnej.

Rok 1947 – urodził się David Brown, basista współpracujący min z Carlosem Santaną. Zmarł w 2000 roku. Powodem była niewydolność nerek i wątroby.

Rok 1960 – urodził się Roman Kostrzewski, wokalista i lider zespołów KAT i Alkatraz.

Rok 1964 – The Beatles wydają singiel zatytułowany „Eight Days a Week”. Ma także miejsce premiera albumu “Meet The Beatles”.

Rok 1967 – ostatecznie uformował się zespół Chicago.

Rok 1976 – w kalifornijskim Van Nuys urodził się Brandon Charles Boyd, wokalista a także gitarzysta i perkusista amerykańskiego zespołu Incubus. W swej karierze, wraz zespołem Incubus łączy klimaty alternatywne z eksperymentalnymi elementami, ocierającymi się min o rocka progresywnego.

Rok 1979 – w Krakowie zmarł Zbigniew Seifert, skrzypek jazzowy. W swej przebogatej karierze współpracował z wieloma uznanymi muzykami, nie tylko z Polski. Był znakomitym technikiem, posiadającym niezwykle ekspresyjny styl grania. Powodem śmierci była niewydolność serca, spowodowana długotrwałą walką z rakiem.

Rok 1995 – Metallica rozpoczyna nagrywanie albumu „Load”


 

16 lutego

Rok 1939 – w Starych Wasiliszkach urodził się Czesław Juliusz Wydrzycki, a właściwie Czesław Niemen , bo pod takim pseudonimem na zawsze go zapamiętamy. Jego postać to jedna z najwybitniejszych i najbarwniejszych polskich osobistości muzycznych. Zadebiutował na początku lat '60 jako zapatrzony w scenę bigbitową, oraz zespół The Beatles wokalista Niebiesko-Czarnych. Później schylał się ku kompozycjom bardziej ambitnym, które szczególnie przypadały do gustu młodzieży akademickiej. Zafascynowany rozwojem szeroko rozumowanego Art.-Rocka, sam kreował swoje własne wizje, podpierając je elementami psychodelicznymi oraz zaczerpniętymi z rockowej symfonii. Na zawsze pozostanie pionierem wśród polskich klawiszowców bowiem, w pierwszej połowie lat 70 jako jeden z pierwszych muzyków w naszym kraju wprowadzał do swej muzyki takie instrumenty jak melotron oraz syntezator Mooga. Nie obce mu były także kanony awangardy jazz-rockowej. Później zajął się pisaniem muzyki filmowej oraz teatralnej. Spełniał się także jako malarz i grafik komputerowy. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej, 17 stycznia 2004 roku w Warszawie.

Rok 1960 – w angielskim Sheffield urodził się Peter Andrew Willis. Znany później jako po prostu Pete Willis był gitarzystą zespołu Def Leppard.

Rok 1961 – w Tynemouth, w Anglii urodził się Andy Taylor, w latach ’80 gitarzysta formacji Duran Duran. W swej karierze muzycznej współpracował z wieloma znanymi artystami (Steve Jones z Sex Pistols, Robert Palmer, Rod Stewart). W 2001 roku ponownie stał się muzykiem Duran Duran, jednak niezadowolony z kierunku, jaki obrał zespół, opuścił go ostatecznie w 2006 roku.

Rok 1965 – w stolicy Kuby, Hawanie urodził się Dave Lombardo, współzałożyciel i perkusista metalowej formacji Slayer. Współpracował także min z Apocalipticą, Grip Inc i Testament. Znany jest z ogromnej wszechstronności w grze na perkusji.

Rok 1992 – o tym jak pamiętliwi są Japończycy dowiedział się Mick Jagger, którego służby celne z Kraju Kwitnącej Wiśni nie wpuściły na teren tego kraju, ponieważ… 23 lata wcześniej został w Japonii aresztowany za posiadanie narkotyków.


 

17 lutego

Rok 1957 – w kanadyjskiej prowincji Manitoba urodziła się Loreena McKennitt, uznana wokalistka, pianistka, akordeonistka i harfistka wykonująca muzykę celtycką. W swej karierze wydała kilka udanych płyt i kilkanaście singli, poruszających się wokół klimatów celtyckich.

Rok 1966 – w New Jersey urodził się Michael Anthony LePond, basista grupy Symphony X , obracającej się w klimatach metalu progresywnego . Jest zapatrzony w technikę i styl Geddyego Lee, który jest dla niego wzorem muzyka. Michael w swej karierze współpracował z kilkoma innymi, nowojorskimi zespołami min: Rattlebone.

Rok 1966 – w Sztokholmie urodził się Tomas Forsberg, znany później jako Quorthon, muzyk i wokalista zespołu Bathory. Jako instrumentalista gra na gitarze, basie i perkusji.

Rok 1972 – w Londynie, począwszy od tego dnia Pink Floyd dają cztery koncerty, na których motywem przewodnim są kompozycję z płyty "The Dark Side Of The Moon” . Był to początek trasy koncertowej, promującej ten legendarny album. Co ciekawe sama płyta
miała debiut dopiero rok później.


 

18 lutego

Rok 1933 – w Tokyo urodziła się Yoko Ono, od 1969 roku legendarna żona Johna Lennona, a także awangardowa artystka.

Rok 1947 – w Chicago urodził się Dennis DeYoung, amerykański wokalista, kompozytor, klawiszowiec i akordeonista, znany z występów w formacji Styx, w latach 1970-1999. Nagrał także kilka albumów solowych.

Rok 1968 – David Gilmour zastępuje Syda Barreta na pozycji gitarzysty w Pink Floyd. Syd mając kłopoty na podłożu psychicznym, wcześniej został hospitalizowany na oddziale psychiatrycznym.

Rok 1974 – zespół Yes gra swój pierwszy koncert w słynnej hali Madison Square Garden


 

19 lutego

Rok 1948 – w Birmingham urodził się Tony Iommi, uznany gitarzysta, legenda rocka, założyciel słynnego Black Sabbath. Kompozytor, producent, jedyny człowiek w składzie zespołu, który przetrwał wszystkie jego kolejne inklinacje. Przez bardzo krótki okres, bo zaledwie przez dwa tygodnie, Tony był także członkiem Jethro Tull (rok 1969), jednak fascynacja wyłącznie brzmieniem gitarowym nakazała mu skupić się na tworzeniu debiutanckiego albumu Black Sabbath. Jako muzyk współpracował z mnóstwem znakomitych muzyków, i tych, którzy kolejno przewijali się przez macierzysty zespół, jak i tych, z którymi grał w wielu projektach pobocznych. Tony ma kontuzję, a właściwie ubytek na całe życie. I to taki, który, wydawać by się mogło uniemożliwi mu grę na gitarze. Iommi, bowiem nie ma dwóch opuszków palców u prawej dłoni. W grze pomagają mu specjalne nasadki, które umieszcza na palcach.

Rok 1964 – w stanie Północna Karolina, w USA urodził się Doug Aldrich, znany przede wszystkim jako gitarzysta Whitesnake. Obok gry na gitarze Doug piesze także teksty, jest również sprawnym kompozytorem.

Rok 1980 – w wieku 33 lat, w Londynie zmarł Bon Scott, legendarny wokalista AC/DC. Stało się to w bardzo dziwnych okolicznościach. Bon nie stronił od alkoholu, który feralnego wieczoru pił bez umiaru. W nocy… udusił się własnymi wymiocinami. W AC/DC występował od 1974 roku, zastępując Dave’a Evansa. Z zespołem nagrał 7 znakomitych albumów, dziś uznawanych za absolutną klasykę rocka. Obok nieprzeciętnych zdolności wokalnych, Scott potrafił także dobrze grać na perkusji.


 

20 lutego

Rok 1967 – w amerykańskim mieście Aberdeen, w stanie Waszyngton urodził się Kurt Donald Cobain, jedna z największych legend muzyki rockowej. Kompozytor, założyciel, wokalista i gitarzysta zespołu Nirvana, który na początku lat ’90 zrobił furorę na całym świecie, wprowadzając na sceny styl muzyczny, zwany jako grunge. Zespół założył już w roku 1985. Nigdy nie wiodło mu się w życiu osobistym. Wszelkie niepowodzenia i żale starał się wylewać w muzyce i tekstach (także w czasach artystycznego powodzenia). Wreszcie na początku lat ’90 Nirvana szturmem wdarła się na szczyt. Zespół zrobił zawrotną karierę, a Kurt Cobain stał się postacią kultową. Niestety obok sukcesów, w parze szły kłopoty osobiste muzyka. Nałogi, gwałtowne zwroty w związku z żoną, Courtney Love, liczne psychiczne i nerwowe załamania, terapie odwykowe, które tylko pogrążały artystę w jeszcze większych problemach z samym sobą. 8 kwietnia 1994 roku policja znalazła ciało nieżyjącego Cobaina w jego domu, w Seattle. Śledztwo wykazało, ze Kurt popełnił samobójstwo trzy dni wcześniej. Aby doszukać się jakichś związków muzyka z rockiem progresywnym, należy wspomnieć, że jednym z ulubionych zespołów Kurta był King Crimson. Płytę „Red”, artysta wielokrotnie wspominał z ogromną nostalgią.

Rok 1970 – solowy album Johna Lennona, zatytułowany „Instant Karma”, został wydany w Stanach Zjednoczonych


 

21 lutego

Rok 1949 – w amerykańskim Milwaukee urodził się Jeremiah Griffin Harrison, znany później jako Jerry Harrison, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor a także producent związany z założoną w połowie lat ’70 grupą Talking Heads. Później współpracował także z zespołem The Modern Love.

Rok 1968 – w warszawskim klubie muzycznym „Stodoła” miał miejsce pierwszy koncert zespołu Breakout, kierowanego przez Tadeusza Nalepę.


 

22 lutego

Rok 1968 – zespół Genesis, kierowany przez menadżera, Johnattana Kinga wydaje swój pierwszy, oficjalny singiel zatytułowany „The Silent Sun”. Oczywiście ma on niewiele wspólnego z późniejszym stylem zespołu, który w tym czasie dopiero stawiał pierwsze, dość koślawe jeszcze kroki na muzycznej scenie. Utwór był bardziej pod wpływem Bee Gees (menadżer bardzo ich lubił). Na stronie „B” tego singla pojawiła się jednak kompozycja „That’s Me”, pióra Rutherforda i Phillipsa zdradzająca bardziej ambitne ciągoty muzyków. Również nazwa zespołu została wymyślona mniej więcej w tym czasie. Jej ojcem był sam menadżer, choć padały i inne propozycje (min: Gabriel’s Angels, Champagne Meadow).

Rok 2007 – w Los Angeles zmarł były perkusista King Crimson , Ian Wallace. Z zespołem występował w 1971 roku, biorąc udział w zarejestrowaniu dwóch płyt: „Islands” i „Earthbound” . Później artysta współpracował z min: Bobem Dylanem, Jacksonem Brownem i Stevem Nicksem. Jego ostatnim artystycznym projektem było Crimson Jazz Trio, w którym wykonywał jazzowe wersje klasycznych utworów z repertuary Karmazynowego Króla. Zmarł w wieku 60 lat, w wyniku powikłań związanych z rakiem przełyku.


 

23 lutego

Rok 1958 – w angielskim Beckenham urodził się David Sylvian, wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista, w latach ’80 działający min z Richardem Barbierim (obecnie Porcupine Tree) w zespole Japan, grającym mieszankę rocka i new romantic. Po rozpadzie zespołu współpracował min z Robertem Frippem, nagrywając z nim dwie płyty: „The First Day” (1993) oraz „Damage: Live” (1994). Jest aktywny po dziś dzień, wciąż kontynuując swą karierę solową.

Rok 1962 – w San Francisco na świat przyszedł Michael Wilton, jeden z współzałożycieli zespołu Queensryche , z którym nagrał kilka znakomitych płyt w roli gitarzysty. Jest bardzo wykształconym muzykiem, bowiem tuż przed przygodą ze swym macierzystym zespołem, w Seattle studiował jazz i muzykę klasyczną. Występował już w formacji The Mob, uznawanej za protoplastę Queensryche.

Rok 1964 - w Vardo w Norwegii urodził się John Norum, gitarzysta skandynawskiego Europe. Z Zespołem występował w trakcie jego największych sukcesów, zaczynając przygodę już w 1978 roku, a odchodząc w 1986 roku. Później przez wiele lat kontynuował swoją karierę, tworząc kilka ciekawych projektów solowych, ocierających się o wiele podgatunków rocka. W 2004 roku ponownie związał się z zespołem Europe, z którym występuje do dziś.

Rok 1979 – zespół Dire Straits ruszył w swój pierwszy tour za oceanem, odwiedzając Kanadę i Stany Zjednoczone


 

24 lutego

Rok 1942 – w Portsmouth urodził się Paul Jones, wokalista, autor piosenek a także aktor i prezenter tv, znany min ze współpracy z Manfredem Mannem oraz Ericem Claptonem.

Rok 1955 – w Krakowie urodziła się Martyna Jakubowicz, wokalistka, gitarzystka i kompozytorka, której największe sukcesy nastały w latach 80. Ocierała się o takie nurty jak blues czy folk. Pisała bardzo osobiste teksty, które z łatwością trafiały w tamtych czasach do polskich słuchaczy. Utwór, zatytułowany „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” do dziś dla wielu jest niezwykle ważną kompozycją.

