A+ A A-

Rock Neoprogresywny

Kiedy w drugiej połowie lat 70 punk brutalnie usunął z salonów bogate brzmieniowo odmiany rocka (w tym rocka progresywnego), w miejscowości Southampton w Anglii kwitła iskierka, która za kilka lat miała przywrócić szeroko rozumiane zjawisko art-rocka na rockową scenę. Był to zespół The Lens, założony przez późniejszych liderów IQ – Martina Orforda, Mike Holmesa i Petera Nichollsa. Ale prawdziwy rozkwit nowego gatunku nastąpił na początku lat 80. Wówczas to w angielskim Aylesbury powstał chyba najbardziej znany zespół w nowym nurcie – Marillion. Zespół za sprawą niesamowitej ambicji, niemal codziennych koncertów oraz przede wszystkim ogromnej chęci tworzenia muzyki powoli przeciwstawiał się wspomnianej punkowej rewolucji, mając u swego boku powstałe równocześnie grupy: IQ, Pallas, Pendragon i przede wszystkim Twelfth Night z niesamowitym, pełnym równej, co Fish charyzmy – Geoff’em  Mann’em. Zespoły inspirowała głównie muzyka mistrzów rockowej symfonii z poprzedniej dekady. Na scenach znów dochodziło do rockowych przedstawień teatralnych, albumy znów przepełnione były bogatym brzmieniem i tematyczną koncepcją, wzorowanych na Pink Floyd, Yes, Genesis, ELP, Camel, Van Der graaf Generator...Mówi się także, że rock neoprogresywny jest kontynuatorem rocka symfonicznego z poprzedniej dekady, a nowa nazwa powstała dzięki ludziom odpowiedzialnym za promocję zespołów, będąc wygodną i dość chwytliwą.

Z czasem nowy nurt ewoluował do nowych nawiązań, i odłamów. Niektórzy za taki odłam uważają na przykład nurt metalu progresywnego, który powoli rozwijał się pod koniec lat 80. W tym czasie rock neoprogresywny nieco zwolnił tempa, rozkwitając znów na początku lat 90 za sprawą takich zespołów jak choćby Jadis, Shadowland, Arena, Clepsydra, Galahad, Aragon. Nurt ten był, i jest bardzo popularny również w naszym kraju. Zespoły takie jak: Collage, Abraxas, Quidam są rozpoznawalne na całym świecie.

Obecnie nurt neoprogresywny napędzany jest przez zespoły, które w swej twórczości starają się czerpać z historycznych wzorców i mieszać je w swojej muzyce. Zaliczają się do nich choćby Sylvan, RPWL, Nemo, Abel Ganz i wiele innych. Czynnie istnieją także ci, którzy nurt powołali do życia: Marillion, Pendragon, Pallas, IQ. W Polsce również nadal gra się rocka neoprogresywnego. Najbardziej rozpoznawalne są takie zespoły jak: Satellite, Believe, Millenium. Powstają również niezależne wytwórnie fonograficzne, które pomagają licznym nowym, młodym wykonawcom.

Z neoprogresywnym odłamem art-rocka kojarzy się mnóstwo ważnych muzyków i scenicznych osobowości. Trudno tu nie wymienić takich postaci jak: Fish, Steve Rothery, Mark Kelly, Geoff Mann, Nick Barrett, Clive Nolan, Alan Reed. W Polsce za takie postaci uważa się choćby założycieli Collage: Mirka Gila i Wojciecha Szadkowskiego nie ujmując niczego wielu innym znakomitym , rodzimym muzykom.

Krzysztof Baran

W tym dziale:

Recenzje Rock Neoprogresywny

Komentarze

© Copyright 2007- 2023 - ProgRock.org.pl
16 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.