ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login


01. Imię i Nazwisko.
Krzysztof Pacholski

02. Grupa, lub projekt muzyczny z którym obecnie jesteś związany?
ANANKE. Wcześniej, na przestrzeni lat, grałem i tworzyłem w ABRAXAS (pierwsze lata działalności zespołu), ANYWAY, Episode.

03. Ile miałeś lat kiedy stwierdziłeś, że chcesz zostać muzykiem?
Chyba nie było momentu przełomowego. U mnie w domu wszyscy grali na czymś, bądź śpiewali : rodzina bliższa, dalsza...Muzyka towarzyszy mi od maleńkości w różny sposób, wsiąkałem w nią.

Czy od razu myślałeś o instrumentach klawiszowych? Jak wyglądała Twoja muzyczna edukacja?
Tak, klawisze były od początku na pierwszym miejscu. Moim pierwszym nauczycielem był mój dziadek, który co wieczór, gdy byłem w wieku szkolnym zmuszał mnie do ćwiczenia gam i przeróżnych nudnych etiud. Bardzo Mu za nie dziękuję. Stawiałem często taki opór, nie chcąc ćwiczyć, że nie mógł mnie wyciągnąć spod fortepianu, gdy się pod nim chowałem. Operacja wyłapywania mnie trochę trwała, bo fortepian to duży mebel.. ale jakoś w końcu dawałem się przekonywać do ćwiczeń. Jako nastolatek ukończyłem kilkuletnie studium organistowskie II stopnia w Gnieźnie. Granie do mszy nigdy mnie nie kręciło, ale możliwość grania na potężnych organach w Katedrze Gnieźnieńskiej Bacha czy po prostu potężnej muzyki organowej - bezcenne. Ta edukacja bardzo dużo dała mi też od strony poznania tajników harmonii, co się niekiedy przydaje.

04. Czy jest jakiś zespół, a może konkretny utwór, który miał bezpośredni wpływ na Twoją decyzję?
W zespołach rockowych zacząłem się udzielać jako szesnastolatek - słuchałem wtedy wielu ważnych kapel z lat 70-tych i 80-tych. Największy wpływ w tamtym czasie wywierała na mnie twórczość RUSH. Gniezno ( stamtąd pochodzę) to w ogóle było "rushowe zagłębie" i to pod wpływem tej grupy zacząłem próbować tworzyć własne kawałki. Przy wejściu w dorosłość powaliło mnie GENESIS i Peter Gabriel, któremu twórczości inspiruje do dziś. Już nie było odwrotu - musiałem grać.

05. Napisz coś o swoim instrumentarium (początki, stan obecny, plany na przyszłość)
Pierwsze lata to syntezatory pożyczane z domów kultury - szaleństwo:) Kawałki tworzyłem na fortepianie w domu. Za czasów mojej działalności w Abraxas grałem na pożyczonej Yamaha V50. Później, kiedy było już mnie stać na własne instrumenty, zmieniałem co kilka lat stacje robocze. W ostatnich latach bazowałem głównie na Kurzweil K2600 - piękny instrument! Obecnie posiadam Roland Fantom G7 z kilkoma rozszerzeniami. Spełnia moje oczekiwania, choć już w studio muszę się" doposażać". Mam w planach poszerzenie swojego instrumentarium - druga klawiatura, banki brzmień psycho-akustycznych i wirtualnych.

06. Ile czasu poświęcasz na indywidualne ćwiczenia gry na instrumencie?
Na typowe ćwiczenie gry - przebieżki po klawiaturze - nie mam specjalnie czasu . Ćwiczę po prostu w ramach pracy nad kolejnym kawałkami - w domu czy na próbach.

07. Praca w studio i sesja nagraniowa to…?
Esencja, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju emocje, motyle w brzuchu, fascynujący proces twórczy, odkrywanie, poszukiwanie.

08. Koncert i gra dla publiczności …?
Jak wyżej + żywioł, chemia i interakcje z innymi ludźmi w określonym czasie i miejscu.

09. Czy jest jakiś artysta z którym chciałbyś odbyć mały "jam session"?
Hm, ciekawy jestem, co by zaśpiewał Peter Gabriel, Ray Wilson czy Piotr Cugowski pod jeszcze inne harmonie, które mam w głowie. Mogłoby to być interesujące doświadczenie.

10. Czy jest jakiś utwór w którym zagrałeś i z którego jesteś szczególnie dumny?
Wierzę, że takie utwory w mojej muzycznej przygodzie jeszcze przede mną. Choć...jako klawiszowiec jestem dumny z Toccaty i Fugi d-moll J.S. Bacha, które grałem w Katedrze w Gnieźnie. Pamiętam jak restauratorzy pracujący przy renowacji witraży na dużych wysokościach, stojąc na rusztowaniach chwiejących się od potężnych niskich dźwięków instrumentu, prosili - mimo zagrożenia- o więcej.To było ponadczasowe:)

11. Czy zajmujesz się komponowaniem muzyki, piszesz teksty, aranżujesz utwory?
Tak, tworzę muzykę w zaciszu domowym. Przy aranżach zostawiam spory margines na wspólną pracę na próbach z zespołem.

12. Czy umiesz grać na innych instrumentach?
Na basie - ale szału tu nie ma, pokornie przyznaję.

13. Czy masz jakieś hobby nie związane z muzyką?
Sport - jako kibic i czynnie amatorsko ( zasiedzenie jest groźne:);

14. Czy zaglądasz na ProgRock.org.pl ? :-)
Bywam. Wiem, że robicie świetną robotę dla popularyzacji muzyki spoza list przebojów.

 

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version