Rok 1976 – ukazał się podwójny album studyjny Led Zeppelin , zatytułowany „Physical Graffiti” . Był pierwszym albumem wydanym przez założoną przez muzyków zespołu wytwórnię Swan Song Records. Produkcją płyty zajął się sam Jimmy Page. Płyta na zawsze zapisała się w historii, jako jedna z wizytówek muzyki rockowej. Zawiera choćby słynny klasyk „Kashmir”.

Rok 1979 – zespół The Police wydał oficjalnie singiel „Roxanne”

Rok 1992 – Kurt Cobain i Courtney Love wzięli ślub na Hawajach

Rok 1998 – Elton John otrzymał szlachecki tytuł „sir”. Nadała mu go osobiście królowa, Elżbieta II.


 

25 lutego

Rok 1943 – w Liverpoolu urodził się jeden ze słynnych Beatlesów, George Harrison, przede wszystkim gitarzysta zespołu, choć na późniejszych płytach udzielał się także jako klawiszowiec. Po rozpadzie The Beatles kontynuował karierę solową, nagrywając kilka ciepło przyjętych płyt. Dużo działał także charytatywnie, organizując min. słynne koncerty dla głodującego Bangladeszu. Regularnie umieszczał single na pierwszych miejscach najbardziej uznanych list przebojów. W drugiej połowie lat ’80 wraz z: Royem Orbisonem, Tomem Petty, Bobem Dylanem oraz Jeffem Lynne współtworzył grupę Traveling Wilburys. W latach ’90 zdiagnozowano u Harrisona raka krtani, ale w porę zahamowano jego rozwój. W 1999 roku został raniony w płuco przez niezrównoważonego fana. Po tym zdarzeniu znów odezwał się rak, który w 2001 roku (29 listopada) stał się przyczyną śmierci George Harrisona.

Rok 1961 – urodził się John Jowitt, uznany basista wielu zespołów grających progresywnego rocka. John przede wszystkim jest znany z występów w zespole IQ, z którym związał się na początku lat ’90 a przygodę tą zakończył na początku roku 2011. Wcześniej występował w mało znanej grupie Ark. Obok występów w IQ basista gra także w podstawowym składzie zespołu Jadis. Występował także u boku Clive Nolana i Micka Pointera w Arenie. Z tym pierwszym współpracował także przy okazji tworzenia rock-opery Camoora. John został uznany przez prestiżową organizację British Classic Rock Society za jednego z najlepszych basistów lat ’90. Obok gry na basie potrafi także bardzo dobrze śpiewać, podkładając swe chórki zarówno na koncertach jak i na wielu płytach, w których nagraniu wziął udział. Obecnie współtworzy także grupę Frost, grającą rocka neoprogresywnego. Jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków progresywnych ostatnich czasów.

Rok 1963 – zespół The Beatles wydał singiel zatytułowany „Please Please Me” w Stanach Zjednoczonych


 

26 lutego

Rok 1950 – w Chicago urodził się Jonathan Leonard Friga, znany później z występów w zespole Journey, jako Jonathan Cain. Był klawiszowcem zespołu, pisał także teksty i komponował utwory.

Rok 1965 – Jimmy Page wydaje swój pierwszy solowy singiel, zatytułowany „She Just Satisfies”.

Rok 1977 – zespół The Eagles wydaje singiel „Hotel California”, którego tytułowy utwór staje się jednym z rockowych przebojów wszech czasów.

Rok 1995 – Jimmy Page i Robert Plant rozpoczynają trasę koncertową promującą ich album studyjny „No Quarter”.


 

27 lutego

Rok 1954 – w Oklahoma City urodził się Neal Joseph Schon, gitarzysta słynnego Journey. Jest jedynym członkiem zespołu, który przetrwał w jego składzie do dziś dzień. Jego wkład w działalność zespołu jest przeogromny. W swej bogatej karierze współpracował min z Carlosem Santaną.

Rok 1957 – w Londynie urodził się Adrian Smith, gitarzysta Iron Maiden. W dzieciństwie, podobnie jak znaczna część zespołu Adrian fascynował się futbolem. Jednak już jako nastolatek odkrył w sobie pociąg do muzyki rockowej. Szczególnie fascynował go hard-rock. Pierwszy zespół muzyczny (Urchin) założył już w 1972 roku do spółki z Dave’em Murrayem, obecnie także członkiem Iron Maiden. W szeregach Żelaznej Dziewicy znalazł się w 1981 roku, i z kilkuletnią przerwą (odszedł z zespołu w 1990 roku, by powrócić doń w 1999 roku) występuje w nim do dziś. Współpracował także z Bruce’m Dickinsonem przy okazji jego solowych płyt, nagranych podczas kilkuletniego rozbratu frontmana z Maiden. W 1996 roku założył także swój własny zespół Psycho Motel.

Rok 1967 – Pink Floyd nagrywają swój pierwszy singiel, zatytułowany „Arnold Layne”.


 

28 lutego

Rok 1942 – w angielskim Cheltenham urodził się Lewis Brian Hopkin Jones. Znany po prostu jako Brian Jones występował w zespole The Rolling Stones jako gitarzysta. Był jednak multiinstrumentalistą. Posiadał umiejętności gry na takich instrumentach, jak min: mandolina, sitar, harmonijka, okaryna, klawesyn, flet, obój, klarnet. Był też dobrym pianistą i klawiszowcem. Obok gry w Stones współpracował z Johnem Lennonem, który był jego przyjacielem. Lista przyjaciół muzyka zresztą była dość długa, a na jej szczycie królował Jimi Hendrix. Zmarł 3 lipca 1969 roku, gdy po całonocnej imprezie w swym domu, kompletnie pijany utonął w basenie. Jego miejsce w Stones zajął Mick Taylor. 


1 marca

Rok 1944 – w dzielnicy Hammersmith w Londynie, urodził się Roger Harry Daltrey późniejszy wokalista i autor tekstów w zespole The Who. Roger był w swej bogatej karierze także aktorem, grywając zarówno w licznych serialach tv jak i pełnych produkcjach filmowych. Jako wokalista, jest uważany za jeden z najbardziej charakterystycznych głosów, oraz za legendarną osobowość sceniczną, kreującą pewne modele dla przyszłych frontmanów w muzyce rockowej.

Rok 1969 – Jim Morrison (The Doors) został aresztowany w Miami przez policję. Powodem było nieprzyzwoite, wręcz lubieżne zachowanie na forum publicznym. Został skazany przez sąd, odwołując się od jego wyroku. Nie dożył jednak ponownego rozpatrzenia sprawy…
Rok 1974 – zespół Queen rozpoczął swoją pełną, firmowaną nazwą zespołu trasę koncertową po Anglii.

Rok 1982 – Jimmy Page wydaje swój pierwszy, solowy album w postaci soundtracku do filmu „Death Wish II”.

Rok 1991 – w kinach zadebiutował film „The Doors” opowiadający o burzliwej historii zespołu. W rolę Jima Morrisona wcielił się świetnie Val Kilmer.

2 marca

Rok 1948 – w irlandzkim Ballyshannon urodził się Rory Gallagher, wirtuoz gitary rozdający karty w takich gatunkach muzycznych jak jazz rock czy folk irlandzki. Był twórcą zespołu Taste, w którym obok gry na gitarze pełnił rolę wokalisty. W okresie działalności grupy współpracował z tak znanymi muzykami jak: basista Deep Purple – Roger Glover, Jerry Lee Lewis, Muddy Waters czy Junior Wells. Od 1971 roku występował już wyłącznie solowo, współpracując z mnóstwem wybitnych instrumentalistów (daleko nie szukając: Jimmy Page, Van Morrison czy Eric Clapton). Wykreował sceniczną wizję muzyka hard-rockowego, polegającą na stylu ubierania się w kraciaste koszule i wytarte jeansy, oraz grania na gitarze z podniszczoną politurą. Grywał także standardy bluesowe. Zmarł 14 czerwca 1995 roku. Przyczyną były powikłania po przeszczepie wątroby, jaki przeszedł nieco wcześniej. W jego rodzinnym mieście Ballyshannon można zwiedzić muzeum, poświęcone jego legendarnej osobie.

Rok 1956 – w Melbeurne urodził się Mark Evans, w latach 1975-1977 basista AC/DC. Z zespołu wyleciał w skutek konfliktu z Angusem Youngiem. Później grywał jeszcze w kilku mniej znanych formacjach rockowych z okolic Melbeurne.

Rok 1962 – w New Jersey urodził się John Francis Bongiovi, Jr. Zasłynął jako lider, wokalista i gitarzysta zespołu Bon Jovi. Występuje pod pseudonimem John Bon Jovi, nagrywając także wydawnictwa solowe. Jest równocześnie dobrym kompozytorem. Kilka jego utworów stało się światowymi przebojami. Obok gitary gra min na: pianinie, harmonijce i perkusji.

Rok 1964 – singiel „Twist & Shout” zespołu The Beatles został wydany w Stanach Zjednoczonych

Rok 1968 – tonący w narkotykowym nałogu, oraz własnych kłopotach natury psychicznej, Syd Barrett zostaje usunięty z Pink Floyd. Zespół, informację tą oficjalnie podał do publicznej wiadomości dopiero 6 kwietnia.

Rok 1969 – ma miejsce historyczny, pierwszy koncert pary John Lennon & Yoko Ono, w brytyjskim Cambridge

Rok 1977 – w angielskim Devon urodził się wokalista zespołu Coldplay, Chris Martin. Obok bardzo wysokich zdolności wokalnych (operuje falsetem i barytonem) jest multiinstrumentalistą (gitara, pianino, klarnet i mandolina) i kompozytorem. Obok Coldplay, Chris współpracował z kilkoma mniej znanymi zespołami.

Rok 2008 – w Toronto zmarł Jeff Healey, słynny, niewidomy wirtuoz gitary. Wzrok stracił jako niemowlak, a już w wieku trzech lat z powodzeniem chwytał za gitarę. Wykreował swój własny styl gry na tym instrumencie, trzymając ją płasko na kolanach. Zasłynął przede wszystkim dzięki założonej przez siebie grupie Jeff Healey Band, oscylującej wokół bluesa i jazzu o amerykańskim zabarwieniu. Zmarł w wyniku długotrwałej choroby, której przyczyną był rak płuc.

3 marca

Rok 1948 – w Devon w Anglii urodził się Terence Charles White, znany później pod pseudonimem Snowy White, gitarzysta współpracujący z takimi zespołami jak: Thin Lizzy, Pink Floyd, czy też z grupą Rogera Watersa. Był także szefem kilku własnych projektów muzycznych. Z Thin Lizzy współpracował jako regularny członek zespołu w latach 1977-1980. W 1977 roku odbył także trasę koncertową po Europie i Ameryce z Pink Floyd. W zespole tym grał także jako muzyk sesyjny podczas trasy promującej „The Wall”. Po „rozpadzie” klasycznego składu Floydów, przygarnął go do siebie Roger Waters, wcielając White’a do swojego zespołu. Pierwszą solową płytę nagrał w 1983. W późniejszych latach było ich jeszcze sporo. Jest aktywny do dziś.

Rok 1966 – w Nurmijärvi w Finlandii urodził się Timo Tapio Tolkki, gitarzysta, producent, kompozytor i główny mózg zespołu Startovarius. W 2008 roku uformował nowy zespół, który nazwał Revolution Renaissance.

Rok 2008 – w wieku 85 lat zmarł legendarny producent pierwszych sukcesów Pink Floyd, Norman Smith. Wyprodukował pierwsze trzy albumy zespołu: „The Pipper At The Gates Of Dawn”, „A Saucerful Of Secrets” oraz „Ummagumma”.

4 marca

Rok 1948 – w angielskim Kingsbury urodził się Christopher Russell Edward Squire. Znany jako po prostu Chris Squire, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków w kanonach rocka progresywnego. Rozpoznawalny jest przede wszystkim z występów z grupą Yes, choć przed jej założeniem grywał wraz z Peterem Banksem w zespole The Syn. Jest „posiadaczem” nazwy Yes oraz jedynym członkiem zespołu, który przetrwał w oficjalnym składzie grupy przez całą jej burzliwą historię. Obok występów w swym rodzimym zespole, Chris Squire nagrał tylko jeden album solowy, zatytułowany „Fish Out Of Water” w 1975 roku, choć sam wielokrotnie grywał u boku znakomitych muzyków. Pod koniec lat 80 procesował się z Jonem Andersonem oraz kilkoma innym członkami zespołu o prawa do nazwy „Yes”. Sprawę wygrał.

Rok 1951 – w Middlesbrough urodził się Christopher Anton Rea. Uznany gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów a nawet aktor, znany na całym świecie pod pseudonimem Chris Rea. Wydał kilkanaście płyt długogrających i dziesiątki singli, które niejednokrotnie okupowały szczyty list przebojów. Jego styl muzyczny określany jest jako rock o zabarwieniu bluesowym, z elementami country. Jest aktywny od 1973 roku. Jego gra na gitarze ma swój niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. W swej karierze, obok własnych projektów solowych grywał z mnóstwem uznanych muzyków. Jedynym zespołem, którego był członkiem (zastąpił Davida Coverdale, który odszedł do Deep Purple!)jest formacja Magdalene, przemianowana później na Beautiful Losers w której grał w latach 1973-1977.

