Rock Neoprogresywny
Kiedy w drugiej połowie lat 70 punk brutalnie usunął z salonów bogate brzmieniowo odmiany rocka (w tym rocka progresywnego), w miejscowości Southampton w Anglii kwitła iskierka, która za kilka lat miała przywrócić szeroko rozumiane zjawisko art-rocka na rockową scenę. Był to zespół The Lens, założony przez późniejszych liderów IQ – Martina Orforda, Mike Holmesa i Petera Nichollsa. Ale prawdziwy rozkwit nowego gatunku nastąpił na początku lat 80. Wówczas to w angielskim Aylesbury powstał chyba najbardziej znany zespół w nowym nurcie – Marillion. Zespół za sprawą niesamowitej ambicji, niemal codziennych koncertów oraz przede wszystkim ogromnej chęci tworzenia muzyki powoli przeciwstawiał się wspomnianej punkowej rewolucji, mając u swego boku powstałe równocześnie grupy: IQ, Pallas, Pendragon i przede wszystkim Twelfth Night z niesamowitym, pełnym równej, co Fish charyzmy – Geoff’em Mann’em. Zespoły inspirowała głównie muzyka mistrzów rockowej symfonii z poprzedniej dekady. Na scenach znów dochodziło do rockowych przedstawień teatralnych, albumy znów przepełnione były bogatym brzmieniem i tematyczną koncepcją, wzorowanych na Pink Floyd, Yes, Genesis, ELP, Camel, Van Der graaf Generator...Mówi się także, że rock neoprogresywny jest kontynuatorem rocka symfonicznego z poprzedniej dekady, a nowa nazwa powstała dzięki ludziom odpowiedzialnym za promocję zespołów, będąc wygodną i dość chwytliwą.
Z czasem nowy nurt ewoluował do nowych nawiązań, i odłamów. Niektórzy za taki odłam uważają na przykład nurt metalu progresywnego, który powoli rozwijał się pod koniec lat 80. W tym czasie rock neoprogresywny nieco zwolnił tempa, rozkwitając znów na początku lat 90 za sprawą takich zespołów jak choćby Jadis, Shadowland, Arena, Clepsydra, Galahad, Aragon. Nurt ten był, i jest bardzo popularny również w naszym kraju. Zespoły takie jak: Collage, Abraxas, Quidam są rozpoznawalne na całym świecie.
Obecnie nurt neoprogresywny napędzany jest przez zespoły, które w swej twórczości starają się czerpać z historycznych wzorców i mieszać je w swojej muzyce. Zaliczają się do nich choćby Sylvan, RPWL, Nemo, Abel Ganz i wiele innych. Czynnie istnieją także ci, którzy nurt powołali do życia: Marillion, Pendragon, Pallas, IQ. W Polsce również nadal gra się rocka neoprogresywnego. Najbardziej rozpoznawalne są takie zespoły jak: Satellite, Believe, Millenium. Powstają również niezależne wytwórnie fonograficzne, które pomagają licznym nowym, młodym wykonawcom.
Z neoprogresywnym odłamem art-rocka kojarzy się mnóstwo ważnych muzyków i scenicznych osobowości. Trudno tu nie wymienić takich postaci jak: Fish, Steve Rothery, Mark Kelly, Geoff Mann, Nick Barrett, Clive Nolan, Alan Reed. W Polsce za takie postaci uważa się choćby założycieli Collage: Mirka Gila i Wojciecha Szadkowskiego nie ujmując niczego wielu innym znakomitym , rodzimym muzykom.