Rok 1963 – w miejscowości Battle Creek, w Michigan urodził się Jason Newsted, znany jako basista trash-metalowego zespołu Metallica. W zespole tym znalazł się w 1986 roku, by zastąpić tragicznie zmarłego Cliffa Burtona. Wcześniej grał w formacji Flotsam & Jetsam. W 2001 roku nieoczekiwanie odszedł od grupy Metallica. Powodem były nieporozumienia z pozostałymi członkami, a głównie z Jamesem Hetfieldem. Wówczas zasilił zespół EchoBrain z którym nagrał płytę, a następnie Voivood z którym występuje do dziś. Współpracował także z Sepulturą, Tommym Lee i Ozzym Osbournem.

Rok 2007 – w wyniku powikłań związanych z chorobą nerek zmarł Tadeusz Nalepa, legenda polskiej gitary, wokalista, kompozytor, autor tekstów i harmonijkarz. Był wykształconym muzycznie artystą. W 1965 roku wraz z Mirą Kubasińską (jego późniejszą żoną) założył formację Blackout, w której grywał standardy takich zespołów jak The Rolling Stones czy The Beatles. W 1968 roku powstał jego kolejny zespół, Breakout, który stał się pionierem nowego spojrzenia na muzykę bluesową i rockową. Po jego rozpadzie Nalepa kontynuował karierę solowo, nagrywając mnóstwo znanych utworów. Współpracował z ogromną ilością muzyków, wspomagając ich instrumentalnie, a także komponując i produkując ich płyty.


5 marca

Rok 1952 – w Durham, w Anglii urodził się Alan Clark, członek Dire Straits. Alan głównie grał na instrumentach klawiszowych, choć od czasu do czasu chwytał za gitarę i saksofon. Oprócz występów w Dire Straits współpracował z wieloma uznanymi artystami w charakterze muzyka sesyjnego. Grywał u boku min: Erica Claptona, Marka Knopflera, Tiny Turner a także z formacjami Simply Red i BeeGees.

Rok 1970 – w Nowym Jorku urodził się John Frusciante, gitarzysta, wokalista, producent, kompozytor i autor tekstów. Znany jest przede wszystkim z występów z Red Hot Chilli Peppers, z którym nagrał pięć albumów długogrających. Od 1992 John kontynuuje karierę solową, choć w 1998 roku powrócił do „Red Hotów” by nagrać z zespołem album „Californication”. Jest bardzo cenionym gitarzystą. Magazyn „Rolling Stone” umieścił go w pierwszej setce najważniejszych gitarzystów w historii rocka.

Rok 1983 – basista Cliff Burton po raz pierwszy wystąpił z zespołem Metallica. Miało to miejsce w klubie „Stone” w San Francisco.


6 marca

Rok 1946 – w Cambridge, w Anglii świat powitał jedną z największych legend w historii nie tylko rocka progresywnego, ale i ogólnie szeroko rozumowanego gatunku muzyki rockowej. Tego dnia, bowiem urodził się David Jon Gilmour. Już jako nastolatek świetnie grał na gitarze. Był samoukiem. Pierwsze doświadczenia David zdobywał w zespołach The Newcomers oraz The Ramblers. Założył także swój własny zespół, Jocker’s Wild grywając w nim przeboje ówczesnych gwiazd. Będąc już wykształconym gitarzystą, podczas studiów uczył grać na gitarze… Syda Barretta, którego niebawem zastąpił w zespole Pink Floyd. David szybko zaaklimatyzował się w zespole, i już na początku lat 70 miał bardzo duży wpływ na jego muzykę . Można rzec, że stał się postacią dominującą. Był min ojcem słynnego albumu „The Dark Side Of The Moon”, w którego napisaniu miał największy udział. Dopiero w drugiej połowie lat 70, ego Rogera Watersa zaczęło poważnie dawać znać o sobie. {mosimage} Gilmour był jedyną postacią, która twórczo starała się ścierać z despotycznym basistą. W tym okresie zresztą David rozpoczął nagrywanie swych płyt solowych. Po słynnym „rozpadzie” Pink Floyd na początku lat ’80 i odejściu z zespołu Rogera Watersa, to właśnie David znów pozbierał pozostałych członków grupy, by wskrzesić Floydów w 1987 roku. Wygrał także sprawę sądową o prawa do nazwy legendarnego zespołu z Watersem. Nie sposób wymieniać postaci, z którymi Gilmour współpracował po za Pink Floyd. Lista byłaby długa, a nazwiska bardzo znane. David jest multiinstrumentalistą. Można zaryzykować stwierdzenie, że łatwiej by było wymienić instrumenty związane z rockiem, na których muzyk grać nie potrafi. Jest wokalistą, o bardzo charakterystycznej barwie głosu. Ponadto udziela się jako menadżer, producent, kompozytor i autor tekstów. Działa także charytatywnie. Posiada tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego, w dziedzinie muzyki, kultury i działalności charytatywnej.

Rok 1973 – urodził się Peter Lindgren, w latach 1991 – 2007 gitarzysta szwedzkiego zespołu progmetalowego, Opeth. Obok gry na gitarze pisał także teksty do utworów. Miał bardzo duży wpływ na poczynania tej formacji. Obok gry na gitarze Peter jest także sprawnym basistą.

Rok 1989 – na rynku muzycznym debiutuje Dream Theater. Płyta nosi tytuł „When Dream and Day Unite”. Jest to jedyny album, na jakim nie zaśpiewał James LaBrie. Rolę wokalisty powierzono wówczas Charlie Dominici, z którym bez żalu pożegnano się w 1990 roku. Płyta nie odniosła dużego sukcesu. Bardzo charakterystycznym utworem w tym materiale jest „The Ytse Jam”, niosący zalążki stylu zespołu, który wybuchnie na kolejnych albumach.

Rok 2006 – w dniu swych 60-tych urodzin David Gilmour wydaje album solowy, zatytułowany „On An Island”. Płyta ma sporo akcentów związanych z naszym krajem. Partie orkiestrowe, to dzieło Zbigniewa Preisnera. Z kolei Leszek Możdżer, pianista jazzowy wspomaga legendę rocka grając właśnie niektóre partie na pianino.


7 marca

Rok 1946 – w miejscowości Addiscombe, w Anglii urodził się Matthew Charles Fisher, instrumentalista klawiszowy, wokalista a także autor tekstów, znany ze współpracy z zespołem Procol Harum. To właśnie Fisher gra słynne partie organowe we flagowym utworze tego zespołu, zatytułowanym „A Whiter Shade of Pale”. Opuścił zespół w 1969 roku. Później kontynuował barwną karierę solową podczas której obok muzykowania był także producentem muzycznym. Przez wiele lat współpracował z Robinem Trowerem. W latach 80-tych wspomagał zespół Jacka Bruce. Dekadę później grywał u boku Bryana Ferry. Obok muzyki blisko mu było także do kina. W 1968 roku napisał muzykę do filmu tzw. kinowej awangardy, zatytułowanego "Separataion". Wcielił się także w jedną z ról.

Rok 1962 – Radio BBC zarejestrowało po raz pierwszy sesję nagraniową The Beatles. Miało to miejsce w teatrze Playhouse, w Menchesterze.

{mosimage} Rok 1985 – w Reading w Anglii, zmarł David Byron, były wokalista Uriah Heep, z którym występował w latach 1969 – 1976. Jego przygoda z Uriah Hepp skończyła się z powodu poważnych problemów alkoholowych artysty. David posiadał wyjątkową barwę i rozpiętość głosu. Na scenie tryskał niesamowita charyzmą. Próbował, co prawda powrócić jeszcze na scenę, ale nałóg zawsze był od niego silniejszy.


8 marca

Rok 1946 – w stanie Nebraska w USA urodził się Rendy Herman Meisner, w latach ’70 basista, wokalista oraz kompozytor związany z zespołem The Eagles. Był jednym z kompozytorów słynnego „Hotel California”. W latach ’80 poświęcił się karierze solowej. Grywał u boku takich muzyków jak: James Taylor, Richard Marx czy Dan Fogelberg.

Rok 1948 – w hrabstwie Cannock urodził się gitarzysta Mel Galley, znany głównie z występów z zespołem Whitesnake. Obok gry na gitarze Mel pisał także teksty, komponował oraz udzielał się jako producent. Zmarł 1 lipca 2008 roku. Powodem był rak.

Rok 1957 – urodził się Clive Burr, ex-perkusista Iron Maiden. Z zespołem związany był w latach 1979 – 1983, nagrywając z nim trzy pierwsze albumy. Później nie wytrzymał trudów, jakie narzucała coraz większa popularność zespołu. Do dziś traktowany jest jako wielki przyjaciel zespołu. Mówi się o nim, że to niespełniony talent, który posiadał ogromne wyczucie i bardzo wysokie umiejętności w grze na bębnach. Po odejściu z Iron Maiden Clive Burr występował w mało znanych formacjach, min: we francuskim zespole Trust.

Rok 1958 – w londyńskim Hammersmith urodził się Gary Numan, znany w latch ’80 wokalista, klawiszowiec i kompozytor. Muzyk najlepiej czuł się w klimatach synth-pop, electro oraz industrialnych. Jego kompozycje jednak zwykle posiadały nietuzinkowy, ciekawy klimat, przesycony nawet dozą psychodelicznych elementów. Inspirowali go przede wszystkim David Bowie i Marc Bolan. Obok umiejętności wokalnych i bardzo oryginalnego wykorzystywania instrumentów klawiszowych, Gary grał także na basie, gitarach i perkusji. Zapisał się w historii jako prekursor bogatego wykorzystywania syntezatorów. Wielu klawiszowców z zespołów progresywnych wskazuje go za swego inspiratora.

Rok 1973 – w Holandii urodziła się Anneke van Giersbergen, znana przede wszystkim jako wokalistka zespołu The Gathering, szczególnie popularnego w latach ’90. Anneke obok bardzo charakterystycznego śpiewu, gra także na gitarze i instrumentach klawiszowych. Obok gry w The Gathering, artystka współpracowała z wieloma innymi zespołami, min: Ayreon, Napalm Death, Moonspel czy Within Temptation.


9 marca

Rok 1945 – w Pretorii, w RPA urodził się Robert Newton Calvert, w latach ’70 wokalista oraz autor tekstów związany z zespołem Hawkwind. Nagrywał także płyty solowe, oraz współpracował z innymi, legendarnymi zespołami poruszającymi się wokół space rocka, min: Nektar czy Amon Düül. Ponadto występował u boku min: Briana Eno czy Arthura Browna. Niektóre jego teksty do utworów uważa się za współczesną poezję. Robert Calvert zmarł przedwcześnie w 1988 roku, w wieku 43 lat.
Rok 1945 – urodziło się dwóch muzyków formacji Procol Harum, gitarzysta Ray Royer grający z zespołem podczas rejestrowania debiutanckiego singla zespołu, oraz współzałożyciel zespołu Robin Trower grający również na gitarze.

Rok 1949 – w angielskim Birmingham urodził się Trevor Ireson. Znany później jako Trevor Burton członek formacji The Move, protopalsty zespołu Electric Light Orchestra

Rok 1968 – podczas ceremonii wręczania nagród Garmmy, zespół The Beatles otrzymał aż cztery najwyższe wyróżnienia za album „Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band”

Rok 1972 – w londyńskiej Sali Paris Theatre miał miejsce koncert zespołu Deep Purple, którego zapis posłużył do skompilowania albumu „Deep Purple In Concert”.

Rok 1987 – debiut niezwykle udanej, kultowej płyty zespołu U2, zatytułowanej „The Joshua Tree”.

Rok 2007 – zmarł Brad Delp, wokalista oraz multiinstrumentalista zespołu Boston. Artysta pisał także teksty i komponował muzykę. Przyczyna śmierci do dziś owiana jest tajemnicą, ale najprawdopodobniej było to samobójstwo.


10 marca

Rok 1947 – w miejscowości Toledo w Ohio urodził się Donald Thomas Scholz, znany pod scenicznym pseudonimem Tom Scholz z występów w zespole Boston. Tom jest multiinstrumentalistą. Gra znakomicie na wszelkiego rodzaju gitarach,basie a także instrumentach klawiszowych. Ponadto pisze teksty utworów oraz komponuje. Z drobnymi przerwami, pomimo już dość zaawansowanego wieku jest aktywny do dziś.

Rok 1963 – w miejscowości Havre, w amerykańskim stanie Montana urodził się Jeffrey Allen Ament, basista oraz jeden ze współzałożycieli zespołu Pearl Jam. Obok swego flagowego zespołu udzielał się w kilku innych formacjach, min: Green River, Temple Of The Dog, Three Fish. W 2008 roku także nagrał płytę solową, zatytułowaną „Tone”.


11 marca

Rok 1963 – w Londynie odbył się pierwszy koncert zespołu Manfreda Mann’a

Rok 1964 – w Dallas, w amerykańskim Teksasie urodził się Vincent Paul Abbott, znany pod pseudonimem Vinnie Abbott, perkusista amerykańskiej formacji Pantera. Pisał także teksty, oraz komponował utwory. Udzielał się również jako producent.


12 marca

Rok 1956 – w Londynie urodził się Stephen Percy Harris, czyli popularny Steve Harris, założyciel, lider, basista, okazjonalnie wokalista i klawiszowiec zespołu Iron Maiden. Jest jedynym członkiem zespołu, który wstępuje w jego składzie od początku istnienia. Ponadto gro kompozycji i tekstów również powstało spod jego pióra. Obok muzyki, inną wielką pasją Steve jest piłka nożna. Muzyk jest oddanym fanem londyńskiego West Ham United.

Rok 1963 – w Warszawie urodził się Kazik Staszewski, niewątpliwie kultowy lider zespołu Kult, jeden z kreatorów polskiej sceny muzycznej na przełomie lat ’80 i ’90, a także i do dziś, nagrywający zarówno ze swym zespołem, jak i w projektach solowych (Kazik, KNŻ) muzykę trafiającą do ogromnej rzeszy Polaków. Kazik słynie z walki o wolność słowa, jest tradycjonalistą, dla którego najwyższe wartości to rodzina i wolność. Swoją flagową formację Kult założył w 1982 roku. Wcześniej był członkiem kilku mniej znanych formacji (min: Poland). Gra na saksofonie, komponuje a obok tego… nie odbiera nagród przyznawanych przez najbardziej kiczowate polskie media, za co ceniony jest w niektórych kręgach wokół muzycznych. Na naszej scenie rockowej jest niewątpliwie postacią, o której można powiedzieć, że już za życia jest legendą.

Rok 1970 – w norweskim Elverum na świat przyszedł Roy Satre Khantatat, znany jako Roy Khan, wokalista formacji Conception oraz Kamelot, poruszających się wokół tzw. metalu symfonicznego i prog metalu.


13 marca

Rok 1960 – w irlandzkim Dublinie urodził się Adam Clayton, basista słynnej grupy U2. Muzyk grał już podczas szkolnej nauki w kilku zespołach, w których poznawał swych przyszłych kolegów z U2. Były to min formacje: Feedback i The Hype. Jego gra na gitarze basowej jest bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna. Obok umiejętności gry na tym instrumencie Adam sporo komponuje. Muzyk współpracował min z: B.B. Kingiem, udzielał się także w takich projektach muzycznych jak Passengers, Automatic Baby czy Little Steven.

{mosimage} Rok 1975 – zespół Rush wydaje drugi album „Fly By Night” . Nagrany jest już w klasycznym składzie: Lee/Peart/Lifeson. Do repertuaru wkradały się pierwsze formy epickie. Chociażby w najdłuższym utworze na płycie, zatytułowanym "By-Tor & the Snow Dog". Album był ogromnym krokiem naprzód, w stosunku do debiutu. Znacznie poprawiło się brzmienie zespołu. Powoli krystalizował się bardzo charakterystyczny styl zespołu Rush, polegający na stosowaniu fuzji rocka progresywnego z hard rockiem, a nawet formami metalowymi.


14 marca

Rok 1945 – w Chicago urodził się Walter Parazaider, amerykański saksofonista, flecista i klarnecista. Artysta w historii rocka progresywnego, a właściwie bliżej - jazz-rocka , zapisał się jako członek amerykańskiej formacji Chicago . Współpracował także z mnóstwem wykonawców grających muzykę rockową, jazzową, bluesową a także R’n’B.

Rok 1981 – w małej miejscowości Bicester, w pubie o nazwie Red Lion, w zespole Marillion zadebiutował charyzmatyczny frontman Fish, czyli Derek William Dick. Obok niego pojawił się także nowy basista, Diz Minnit, który wraz z Rybą przeprowadził się do zespołu z Aylesbury z formacji Blewitt oraz The Stone Dome Band, w których obydwaj mieli wcześniej epizody. Historyczny koncert w Red Lion Pub pamięta 65 widzów. Zespół w składzie: Fish – wokal, Steve Rothery – gitary, Brian Jelliman – klawisze, Mick Pointer – perkusja oraz Diz Minnit – bas zaprezentował min. utwór The Web, do którego nowy frontman napisał tekst. W tym czasie zespół wykonywał już min: Grendela, Garden Party oraz kilka innych utworów pod roboczymi tytułami, które ewoluowały później do postaci znanej z debiutanckiego albumu zespołu. Uporowi Fish'a zespół zawdzięcza także skrócenie nazwy (z Silmarillion do Marillion). Według wielkiego Szkota, sylaba "sil" zbytnio kojarzyła się ze słowem "silly" (głupi, niemądry, dureń). Można zatem przyjąć, że tegoż dnia zadebiutował także właściwy zespół Marillion.


15 marca

Rok 1950 – urodził się Romuald Czystaw, w latach 1978 – 1982 wokalista Budki Suflera. W skutek problemów ze strunami głosowymi musiał odejść z zespołu. Zastąpił go Felicjan Andrzejczak. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w zespole Sekrety Warszawskiego 27 Liceum im. Tadeusza Czackiego. Zanim zaangażował się w Budce, występował (razem ze Zbigniewem Hołdysem) w warszawskich zespołach Kwiaty Warszawy i Dzikie Dziecko. Później wielokrotnie wystepował gościnnie z Budką. Ostatni raz 18 września w Pabianicach i 19 września na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie. Zmarł niespodziewanie 30 września 2010 roku w wieku 60 lat.

Rok 1966 – do sprzedaży trafił pierwszy w historii model magnetofonu kasetowego.

Rok 1974 – w Los Angeles premierę ma film „Pictures At An Exhibition”, firmowany oczywiście przez zespół Emerson Lake & Palmer

Rok 1975 – Marc Bolan rozwiązał zespół T.Rex

Rok 1975 – urodził się Piotr Grudziński, gitarzysta Riverside. Do spółki z Piotrem „Mitlofem” Kozieradzkim jest współzałożycielem tego warszawskiego zespołu. Wcześniej grywał w stołecznych zespołach metalowych (min: Unnamed). Ciekawostką jest, że Piotr bardzo lubi album zespołu Marillion "Clutching At Straws". To właśnie wspólne słuchanie tego albumu wraz z Mitlofem doprowadziło do powstania zespołu Riverside.


16 marca

Rok 1948 – urodził się Michael Owen Bruce, gitarzysta zespołu Alice Coopera. Gitarzysta wziął udział min w nagraniu albumu „Schools Out”.

Rok 1965 – na listach przebojów znakomicie radzi sobie singiel zespołu The Rolling Stones, zatytułowany „The Last Time”. Tego dnia na U.K. Charts utwór dotarł nawet na sam szczyt! Był to jednocześnie pierwszy sukces pary kompozytorów Jagger - Richards.

Rok 1970 – zmarła Thomasina Winifred Montgomery, znana pod pseudonimem artystycznym jako Tammi Terrell, słynna w latach ’60 wokalistka R’n”B i soul. Współpracowała min z Jamesem Brownem i Marvinem Gaye.

Rok 1991 - Eddiemu Van Halenowi i jego żonie, Valerie Bertinelli urodził się syn, Wolfgang.


17 marca

Rok 1941 – w San Francisco urodził się Paul Lorin Kantner, muzyk znany przede wszystkim z członkostwa w zespole Jefferson Airplane. Oprócz tego występował także z Jefferson Starship oraz KBC Band. Kantner gra na gitarze, banjo i harmonijce, a oprócz tego także jest wokalistą.

Rok 1951 – w Glendale, w Kalifornii urodził się Scott Gorham, gitarzysta Thin Lizzy. Obok umiejętności instrumentalnych posiada także dar komponowania utworów.

{mosimage} Rok 1967 – w stanie Illinois urodził się William Patrick Corgan, Jr. Znany później pod pseudonimem Billy Corgan założył zespół The Smashing Pumpkins. Billy w zespole grał na gitarze, był wokalistą i charyzmatycznym frontmanem. Posiadał także umiejętności klawiszowca oraz basisty. Mówi się o nim, jako o tyranie a nie szefie zespołu. Billy ponoć potrafi, podczas miksowania materiału wykluczyć partie instrumentalne członków swego zespołu tylko dlatego, że w danym momencie mu się nie podobają by potem zastąpić je własnymi. Podczas kariery kilkakrotnie przechodził załamania nerwowe i depresje. Największą ciekawostką, z życia prywatnego artysty jest fakt, że jego narzeczoną była Courtney Love, późniejsza żona Kurta Cobaina.

Rok 1989 - zmarł na raka Marek Bliziński (ur. 22 marca 1947) - samouk, wybitny polski gitarzysta jazzowy i kompozytor. W latach 70. związany był m.in. z takimi zespołami, jak Bemibek oraz Novi. Pierwszą płytę solową - "Wave" - wydał w 1979 roku. W 1983 roku wydał książkę "Gitara jazzowa".


18 marca

Rok 1945 – w Glasgow urodził się współzałożyciel grupy Alan Parsons Project, Eric Woolfson. Zespół założył do spółki z Alanem Parsonsem w 1975 roku. Był głównie odpowiedzialny za teksty, podczas gdy Alan komponował muzykę. Eric był także pianistą. Obok działalności w zespole, spełniał się jako współtwórca musicali teatralnych. Zmarł 2 grudnia 2009 roku. Powodem był nowotwór.


19 marca

Rok 1953 – w Buffalo, w stanie Nowy Jork urodził się William Sheehan. Znany pod pseudonimem Billy Sheehan był basistą formacji Mr. Big, popularnej pod koniec lat ’80. W swej karierze jednak współpracował z wieloma innymi, uznanymi artystami, takimi jak: David Lee Roth, Steve Vai czy Richie Kotzen, w ten sposób ocierając się o wiele nurtów muzycznych (min: hard rock, rock progresywny, fusion, heavy metal…). Obok basu, Billy śpiewa, komponuje a także gra na gitarze i harmonijce.

Rok 1958 - Paul Simon i Art Garfunkel jako Tom & Jerry nagrywają i publikują piosenkę, zatytułowaną „Our Song”.

Rok 1962 – Bob Dylan zadebiutował na rynku muzycznym płytą „Bob Dylan”.Rok 1974 – zespół Jefferson Airplane, rozpoczynając nową trasę koncertową, zmienia nazwę na Jefferson Starship.

Rok 1975 – zespół KISS wydaje album zatytułowany „Dressed to Kill”.

Rok 1976 – zmarł brytyjski basista, Gary Thain, w latach 1972-1975 członek zespołu Uriah Heep.

Rok 1976 – podczas podróży samolotem w Stanach Zjednoczonych zmarł współzałożyciel i gitarzysta zespołu Free, Paul Kossoff (ur. 14 września 1950 roku w Londynie).


20 marca

Rok 1950 – w angielskim Birmingham urodził się Carl Fredrick Kendall Palmer, czyli po prostu Carl Palmer, perkusista słynnego trio Emerson Lake & Palmer. Jego grę cechuje niezwykła precyzja i dbałość o szczegóły a także agresywność i charyzma. Kariera artysty jest przebogata. Obok występów w ELP, Carl grywał także u boku Arthura Browna, a także w supergrupie Asia. Nie obce mu były także klimaty hard-rockowe i bluesowe, gdyż muzyk udzielał się również w projekcie Atomic Rooster.

Rok 1969 – w Giblartarze John Lennon poślubił Yoko Ono.

Rok 1970 – David Bowie poślubił Angele Barnett.

Rok 1991 – tragicznie zmarł 4,5 - letni syn Erica Claptona, Connor. Nieupilnowany przez opiekunkę, wypadł przez okno apartamentu artysty, w Nowym Jorku. Eric Clapton, po śmierci syna całkowicie wycofał się z życia publicznego. Jednak po kilku miesiącach dał znać o sobie, nagrywając piękną i niezwykle smutną kompozycję „Tears In Heaven”, poświęconą pamięci swego syna.

Rok 2008 – zmarł Klaus Dinger, jeden z prekursorów muzyki elektronicznej a także legenda Krautrocka, perkusista zespołów Neu! i Kraftwerk.


21 marca

Rok 1685 – w niemieckim Eisenach urodziła się jedna z najwybitniejszych postaci muzycznych wszech czasów, kompozytor, organista, klawesynista oraz skrzypek, Johann Sebastian Bach. Komponował w czasach baroku, i z tą epoką jest kojarzony jako autor setek utworów na organy i klawesyn. Komponował także fugi, muzykę kameralną i chóralną. Obecnie jego twórczość inspiruje ogromną ilość muzyków progresywnych. Wielu współczesnych kompozytorów jego muzykę traktuje jako strawę duchową. Charakter kompozycji J.S. Bacha najbardziej uwidoczniony jest w twórczości zespołów, które grają tzw. muzykę eklektyczną. Mistrz zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku.

Rok 1950 – w Portsmouth urodził się Roger Hodgson, założyciel, posiadający bardzo charakterystyczny głos, wokalista oraz klawiszowiec zespołu Supertramp. Grywał także na gitarze i basie. Zespół Supertramp założył w 1969 roku, zapatrzony w działalność The Beatles z tego okresu. Komponował zgrabne utwory, przepełnione z jednej strony ambitnym, bogato zaaranżowanym popem, z drugiej zaś zdradzające ciągoty do form progresywnych. To właśnie jego pióra są najbardziej rozpoznawalne utwory Supertramp (min "Breakfast in America", "The Logical Song"). W latach ’80 kontynuował karierę solową. W tym okresie Supertramp najpierw nieco zwolnił tempa swej działalności, a następnie nawet całkiem ją zawiesił, by znów powrócić na sceny w latach 90. Hodgson współpracował także z Ringo Starrem, przy okazji projektów solowych perkusisty The Beatles, nazwanych Ringo Starr and His All-Starrs Band.


22 marca

Rok 1943 – w brytyjskim Richmond na świat przyszedł Keith William Relf, główny wokalista zespołu The Yardbirds. Współpracował także z zespołami: Renaissance, Medicine Head, Armaggedon, Illusion. W swej karierze miał bardzo duży rozstrzał stylistyczny: od bluesa, przez folk-rock, world music, rock progresywny, po hard-rock a nawet heavy metal. Pisał teksty do utworów, komponował, grał na gitarze i harmonijce, był także producentem muzycznym.Zmarł 14 maja 1976 roku, w Londynie.