Krzysztof Baran
W tym dziale:
Albumy wg lat
Recenzje Rock Neoprogresywny
- Reedycje kolejnych albumów Quidam budzą wiele pozytywnych emocji, ale są… Skomentowane przez Gabriel Koleński Baja Prog - Live In Mexico '99 (Quidam)
- tRKproject czyli poboczny, ale nie do końca solowy projekt lidera… Skomentowane przez Gabriel Koleński Odyssey 9999 (tRKproject)
- Czasem myślę sobie, że najtrudniej słucha się zespołów, które co… Skomentowane przez Gabriel Koleński Strange Thoughts (Loonypark)
- Z pewnym smutkiem stwierdzam, że rock neoprogresywny w dzisiejszych czasach… Skomentowane przez Gabriel Koleński Crime Scene (RPWL)
- Jedno spojrzenie na okładkę i od razu pojawia się radość… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Over And Out (Collage)
- O niektórych muzykach zwykło się mówić, że są jak wino...… Skomentowane przez Krzysztof Baran Love Will Never Come (Mr Gil)
- Rycerze Progresywnego Stołu znów wracają na suchy ląd. Po długim… Skomentowane przez Krzysztof Baran The Last Great Adventurer (Galahad)
- Świat art rocka oferuje pokaźną gamę albumów, które w sposób… Skomentowane przez Dariusz Maciuga The Masquerade Overture (Pendragon)
- Parę lat temu przeczytałem gdzieś takie oto słowa Artura Chachlowskiego:… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Baśnie (Collage)
- Krążek ten nabyłem kilkanaście lat temu za dosłownie parę złotych.… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Alone (Mr Gil)
- Właściwie „Moonshine” to chyba ostatnia płyta, którą zdecydowałbym się recenzować.… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Moonshine (Collage)
- Zacznę od tego, że nigdy nie skreślałem muzyków Marillion. Zawsze… Skomentowane przez Krzysztof Baran An Hour Before It's Dark (Marillion)
- Tym razem zrobię wyjątek i odpuszczę sobie wprowadzenie, bo nie… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Everything to Everyone (Riis, Bjørn)
- Wojciech Szadkowski powiedział kiedyś w jednym z wywiadów, że podczas… Skomentowane przez Dariusz Maciuga A Street Between Sunrise And Sunset (Satellite)
- Pochodzący z Lublina, zespół Acute Mind powrócił po dziesięciu latach… Skomentowane przez Gabriel Koleński Under The Empty Sky (Acute Mind)
- Dość niespodziewanie, bez szczególnej pompy i uruchamiania wielkiej machiny promocyjnej,… Skomentowane przez Gabriel Koleński Song of the Wildlands (Nolan, Clive)
- „The 7th Dew” to szósty album studyjny Loonypark, zespołu prowadzonego… Skomentowane przez Gabriel Koleński The 7th Dew (Loonypark)
- Ryszard Kramarski nie pozwala za sobą zatęsknić. Nowe wydawnictwa Millenium… Skomentowane przez Gabriel Koleński Books That End In Tears (tRKproject)
- Moja historia z Pendragonem nigdy nie była dostatecznie burzliwa, częściowo… Skomentowane przez Tomasz Stępień Love Over Fear (Pendragon)
- Nasza Redakcja lubi czasem stawiać sobie wyzwania. W ramach „zróbmy… Skomentowane przez Gabriel Koleński surREvival (Quidam)
- Standardowo powinienem napisać, że „The Sin” to x album Millenium,… Skomentowane przez Gabriel Koleński The Sin (Millenium)
- Siłę napędową zespołu Blind Ego stanowi osoba Kalle Wallnera (RPWL)… Skomentowane przez Aleksandra Leszczyńska Liquid (Blind Ego)
- W 1995 roku poszedłem do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Uczyłem… Skomentowane przez Gabriel Koleński Albion (Albion)
- Kolejne albumy solowego projektu Ryszarda Kramarskiego, którego nazwa została obecnie… Skomentowane przez Gabriel Koleński Kay & Gerda (tRKproject)
- Bjørn Riis wprowadza nas w bardzo osobisty i skryty świat… Skomentowane przez Aleksandra Leszczyńska Forever Comes To An End (Riis, Bjørn)
- Myślę, że nie tylko ja wyczekiwałem z utęsknieniem nowego albumu… Skomentowane przez Gabriel Koleński A Day At The Beach (Airbag)
- „Preaching To The Choir” to czwarty studyjny album zespołu Blind… Skomentowane przez Jan Włodarski Preaching to the Choir (Blind Ego)
- Myślę, że nie będzie przesadą, gdy napiszę, że najnowszy album… Skomentowane przez Gabriel Koleński Love Over Fear (Pendragon)
- Fani RPWL mają w tym roku obfite zbiory. Najpierw nowa… Skomentowane przez Gabriel Koleński A Way Out Of Here (Lang, Yogi)
- Istnieją takie zespoły, które mają niemalże tyle samo płyt koncertowych… Skomentowane przez Gabriel Koleński Live From Outer Space (RPWL)