Rok 1947 – w Warszawie urodził się Marek Bohdan Bliziński, polski kompozytor i gitarzysta jazzowy. Był pierwszym w Polsce gitarzystą, który zapukał do bram klasy światowej. W swej bogatej karierze współpracował min z: Ewą Bem, Bemibek, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Karolakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz wieloma innymi, znanymi artystami z okolic jazzu. Zmarł 17 marca 1989 w Warszawie. Powodem był nowotwór.

Rok 1963 – zespół The Beatles wydał w Wielkiej Brytanii swój debiutancki album „Please Please Me”.

Rok 1965 – Bob Dylan wydał swój pierwszy nie akustyczny album, zatytułowany „Bring It All Back Home”.


23 marca

Rok 1949 – w Baltimore, w Stanach Zjednoczonych urodził się Ric Ocasek, wokalista i gitarzysta zespołu The Cars, a także producent muzyczny wspomagający wielu młodych artystów z kanonów pop-rocka i rocka.

Rok 1964 – John Lennon publikuje swoją pierwszą książkę, zatytułowaną „In His Own Write”.

Rok 1978 – zespół The Police podpisuje kontrakt z wytwórnią muzyczną „A & M Records”.

24 marca

Rok 1946 – w niemieckim Scherfede, w Westfalii urodził się Klaus Dinger, jeden z pionierów muzyki elektronicznej, a także jedna z ikon Krautrocka. Grał min w Kraftwerk i Neu! Był multiinstrumentalistą. Potrafił grać na: perkusji, gitarze, instrumentach klawiszowych. Potrafił także śpiewać. Wszystkie te umiejętności wykorzystywał, eksperymentując z rozmaitymi syntezatorami, mikrokomputerami i urządzeniami elektronicznymi. Zmarł 21 marca 2008 roku, na 3 dni przed swymi 62 urodzinami. Powodem były kłopoty z sercem.

Rok 1948 – w węgierskiej miejscowości Gyöngyös urodził się Ferenc „Ciki” Debreceni, od 1971 roku perkusista Omegi. Grywał także w kilku innych grupach, min: przed Omegą – Devils i Neoton, a obecnie w Szekeres Project.

Rok 1954 – w Sieradzu urodził się Marek Niedźwiecki, legendarny prezenter radiowy, kojarzony przede wszystkim z „Trójką” i Listą Przebojów Programu 3, która w latach 80 wychowała młode pokolenie fanów muzyki, a temu starszemu dawała strawę duchową w czasach, w których o muzyczne zdobycze było bardzo ciężko. Z listą był na dobre i na złe do dnia swego odejścia z państwowej stacji, czyli do 2007 roku.Prowadził także cykliczny program „Zapraszamy do Trójki”. W 2007 roku zasilił szeregi Radia Złote Przeboje. Swą przebogatą karierę radiowca rozpoczął w Studenckim Radiu Żak w Łodzi, na przełomie lat '70 i '80. 1 kwietnia 2010 roku Marek Niedźwiecki wrócił do Trójki, której prezenterem jest do dziś.

Rok 1973 – zespół Pink Floyd wydaje płytę „The Dark Side Of The Moon”. Album od samego początku wzbudza powszechne uznanie i sprzedaje się znakomicie. Po dziś dzień uznawany jest za jedną z rockowych ikon, a także wizytówkę rocka progresywnego. Jego sprzedaż wciąż jest bardzo wysoka, i zajmuje w historii jedną z najwyższych pozycji. Koncepcyjny temat płyty traktuje o niedoskonałościach ludzkiej egzystencji, lękach, obawach, przemijającym i uciekającym przez palce czasie, a także zachłanności i szaleństwie, jakie rodzi się w umyśle człowieka.


25 marca

Rok 1942 – w Memphis, w Stanach Zjednoczonych urodziła się Aretha Louise Franklin, jedna z najsłynniejszych kompozytorek i piosenkarek w powojennej historii muzyki rozrywkowej. Posiada niezwykle charakterystyczny, ciepły głos, idealnie pasujący do kompozycji soulowych i gospel, z którymi zresztą jest kojarzona. Obok soulu, piosenkarka świetnie czuła się w klimatach jazzowych i R&B. Wydawała także single, zbliżone popowi a nawet disco. Niemal za każdym razem odnosiły one ogromny sukces. Zwykle poparte były bogatą aranżacją i mistrzowskim składem instrumentalistów. Wydała dziesiątki płyt, a za wkład w popularyzację muzyki soulowej, nazwano ją Queen of Soul.

Rok 1947 – w brytyjskiej miejscowości Pinner urodził się Reginald Kenneth Dwight, znany później jako Elton John, piosenkarz, kompozytor i pianista. W pierwszych latach swej kariery, jako pubowy pianista grywał muzykę country, irlandzkie piosenki oraz inne utwory, kojarzone z barami i pubami. Później, przewijając się przez zespół Bluesology, obrał na krótko kierunek bluesowy i soulowy. W 1968 roku postanowił rozpocząć karierę solową, zmieniając nazwisko na Elton John (Elton po saksofoniście Eltonie Deanie, a John po Long Johnie Baldrym). Wówczas jego kariera potoczyła się błyskawicznie. Potrafił znakomicie dopasowywać swój wizerunek artystyczny do panujących, w danym momencie trendów. Grał więc muzykę rockową, pop z elementami disco, glam rocka. Wydał mnóstwo przebojów. Grywał na scenie z mnóstwem znakomitych muzyków. Miewał kłopoty z narkotykami, alkoholem, ogólnie samym sobą a co za tym idzie i ze zdrowiem (min: ma wszczepiony sztuczny rozrusznik serca). Przyznał także publicznie, że jest gejem. Za promocję kultury brytyjskiej, królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki Sir.

Rok 1982 – ostatni występ Diza Minnitta, w roli basisty Marillion . Koncert miał miejsce w miejscowości Hemel Hempstead, w sali Dacorrum College. W kilka dni później nowym basistą, aktywnym w Marillion zresztą do dziś został Pete Trewavas, instrumentalista z wówczas lokalnej konkurencji w miejscowości Aylesbury, grupy The Metros, grającej pop-rocka. Podczas tego występu zespół zagrał następujący zestaw utworów: 01 He Knows You Know - 02 The Web - 03 Garden Party - 04 Chelsea Monday - 05 Three Boats Down From The Candy - 06 Forgotten Sons 07 Charting The Single - 08 Margaret.

Rok 1996 – Marillion wydaje podwójny album koncertowy, “Made Again” . Za materiał do jego wydania posłużyły 3 zapisy koncertowe. Jeden, dość już stary, zarejestrowany 29 września 1991 w Londynie. Dwa pozostałe, znacznie młodsze stażem (29 września 1995 w Rotterdamie oraz 29 kwietnia 1994 w Paryżu). Paryski zapis przedstawiał cały materiał z albumu „Brave” zagrany na żywo, umieszczony na drugiej płycie koncertowego wydawnictwa.

26 marca

Rok 1948 – w Birmingham urodził się Richard Tandy, instrumentalista klawiszowy a także początkowo basista i gitarzysta zespołu Electric Light Orchestra. Jego styl gry i wykorzystania rozmaitych instrumentów klawiszowych, miały ogromny wpływ na twórczość zespołu. Najbardziej uwidocznione zostały na albumach: A New World Record, Out of the Blue, Discovery i Time.

Rok 1948 – w miejscowości Yonkers, w stanie Nowy Jork urodził się Steven Victor Tallarico, znany jako Steven Tyler, charyzmatyczny i niezwykle charakterystyczny wokalista rockowej grupy Aerosmith. Oprócz zdolności wokalnych Steven jest multiinstrumentalistą o przebogatych umiejętnościach.

Rok 1964 – w Sunderland urodził się Baz Warne, wokalista i gitarzysta grupy The Stranglers.

Rok 1969 – w Chicago urodził się James Iha, gitarzysta zespołu The Smashing Pumpkins, który współtworzy wraz z Billym Corganem od 1987 roku. James jest także wokalistą. Pisze piosenki, komponuje muzykę, udziela się także jako producent muzyczny.

Rok 2002 – zmarł Randy Castillo, legendarny perkusista heavyrockowy i heavymetalowy, współpracujący min: z Ozzym Osbournem i zespołem Mötley Crüe.


27 marca

Rok 1950 – w East Hoathly urodził się jeden z najważniejszych muzyków i kompozytorów, jacy zaistnieli na scenach progresywnych, Anthony George Banks, czyli po prostu Tony Banks, filar Genesis . Od początku stosując bardzo charakterystyczne zagrywki, poparte z jednej strony melodyjnością a z drugiej ogromną złożonością i dbałością o szczegóły, wypracował swój własny styl, stając się po latach wzorem dla innych klawiszowców. Tony był współzałożycielem Genesis, a także szarą eminencją zespołu. Próbował także swych sił solo, ale jego płyty nie odnosiły tak wielkich sukcesów, jak albumy jego macierzystego zespołu, pomimo iż wśród krytyków zbierały wysokie oceny. Pisał także muzykę filmową. Z całą pewnością należy do największych legend rocka progresywnego.

Rok 1959 – w australijskim Cottesloe urodził się Andrew Farris, tekściarz, klawiszowiec, gitarzysta i perkusista związany przede wszystkim z sukcesem zespołu INXS. To właśnie jemu przypisuje się największy wpływ na brzmienie zespołu.

Rok 1972 – Elvis Presley, legenda rock’n’rolla jak się później okazuje, wydaje swój ostatni przebój, zatytułowany „Burning Love”.

Rok 1987 – zespół U2 nagrywa słynny videoclip, do utworu "Where the Streets Have No Name", nagrany na jednym z dachów budynków w Los Angeles.

28 marca

Rok 1948 – w Blackpool urodził się John Evan, w latach 1970-1980 klawiszowiec zespołu Jethro Tull. Grał między innymi na organach podczas nagrywania albumu „Aqualung”.

Rok 1948 – urodził się amerykański klawiszowiec zespołu The Commodores, Milan B. Williams.

Rok 1976 – zespół Genesis rozpoczyna pierwszą trasę koncertową po Ameryce Północnej od odejścia Petera Gabriela. W rolę wokalisty wciela się Phil Collins.

Rok 1991 – odbył się pogrzeb synka Erica Claptona, Connora, który tragicznie zmarł kilka dni wcześniej, wypadając z okna apartamentu muzyka.

Rok 1996 – Phil Collins oficjalnie ogłosił fakt odejścia z zespołu Genesis. W około rok później Genesis, kierowane przez Tony’ego Banksa i Mike’a Rutherforda, wydało album „Calling All Stations”.


29 marca

Rok 1943 – w greckim Volos urodził się Ewangelos Odysseas Papathanasiu, znany pod pseudonimem Vangelis, grecki aranżer, producent i muzyk, poruszający się wokół muzyki elektronicznej i filmowej. Zanim świat na dobre poznał jego projekty solowe, przez krótki moment odbywał próby z zespołem Yes. Z tego epizodu pozostała przyjaźń z Jonem Andersonem, która zaowocowała współpracą na początku lat ’80, w niezwykle wówczas popularnym projekcie Jon & Vangelis. Jego tematy komponowane do filmów również zbierały bardzo wysokie oceny. Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Rydwany Ognia”, Vangelis otrzymał w 1982 roku Oskara. Inne, „filmowe” dzieła także odnosiły sukces komercyjny (chociażby: „Łowca Androidów” czy „1492. Wyprawa do Raju”).

Rok 1949 – w Brighton, w Anglii urodził się David Paul Greenfield, klawiszowiec formacji The Stranglers.

Rok 1951 – w Krakowie urodził się gitarzysta jazzowy, Jarosław Śmietana. Muzyk posiada bardzo wysokie wykształcenie muzyczne. Jest zresztą wykładowcą w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako kompozytor, skomponował ponad dwie setki utworów jazzowych. Jest aktywny po dziś dzień, współpracując z wieloma znanymi artystami, działającymi wokół muzyki jazzowej.


Rok 1982 – zespół Iron Maiden wydaje jeden z najważniejszych albumów w swej twórczości, zatytułowany „The Number Of The Beast”. Promowały go trzy single ("The Number of the Beast", "Run to the Hills" oraz "Hallowed Be Thy Name") które odniosły bardzo duży sukces komercyjny. Płyta osiągała w niektórych krajach statut płyty platynowej, a na oficjalnej, brytyjskiej liście przebojów płytowych – UK Charts zajęła zaszczytne pierwsze miejsce, okupując je przez kilka tygodni. Album „The Number Of The Beast” był jednocześnie pierwszą pozycją Iron Maiden, na której pojawił się wokalista, Bruce Dickinsn.


30 marca

Rok 1966 – podczas koncertu The Rolling Stones w Paryżu, wybuchają zamieszki, podczas których, aresztowanych zostaje 85 osób.

Rok 1968 – zespół The Yardbirds wydaje album koncertowy, zatytułowany „Live Yardbirds”.

Rok 1978 - Paul Simonon i Topper Headon, muzycy zespołu The Clash, zostają aresztowani za strzelanie do gołębi, przechadzających się po dachu ich sali prób.

Rok 1994 – zespół Pink Floyd wydaje swój ostatni album studyjny, zatytułowany „The Division Bell” . Płyta odnosi ogromny sukces komercyjny. Podobnym sukcesem kończy się trasa koncertowa, promująca najnowszy album zespołu.


31 marca

Rok 1944 – w angielskim Stoke Lacy urodził się Michael Geoffrey "Mick" Ralphs, gitarzysta i kompozytor w zespołach Mott the Hoople i Bad Company, zorientowanych w sferach blues-rocka. Grywał z wieloma uznanymi artystami, min. odbywając w 1984 roku trasę koncertową u boku Davida Gilmoura.

Rok 1955 – w Glasgow urodził się Angus Young, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych gitarzystów w historii muzyki rockowej, współzałożyciel zespołu AC/DC. Jego gra przesycona jest ogromną energią i pasją, a zachowanie na scenie tak nietuzinkowe, że można powiedzieć o Angusie, że jest kreatorem swego rodzaju wizerunku gitarzysty rockowego.

Rok 1967 – Jimi Hendrix u boku Cata Stevensa, rozpoczyna swoją pierwszą trasę koncertową po Wielkiej Brytanii. Podczas koncertu w Londynie, Jimi po raz pierwszy spalił na scenie swoją gitarę.

Rok 1974 – w Goteborgu urodził się Stefan Olsdal, basista zespołu Placebo.

Rok 1995 – jeden z fanów Led Zepellin zostaje aresztowany, za próbę okaleczenia Jimmy’ego Page’a podczas jego wspólnego koncertu z Robertem Plantem.


1 kwietnia

Rok 1962 -po raz pierwszy swój sygnał nadała polska publiczna stacja radiowa, nazwana jako Program III Polskiego Radia czyli popularna "Trójka". To dzięki niej, w czasach gdy o muzyczne zdobycze w naszym kraju było niezwykle ciężko, polscy słuchacze muzyki mieli dostęp do muzycznej strawy duchowej. Przez "Trójkę" przewinęło się mnóstwo prezenterów, teraz uznanych za legendy. Prowadzili oni wyjątkowe programy autorskie, cykliczne magazyny w których zwykle królowała dobra muzyka, a także słuchowiska w których zawsze panował dobry smak i humor. I tak oto z "Trójką" zawsze kojarzyć będziemy takich ludzi jak: Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Marek Gaszyński, Tadeusz Sznuk, Jurek Owsiak, Tomasz Sianecki i wielu wielu innych. Najsłynniejsze audycje w historii stacji radiowej to z kolei: "Mini Max", "Lista Przebojów Pr. III", "Powtórka z rozrywki", "Kocham Pana, Panie Sułku","Klub Trójki", "Zapraszamy do Trójki", "Trójka pod Księzycem"... Kto ich nie zna?

Rok 1966 – David Bowie wydaje swój debiutancki, solowy singiel, zatytułowany „Do Anything You Say”

Rok 1970 – film „Woodstock”, dokumentujący słynny festiwal zostaje premierowo wyświetlony w Hollywood.

Rok 1976 – Davida Gilmoura dotyka przykre zdarzenie. Jego dom zostaje okradziony. Giną między innymi gitary muzyka.

Rok 1979 – zespół The Who wydaje album ”The Kids Are Alright”

Rok 1983 – do zespołu Metallica dołącza gitarzysta, Kirk Hammett

Rok 1985 - David Lee Roth odchodzi z zespołu Van Halen, by rozpocząć karierę solową.


2 kwietnia

Rok 1952 – w brytyjskim Newport urodził się Leon Russell Wilkeson, gitarzysta i basista formacji Lynyrd Skynyrd. Z zespołem związany był od 1972. Karierę muzyka przerwała niespodziewana śmierć, 27 lipca 2001 roku.

Rok 1967 – The Beatles kończą nagrywanie albumu „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”.

Rok 1982 – w angielskim Coventry, podczas koncertu w klubie General Wolfe Club w składzie Marillion zadebiutował basista, Pete Trewavas, który zastąpił poprzedniego muzyka na tej pozycji, Diza Minnitta. Pete przeprowadził się do Marillion z innego, lokalnego zespołu The Metros, grającego muzykę pop i rock. Wraz z nowym członkiem zespołu, w Coventry zadebiutowała też nowa piosenka, zatytułowana „Market Square Heroes”, przeznaczona później na pierwszy singiel zespołu.

Rok 2002 – Marillion wydaje album koncertowy, zatytułowany „Anorak In The U.K. Live”.

3 kwietnia

Rok 1950 – w Lublinie urodził się Romuald Lipko, kompozytor i multiinstrumentalista, znany choćby z grupy Budka Suflera. To jedna z niekwestionowanych legend polskiej muzyki rockowej i popularnej. Jest współzałożycielem zespołu. Obok Budki współpracował także z wieloma znanymi artystkami polskimi, min: Anną Jantar, Urszulą, Izabelą Trojanowską. Marylą Rodowicz, Zdzisławą Sośnicką, Ireną Santor, Ireną Jarocką. W znakomitej większości przypadków odnosił, za sprawą tych współpracy sukcesy komercyjne. W Budce Suflera gra głównie na instrumentach klawiszowych, choć zdarzało mu się obcować choćby z gitarą basową.

Rok 1960 – w Holandii urodził się Arjen Anthony Lucassen, multiinstrumentalista i kompozytor współczesnej sceny rocka neoprogresywnego. Jest liderem projektu Ayreon . Arjen słynie z wydawania albumów koncepcyjnych, na których królują mroczne klimaty, bliskie prog-metalowi. Jego dzieła, zwykle obcujące tematycznie z epiką w stylu science fiction, nazywane są powszechnie rock-operami, charakteryzującymi się potężnym, symfonicznym brzmieniem, z dużą ilością gitar i instrumentów klawiszowych. Lucassen współpracuje równocześnie z wieloma innymi projektami muzycznymi. Ostatnio współtworzy formację Guilt Machine .

Rok 1969 – Jim Morrison, lider i frontman The Doors został aresztowany przez FBI za obsceniczne gesty, jakich dopuścił się podczas koncertu w Miami.

Rok 1990 – w Los Angeles zmarła Sarah Lois Vaughan, znana pod pseudonimami: Sassy i The Divine One, wokalistka jazzowa, współpracująca min: z Milesem Davisem, Cliffordem Brownem i Janem Hammerem. Miała 66 lat.

Rok 1998 – gitarzysta Dave Navarro postanowił rozstać się z zespołem Red Hot Chilli Peppers. Po odejściu z zespołu zasilił szeregi grupy Marylin Manson, z którym nagrał jeden singiel.


4 kwietnia

Rok 1946 – w angielskim Devon urodził się David John Hill, gitarzysta i okazjonalnie wokalista formacji Slade.

Rok 1948 – w Leicester urodził się Pick Withers, późniejszy perkusista zespołu Dire Straits.

Rok 1948 – w Chicago urodził się Raymond Berry Oakley III, basista i założyciel formacji The Allman Brothers Band. Zmarł w wyniku tragicznego wypadku motocyklowego, który miał miejsce 11 listopada 1972 roku. Miał 24 lata.

Rok 1952 – w północnoirlandzkim Belfaście urodził się Robert William Gary Moore, gitarzysta i wokalista min. zespołów: Thin Lizzy i Colosseum II. Podczas swej bogatej kariery współpracował z takimi muzykami jak B.B. King, Huey Lewis czy Greg Lake. W latach ’80 nasilił swą działalność solową, nagrywając kilka charakterystycznych albumów i wydając min. słynny singiel „Still Got the Blues”. W światku gitarzystów uważany był za wirtuoza gitary elektrycznej. Gdyby zacząć wymieniać listę artystów, z którymi współpracował, byłaby ona bardzo długa. Zmarł prawdopodobnie na atak serca w czasie snu, 6 lutego 2011 roku, podczas pobytu na wakacjach w hiszpańskiej miejscowości Estepona.

Rok 1962 – w brytyjskim Otley urodził się Craig Adams, basista i twórca utworów w zespołach The Sisters Of Mercy, The Mission i The Cult.

Rok 1966 – w Honolulu na wyspie Hawai urodził się Michael Christopher Starr, czyli popularny Mike Starr, basista min. amerykańskiego zespołu Alice In Chains.

Rok 1976 – zespół Led Zeppelin wydaje album zatytułowany „Presence”.


5 kwietnia

Rok 1964 – w Birmingham, w Anglii powstała grupa The Moody Blues, jeden z pionierów rockowego grania o progresywnym zabarwieniu i symfonicznym klimacie. Zespół nagrał kilkanaście niezwykle wartościowych płyt, które czternastokrotnie zdobywały tytuły albumu platynowego. Założycielami zespołu byli: Ray Thomas, John Lodge i Michael Pinder, którzy wcześniej związani byli z formacją El Riot & the Rebels, która grała Rythm’n Bluesa.

Rok 1966 – w miejscowości Pensacola, na Florydzie urodził się Michael "Mike" McCready, gitarzysta amerykańskiego zespołu Pearl Jam. Po sukcesie komercyjnym albumu „Ten”, muzyk wpadł w sidła sławy i przez pewien czas nie stronił od używek i alkoholu. Uratowała go terapia odwykowa, podczas której udzielał się także w kilku projektach pobocznych (min: Mad Season i The Rockfords)

Rok 1994 – w do dziś niewyjaśnionych do końca okolicznościach zmarł Kurt Cobain, założyciel, gitarzysta, frontman i kompozytor zespołu Nirvana. Na początku lat ’90, za sprawą albumu „Nevermind” wyniósł na salony odmianę rocka, zwaną jako Grunge. Jeszcze za życia stał się kultową osobistością świata muzyki rockowej.

Rok 1998 – w wyniku wypadku samochodowego na autostradzie w okolicach Bristolu zginął Cozy Powell, perkusista związany z min: Black Sabbath, Garrym Moorem, Rainbow i Jeff Beck Group.

Rok 2002 – w wyniku przedawkowania narkotyków zmarł Layne Staley, wokalista zespołu Alice In Chains.

Rok 2007 – zmarł Mark St. John. Były wokalista i gitarzysta zespołu Kiss.


6 kwietnia

Rok 1968 – zespół Pink Floyd oświadczył o wykluczeniu ze struktur grupy gitarzysty Syda Barretta. Jego miejsce oficjalnie zajął David Gilmour.

Rok 1976 – na Islandii urodził się Georg "Goggi" Hólm, basista zespołu Sigur Rós. W zespole jest najlepiej władającym językiem angielskim muzykiem, nic więc dziwnego, że kojarzony jest jako lider grupy.

Rok 1978 – w Urugwaju urodził się Martin Mendez, basista grupy Opeth, uważany za drugiego po liderze zespołu (którym jest Mikael Akerfeldt) najważniejszego członka zespołu. Gra w zespole od 1997 roku

7 kwietnia

Rok 1938 – w Nowym Jorku urodził się Spencer Dryden, perkusista formacji Jefferson Airpalne, New Riders of the Purple Sage oraz The Dinosaurs.

Rok 1947 – w Dusseldorfie w Niemczech urodził się Florian Schneider, multiinstrumentalista i kompozytor zespołu Kraftwerk. Na przełomie lat ’60 i ’70 był związany także z formacją Organisation, grającą muzykę improwizowaną.

Rok 1981 – w Chicago zmarł jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i autorów tekstów, Krzysztof Klenczon. Jako instrumentalista grał na gitarze. Znany był z występów z zespołami: Pięciolinie, Trzy Korony a przede wszystkim Czerwone Gitary. W 1973 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal zajmował się muzyką, głównie komponując i pisząc teksty. Zmarł w wyniku powikłań po wypadku samochodowym.

Rok 1981 – w wieku 45 lat zmarł Kit Lambert, producent i menadżer zespołu The Who.

Rok 2000 –zmarł Andrzej Nowicki, były basista zespołów: Perfect, Morawski Waglewski Nowicki Hołdys oraz VooVoo.


8 kwietnia

Rok 1947 – w londyńskiej dzielnicy Holloway urodził się Steve Howe, jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych gitarzystów w historii rocka progresywnego. Znany był przede wszystkim z występów z zespołem Yes, choć udzielał się w wielu innych projektach muzycznych (min: Tommorow, Asia, GTR, Anderson Bruford Wakeman Howe). Nagrywał także liczne wydawnictwa solowe. Do zespołu Yes trafił w 1971 roku, zastępując Petera Banksa. Z zespołem nagrał wszystkie, bodaj najbardziej charakterystyczne płyty w jego twórczości. Jego gra polega na stosowaniu zagrywek jazzowych i bluesowych, które klasycyzują jego rockową grę na gitarze elektrycznej. Obok gitary Steve potrafi grać na basie. Posiada także zmysł kompozytorski.

Rok 1971 – zespół Caravan wydaje jedną z najbardziej charakterystycznych płyt w historii szeroko rozumianej muzyki progresywnej. Album nosi tytuł „In The Land Of Grey and Pink” i do dziś uznawany jest za jedną z najważniejszych płyt, wydanych przez zespoły tzw. Sceny Canterbury.

9 kwietnia

Rok 1959 – w Opolu na świat przyszedł Andrzej Nowak, znany później jako gitarzysta zespołu TSA. Obok słynnego, polskiego zespołu muzyk współpracował także z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą.

Rok 1961 – w stolicy Irlandii urodził się Mark Colbert Kelly, jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawiszowców ery tzw. rocka neoprogresywnego. Znamy go przede wszystkim jako klawiszowca Marillion, z którym występuje od 1 grudnia 1981 roku, kiedy to zastąpił poprzedniego instrumentalistę na tej pozycji, Briana Jellimana. Wcześniej Kelly występował w min. w formacji Chemical Alice, z którą nagrał nawet singiel promocyjny. Mark zagrał na wszystkich płytach Marillion. Komponuje także utwory. Okazjonalnie grywa także na kilku innych instrumentach. Jego gra na klawiszach początkowo przepełniona była fascynacją osobą Tony’ego Banksa, pianisty Genesis, ale z czasem muzyk wypracował swój własny, oryginalny styl. Po instrumenty klawiszowe sięgnął w wieku 15 lat, będąc zafascynowanym płytą Ricka Wakemana, zatytułowaną „Journey to the Centre of the Earth”.

Rok 1970 – Paul McCartney postanowił opuścić zespół The Beatles, by kontynuować karierę solową.

Rok 1973 – debiut zespołu Queen w dużej sali Marquee Theater w Londynie.


10 kwietnia

Rok 1962 – w Hamburgu zmarł Stuart Sutcliffe, pierwszy basista The Beatles, a także dusza artystyczna, o zdolnościach malarskich. Stuart był członkiem formacji The Quarry Men, uznanej za protoplastę Beatlesów.

Rok 1970 – w następstwie decyzji o odejściu z zespołu, jaką podjął Paul McCartney, uznaje się datę 10 kwietnia 1970 jako dzień rozpadu zespołu The Beatles. Niesnaski w zespole zaczęły się tuż po śmierci menadżera grupy, Briana Epsteina. W zespole nastał chaos, w którym niemal każdy z muzyków chciał mieć więcej do powiedzenia niż wszyscy inni. Jedyną ostoją spokoju był George Harrison, ale jego próby pogodzenia kolegów były daremne. Później okazało się, że niesnaski były wywołane także ukrywanym przez zespół, planowanym rozstaniem się z The Beatles, Johna Lennona, który nosił się z tym zamiarem już w 1969 roku.

Rok 1981 – ukazał się jedenasty album zespołu Wishbone Ash, zatytułowany „Number The Brave”. Na płycie zagrali: Andy Powell, Laurie Wisefield, Steve Upton oraz John Wetton.


11 kwietnia

Rok 1956 – w angielskim Cheshire urodził się Geoff Mann, jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci odrodzenia się sceny progresywnej pod koniec lat ’70 oraz na początku lat ’80 ubiegłego stulecia. Był współzałożycielem Twelfth Night , zespołu, który jako jeden z pierwszych podjął wyzwanie postawienia się punkowej rewolucji w muzyce i przywrócenia bardziej złożonego, rockowego grania na sceny. Posiadał dusze prawdziwego artysty, bowiem w tym właśnie kierunku kształcił się w Reading, gdzie poznał Andy’ego Ravela, z którym zakładał zespół. Geoff był wielkim charyzmatykiem i ekscentrykiem scenicznym. Potrafił wykorzystywać swój głos w niesamowity sposób. Aby to opisać jednak trzeba posłuchać jego głosu. Z Twelfth Night nagrał tylko jeden oficjalny album studyjny („Fact & Fiction” ), ale jego wpływ twórczy na tą ikonę rocka neoprogresywnego był przeogromny. Pisał znakomite teksty, pomagał w komponowaniu. Później próbował swych sił w projektach solowych. U schyłku swej kariery powołał do życia niestety tylko jednorazowy projekt, Casino , którego owcem był znakomity album , nagrany na początku lat ’90 z kilkoma bardzo dobrymi muzykami z innych, uznanych zespołów (min: Clive Nolan, Karl Groom). Mało kto wie, ale Geoff Mann był także wybitnym teologiem. Pod koniec swego życia został nawet pastorem. Na przełomie lat ’80 i ’90 raz jeszcze udało mu się zabrać kolegów z zespołu Twelfth Night, by nieco odkurzyć repertuar zespołu i wydać go na płycie („Collectors Item” ). Zmarł 5 lutego 1993 roku, po długiej chorobie, której powodem był złośliwy rak. Pozostawił po sobie prawdziwą legendę…

Rok 1966 – Frank Sinatra nagrywa słynny utwór, zatytułowany „Strangers In The Night”.

Rok 1970 – Keith Emerson i Greg Lake, w następstwie planów utworzenia nowego zespołu, rozpoczęli poszukiwania perkusisty do swego zespołu. Jak wiemy został nim później Carl Palmer, a zespół przyjął nazwę Emerson Lake & Palmer .

Rok 1983 – zespół R.E.M. wydaje swój debiutancki album, zatytułowany „Murmur”.

Rok 1994 – w Seattle oficjalnie ogłoszono, że śmierć Curta Cobaina (Nirvana) była samobójstwem artysty. Do dziś dzień jednak nie ma na to stuprocentowego dowodu, a sprawa owiana jest legendą. Jednocześnie tego samego dnia album zespołu, zatytułowany „In Utero” zyskał status płyty platynowej.


12 kwietnia

Rok 1940 – w Chicago urodził się Herbie Hancock, amerykański kompozytor i pianista jazzowy. Już od młodzieńczych lat w jego sercu gościła muzyka. W wieku zaledwie 11 lat już grał w najlepsze, wraz z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago, koncert Mozarta. Został wówczas okrzyknięty „cudownym dzieckiem”. Później nagrywał liczne płyty solowe, zapraszając na nie co raz bardziej znanych muzyków. Sam zaś został bardzo szybko dostrzeżony przez Milesa Davisa, obcując u jego boku w klimatach modern jazzu. Pod koniec lat ’60, już jako samodzielny, znany muzyk czuł się coraz pewniej w gruntującej swą pozycję muzyce fusion, pukając do bram tzw. jazz rocka. W latach ’80 osiągnął także sukcesy komercyjne, wykorzystując w swej muzyce elementy muzyki rap i techno. Jest zdobywcą 12 nagród Grammy i Oscara za muzykę do filmu „Round Midnight”. Uchodzi za niezwykle uniwersalnego muzyka, poruszającego się po wielu sferach jazzowych, udanie wiążąc je z muzyką popową i rockową.

Rok 1961 – w Melbeurne urodziła się Lisa Gerrard, wokalistka, kompozytorka i aktorka, znana głównie z duetu Dead Can Dance, który współtworzyła wraz z Brendanem Perry. Pod koniec lat ’80 zaangażowała się także w projekt This Mortal Coil. Ostatnio udanie tworzy muzykę filmową. Jej mężem jest Polak, Jacek Tuszewski.

Rok 1978 – w szkockim Kirkcaldy urodził się Guy Rupert Berryman, basista zespołu Coldplay. Wcześniej występował w grupie Time Out. Jest kolekcjonerem płyt. Obok basu, potrafi także grać na perkusji i na trąbce.

Rok 1990 – odkryte przez astronomów asteroidy numer 4147, 4148, 4149 i 4150 otrzymały nazwiska członków legendarnego składu The Beatles: Lennon, McCartney, Harrison i Starr.


13 kwietnia

Rok 1944 – w Waszyngtonie urodził się Jack Casady, amerykański bluessman i basista, związany z grupą Jefferson Airplane. W swej bogatej karierze współpracował także min. z Jimim Hendrixem oraz zespołami Hot Tuna i Moonalice.

Rok 1967 – zespół The Rolling Stones, przedostając się za tzw. „żelazną kurtynę”, zawitał do Polski, grając koncert w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Było to ważne, historyczne wydarzenie, o którym wrzało na całym świecie. Mówi się, że grupa, zamiast gaży w przedstawiających dla nich zerową wartość, złotówkach otrzymała zapłatę w postaci ogromnej ilości polskiej wódki.


14 kwietnia

Rok 1945 – w angielskim Weston urodził się Richard Hugh Blackmore, znany po prostu jako Ritchie Blackomore, brytyjski gitarzysta, współzałożyciel zespołów Deep Purple, Rainbow i Blackmore’s Night. Obok gry na gitarze, także komponował utwory i pisał teksty. Ze wszystkimi trzema zespołami odnosił ogromne sukcesy. Z Deep Purple zapisał chlubnie jedne z najważniejszych kart w historii muzyki rockowej, wynosząc hard-rocka na piedestał. Nie sposób jest wymienić wszystkie, choćby nawet te najznamienitsze nazwiska, z którymi współpracował podczas swej muzycznej kariery. Lista byłaby bardzo długa. Nagrał dziesiątki płyt, utwory - klasyki rocka, komercyjne przeboje, stworzył kilkanaście rozpoznawalnych, legendarnych riffów gitarowych. Jest aktywny po dziś dzień. Jego kariera sceniczna trwa ponad 50 lat…

Rok 1963 – coraz bardziej rozpoznawalny zespół The Beatles otwiera koncert The Rolling Stones. Ma to miejsce w angielskim Richmond.

Rok 1971 - ukazał się pierwszy album studyjny zespołu Matching Mole , zatytułowany po prostu "Matching Mole" .

Rok 1980 – zespół Iron Maiden oficjalnie rozpoczyna sprzedaż swego debiutanckiego albumu, zatytułowanego „Iron Maiden”. Tytułowy utwór do dziś jest uważany za hymn zespołu. Płyta, wypełniona chwytliwymi numerami heavy - metalowymi została przyjęta bardzo pozytywnie, choć od strony technicznej miała sporo niedociągnięć. Do dziś jest uważana, za jedną z najważniejszych w historii heavy - metalu.


15 kwietnia

Rok 1947 – w Bielsku-Białej urodził się Leszek Zerhau, znany później pod pseudonimem scenicznym jako Jacek Lech, wokalista zespołu Czerwono-Czarni. Wraz z zespołem, a także solo uczestniczył w dużej ilości festiwali i konkursów muzycznych. Miał przyjemność wraz z zespołem otworzyć koncert The Rolling Stones. Zmarł 25 marca 2007 roku w Katowicach, na skutek powikłań spowodowanych rakiem przełyku.

Rok 1968 – w Oxford, w Anglii urodził się Edward John O'Brien, nazywający siebie na scenie zdrobniale Ed O’Brian, gitarzysta i drugi wokalista zespołu Radiohead .

16 kwietnia

Rok 1953 – w Sydney urodził się Peter Robert Garrett, przede wszystkim wokalista australijskiej formacji Midnight Oil, a także działacz polityczny, udzielający się w chrześcijańskiej partii z tego kraju.

Rok 1964 – w Chrzanowie urodził się współzałożyciel zespołu Sztywny Pal Azji, Leszek Nowak. W zespole przede wszystkim śpiewał, a także grał na gitarze i fortepianie.

Rok 1964 – w Green Bay, w Stanach Zjednoczonych urodził się Dave Pirner, wokalista zespołu Soul Asylum.

Rok 1999 – w Santa Cruz, w amerykańskiej Kalifornii zmarł Alexander Lee "Skip" Spence, muzyk, kompozytor i wokalista legendarnego Jefferson Airplane a także Moby Grape.


17 kwietnia

Rok 1955 – we Wrocławiu urodził się Jan Józef Borysewicz, znany także po scenicznym pseudonimem Jan Bo, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów znany przede wszystkim jako lider zespołu Lady Pank. W swej karierze był związany także min. z Budką Suflera. Jan Borysewicz jest znany głównie z licznych przebojów i nierzadkich skandali, ale pod tą krnąbrną maską ukrywa się bardzo wrażliwy muzyk, świetny gitarzysta i kompozytor, czego dowiódł przy okazji swego solowego projektu Jan Bo, w którym współpracował z min: Dariuszem Kozakiewiczem, Maciejem Gładyszem, Wojciechem Morawskim, Piotrem „Dzikim” Chancewiczem czy Wojciechem Pilichowskim. W projekcie tym za wzór obrał sobie twórczość Jimiego Hendrixa, który, co Borysewicz zawsze powtarza, jest jego muzycznym guru.

Rok 1964 – w Ravennie, w stanie Ohio urodził się Maynard James Keenan, wokalista zespołu Tool. Obok zdolności wokalnych posiada także umiejętność gry na gitarach: elektrycznej i basowej, a także na instrumentach klawiszowych. Jest bardzo wszechstronnym muzykiem. {mosimage} Współpracował, bowiem z wieloma zespołami, grającymi bardzo różne gatunki rocka.

Rok 1974 – w Sztokholmie urodził się Lars Mikael Akerfeldt, lider, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów w zespole Opeth, grającym progresywną odmianę metalu. Posiada bardzo charakterystyczny, mocny głos. Znany jest z przyjacielskich stosunków z wieloma uznanymi muzykami (min: Steven Wilson z Porcupine Tree, Mike Potnoy z Dream Theater czy Jonas Renkse z Katatonii). Ostatnio spełnia się także, jako artysta solowy.


18 kwietnia

Rok 1946 – w stanie Ontario, w Kanadzie urodził się Alexander Lee "Skip" Spence, muzyk, kompozytor oraz autor tekstów związany z zespołem Jefferson Airplane. Był perkusistą i gitarzystą. Jego największa aktywność muzyczna przypadła na lata1965-1971. Później występował nieco rzadziej. Zmarł w wieku 52 lat, 16 kwietnia 1999 roku, w amerykańskim stanie Kalifornia.

Rok 1981 – po nagraniu albumu, zatytułowanego „Drama” zespół Yes ogłosił swój pierwszy rozpad.

Rok 1983 – ostatni występ perkusisty, Micka Pointera w Marillion. Miał on miejsce w słynnej, londyńskiej Hammersmith Odeon. Podczas trasy koncertowej, zespołowi towarzyszył Peter Hammill. Następnego dnia Fish ogłosił założycielowi Silmarillion, że jego umiejętności instrumentalne są daleko w tyle, za robiącymi milowe postępy, pozostałymi muzykami zespołu. Mick nie chciał się początkowo z tym pogodzić, ale wobec stanowczego zachowania kolegów musiał ustąpić. W jego miejsce długo poszukiwano stałego następcy. W końcu został nim Ian Mosley, do dziś związany z Marillion. W międzyczasie pojawiali się inni perkusiści (min Andy Ward – ex-Camel). W połowie lat 90 Mick Pointer powrócił przed bębny, zakładając wraz z Clivem Nolanem słynną formację Arena.


19 kwietnia

Rok 1942 – w angielskim Fatfield urodził się Alan Price, klawiszowiec legendarnego zespołu The Animals. Obok udziału w słynnej grupie, wspomagał także solowe projekty Erica Burdona, grywając w jego towarzystwie, oprócz instrumentów klawiszowych na basie i gitarze a także śpiewając. Jego kariera trwa od 1961 roku po dziś dzień.

Rok 1976 – w holenderskim Tilburgu urodził się Rudolf Adrianus Jolie, gitarzysta formacji Within Temptation, grającej symfoniczną, progresywną odmianę metalu.


20 kwietnia

Rok 1967 – w Nowym Jorku urodził się Michael Stephen Portnoy, kompozytor, instrumentalista, a przede wszystkim wirtuoz gry na perkusji, znany najbardziej jako były członek prog-metalowego Dream Theater. Jest zresztą współzałożycielem tego amerykańskiego zespołu. Jego kariera jest przebogata w rozmaite sukcesy sceniczne, nie tylko związane z Teatrem Snów, bowiem Mike związany jest także z takimi formacjami i wykonawcami jak: Transatlantic, Neal Morse czy Liquid Tension Experiment. Ostatnio współpracuje również z formacją Avenged Sevenfold. Fachowe magazyny muzyczne, oraz krytycy i znawcy muzyki wielokrotnie wyróżniali jego osobę w rozmaitych plebiscytach. Wielu określa go, jako jednego z najwybitniejszych perkusistów historii rocka.

Rok 1968 – Debiut koncertowy zespołu Deep Purple. Miał on miejsce w miejscowości Tastrup, w Danii.

Rok 1992 - na stadionie Wembley w Londynie odbył się koncert poświęcony pamięci Freddiego Mercury'ego. Oprócz pozostałych członków Queen, wystąpili na nim: Def Leppard, Lisa Stansfield, Elton John, David Bowie, Robert Plant, Tony Iommi, Annie Lennox, Guns N' Roses, Extreme, Roger Daltrey, George Michael, Ian Hunter, Mick Ronson, Zucchero, Metallica, Liza Minnelli, Elizabeth Taylor, Spinal Tap.

Rok 1998 – w Chicago zmarł Zdzisław Zawadzki, basista związany z zespołami Breakout i Perfect.


21 kwietnia

Rok 1953 – w Nowym Sączu urodził się Wojciech Waglewski, jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów, kompozytor, aranżer i producent, związany przede wszystkim z zespołem Voo Voo.

Rok 1959 – w Blackpool, w Anglii urodził się charyzmatyczny frontman i założyciel The Cure, Robert Smith. Jest multiinstrumentalistą, co pomaga mu w komponowaniu muzyki. Pisze do niej bardzo osobiste teksty, które wprost obnażają, wydawałoby się, najskrytsze zakątki jego duszy. Z takiego podejścia do tematów utworów zresztą słynie. Ponadto wyróżnia go bardzo charakterystyczny wizerunek zewnętrzny, podkreślony ostrym makijażem na twarzy. Robert Smith współpracował także z dość znaną grupą Siouxsie and the Banshees, w której, w latach 1983-84 był gitarzystą.

Rok 1978 – w fińskim Kitee urodził się Jukka 'Jullius' Nevalainen, perkusista związany przede wszystkim z zespołem Nightwish, grającym muzykę prog metalową.

Rok 1985 – słynny utwór „We Are The World”, nagrany przez amerykańskie gwiazdy muzyki rockowej i popowej dotarł do pierwszego miejsca U.S. Charts. Dochód ze sprzedaży singla, był przeznaczony na cele charytatywne, i odniósł ogromny sukces komercyjny.

Rok 1997 – zespół Marillion wydaje album zatytułowany „This Starnge Engine”. Temat przewodni płyty nawiązuje do tragedii ludzkiej, jaka miała miejsce podczas zatonięcia promu pasażerskiego „Estonia” na Bałtyku.


22 kwietnia

Rok 1951 – w Sheffield, w Anglii urodził się Paul Carrack, klawiszowiec, kompozytor oraz wokalista, znany ze współpracy z Mike’m Rutherfordem przy okazji projektu Mike & The Mechanics. Kariera Paula ma swe korzenie jeszcze na początku lat ’70, kiedy to muzyk udzielał się w zespole Ace, grającym rocka psychodelicznego. Później miał krótki epizod z Roxy Music. Wreszcie w połowie lat ’80 spotkał Rutherforda, by przez następne lata nagrać z nim kilka chwytliwych, przesyconych ambitnym pop-rockiem, płyt.

Rok 1956 – w Częstochowie urodził się Janusz „Yanina” Iwiński, rockowy i jazzowy gitarzysta, autor tekstów, kompozytor i wokalista, znany przede wszystkim z występów z zespołem Maanam, oraz ze współpracy z Stanisławem Sojką, przy okazji projektu Soyka Yanina.

Rok 1978 – w Southall, w klubie Hanborough Tavern odbyła się pierwsza sesja nagraniowa, dopiero, co utworzonego przez Micka Pointera, zespołu Silmarillion, który porozumiał się z Andym Glassem i Dougiem Irvine. Zespół zapatrzony w muzykę zespołu Camel, miał ogromne ambicje, ale początkowo także i pecha do stabilizacji składu. Pierwszy nie przetrwał zbyt długo...


23 kwietnia

Rok 1947 – urodził się Glenn Cornick, basista zespołu Jethro Tull, z którym w latach 1968-1970 nagrał trzy albumy studyjne.

Rok 1949 – w Plymouth, w Anglii urodził się David Cross, skrzypek i kompozytor, znany przede wszystkim z występów na początku lat ‘70 w zespole King Crimson. Później muzyk kontynuował karierę solową. Występował u boku wielu znanych artystów rockowych i jazzowych. Obok skrzypiec, David Cross w muzyce często wykorzystuje melotron. Od 1990 roku występuje pod własnym nazwiskiem często współpracując z gitarzystą basowym Mickiem Paulem. Jest również wykładowcą na London Metropolitan University.

Rok 1960 – w Sheffield urodził się Steve Clark, gitarzysta heavy metalowego zespołu Def Leppard. Jego bogatą, choć krótką karierę przerwała niespodziewana śmierć. Muzyk zmarł na skutek przedawkowania narkotyków, 8 stycznia 1991 roku.

Rok 1975 – na Islandii urodził się Jón ?ór Birgisson, gitarzysta i wokalista postrockowej grupy Sigur Rós. Jego cechą charakterystyczną jest fakt wykorzystywania w grze na gitarze elektrycznej, smyczka wiolonczelowego. Śpiewa falsetem. Przyznał się publicznie także do faktu, że jest gejem.

Rok 1985 - zespół Marillion po raz pierwszy prezentuje teledysk do utworu "Kayleigh" w słynnym programie TV brytyjskiej - "Top Of The Pops".


24 kwietnia

Rok 1957 – w miejscowości Versailles, we Francji urodził się Boris Peter Bransby-Williams, w latach 1984-1993 perkusista zespołu The Cure.

Rok 1963 – w Los Angeles urodził się Billy Gould, basista, kompozytor i autor tekstów, związany z min z zespołem Faith No More.

Rok 1995 – zespół Marillion wydaje album studyjny, zatytułowany „Afraid Of Sunlight” .


25 kwietnia

Rok 1958 – w Dalkeith, w Szkocji urodził się Derek William Dick, czyli popularny Fish, w latach 1981-1988 frontman zespołu Marillion. Jest wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów, a nawet aktorem. W okresie występów z Marillion, Fisha charakteryzowała ogromna charyzma sceniczna. Przyrównywano go do Petera Gabriela, z czasów jego występów z Genesis. Z zespołem z Aylesbury Derek nagrał cztery charakterystyczne albumy studyjne, by na skutek nieporozumień odejść z zespołu, a z czasem nawet popaść w konflikt z pozostałymi muzykami. Fish kontynuował swoją karierę solową, nagrywając albumy z różnym skutkiem, ale zawsze pisząc bardzo charakterystyczne, nierzadko osobiste teksty. Współpracował także z wieloma znanymi artystami, min: Brucem Dickinsonem, Tonym Banksem czy zespołem Ayreon. {mosimage} Wystąpił także w kilku filmach, nagranych głównie dla stacji telewizyjnych. Jako kompozytor i autor tekstów, jest ojcem, co najmniej kilkunastu utworów, uznawanych obecnie za klasykę rocka neoprogresywnego .W pierwszej dekadzie XXI wieku Fish, wraz z Tommym Iommi, Ianem Andersonem oraz nieżyjącym już niestety Garrym Moore’m stał się współwłaścicielem słynnej rozgłośni Planet Rock, ratując ją przed bankructwem. Dla wielu zagorzałych zwolenników rocka progresywnego, Fish jest postacią niezwykłą. Trzeba jednak przyznać, ze wypracował sobie to miano bardzo bogatą i barwną karierą.


26 kwietnia

Rok 1959 – w Żorach na Śląsku urodził się Stanisław Sojka, znany polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer.

Rok 1960 – w Birmingham w Anglii urodził się Roger Andrew Taylor, brytyjski perkusista, związany min. z zespołem Duran Duran.

Rok 1964 – członkowie zespołu The Beatles wzięli udział w imprezie uświetniającej 28 urodziny Roya Orbisona.

Rok 1984 – w wieku 79 lat, na Florydzie zmarł Count Basie, słynny amerykański pianista i kompozytor jazzowy, kojarzony głównie ze sceną big beatu. Bardzo często występował jako solista, towarzyszył także często rozmaitym muzykom bluesowym. Na pianinie grał w bardzo charakterystycznym stylu, zwanym Kansas City jazz style.

27 kwietnia

Rok 1968 – Simon & Garfunkel wydają słynny singiel, zatytułowany „Mr. Jones”

Rok 1976 – David Bowie został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa w pociągu, jadącym ze Związku Radzieckiego do Polski. Przyczyną zatrzymania był fakt posiadania przez artystę książek opisujących nazizm. Bowie chciał wiadomości w nich zawarte wykorzystać w filmie, którego bohaterem miał być min. Joseph Goebbels.

Rok 1988 – zespół Queensryche wydaje album zatytułowany „Operation: Mindcrime”. Temat płyty opowiada o Nikkim – narkomanie, który zostaje poddany totalnemu praniu mózgu i siłą zmuszony do popełnienia kilku morderstw.


28 kwietnia

Rok 1972 – zespół Wishbone Ash wydaje swój najbardziej rozpoznawalny album, zatytułowany „Argus”. Kwestia jego zaszufladkowania do dziś pozostaje sporna. Jedni uważają, że muzyka zespołu to rock progresywny, inni uznają że to hard rock, o nieco większej niż zwykle złożoności.

Rok 1999 – zespół The Verve ogłosił swój rozpad.


29 kwietnia

Rok 1945 – opodal miasteczka Canterbury, w miejscowości Kent urodził się Hugh Colin Hopper, basista udzielający się w kilku zespołach tworzących tzw. Scenę Canterbury, czyli charakterystyczną odmianę rocka progresywnego, pełną elementów jazzowych i eksperymentalnych. Hopper udzielał się w formacji The Wilde Flowers, uznanej za protoplastę w/w gatunku progresywnego. Później grał także w formacji Soft Machine, oraz u boku Roberta Wyatta, przy okazji jego solowych projektów. Pomimo dość zaawansowanego wieku i pogarszającego się stanu zdrowia, był bardzo długo aktywny. Jego przebogatą karierę przerwała 7 czerwca 2009 roku śmierć. Wcześniej chorował na ostrą odmianę białaczki, która była jej przyczyną.

Rok 1948 – urodził się niemiecki gitarzysta i skrzypek, Michael Karoli, udzielający się min. w zespole Can, będącym jedną z najważniejszych grup w kanonach tzw. krautrocka . Zmarł w Essen, 17 listopada 2001 roku, po długiej walce z rakiem.


30 kwietnia

Rok 1958 – w Poznaniu urodził się Grzegorz Stróżniak, klawiszowiec, wokalista, aranżer i kompozytor zespołu Lombard.

Rok 1969 – w Belo Horizonte, w Brazylii urodził się Paulo Xisto Pinto Junior, czyli po prostu Paulo Jr., basista trash metalowej Sepultury.

Rok 1985 – Phil Collins wydaje solowy singiel, zatytułowany „Sussudio”, który w niedługim czasie stanie się wielkim przebojem. Jednak z przeszłością perkusisty i frontmana Genesis ma niewiele wspólnego.

 

 

 

© Copyright 2007- 2017 - ProgRock.org.pl
10 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version