Metal Progresywny
Początków progresywnego metalu należałoby szukać już w pierwszej połowie lat 70-tych XX wieku. Już wtedy zespoły nazywane art-rockowymi lub symfoniczno-rockowymi stosowały w swojej muzyce elementy hard-rockowe.
W drugiej połowie lat 80-tych za sprawą grup grających heavy metal, które chciały uatrakcyjnić swoją muzykę, możemy mówić o wykrystalizowaniu się nurtu muzycznego który po latach zyskał miano metalu progresywnego. Takie zespoły jak FATES WARNING i QUEENSRYCHE poszerzyły swoje instrumentarium o instrumenty klawiszowe i grając w dalszym ciągu heavy-metalowe dźwięki jednocześnie zadbały, by nowe utwory uatrakcyjnić. Kompozycje stały się dłuższe i bardziej złożone, a ich brzmienie bardziej rozbudowane. Przez połączenie całego rozmachu kompozytorskiego i aranżacyjnego znanego z art-rocka z siłą, mocą i entuzjazmem heavy-metalu powstała nowa jakość. Nowa odmiana metalu zaczęła zdobywać coraz większe rzesze fanów.
Na początku lat 90-tych ukazały się płyty takich zespołów jak DREAM THEATER czy PSYCHOTIC WALTZ, które to ostatecznie nadały kierunek rozwoju metalu progresywnego, poszerzając jego wpływy o thrash-metal. Jednocześnie zespoły grające tzw. techniczny death-metal, jak ATHEIST, DEATH, CYNIC, wzbogaciły ekstremalną death-metalową muzykę w elementy charakterystyczne dla rocka progresywnego - zmiany nastroju, tempa, "połamane" riffy, zaskakujące rozwiązania melodyczne, nawiązując między innymi do takich gatunków jak funk a nawet jazz. Ich działalność stworzyła podwaliny współczesnych ekstremalnych odmian progresywnego metalu, którego najbardziej popularnym przedstawicielem jest obecnie grupa OPETH.
Muzycy widząc zainteresowanie odbiorców nową formułą metalu, zaczęli zakładać nowe zespoły. Zaczęto zwracać uwagę na teksty, odchodząc od błahych tematów, pisząc o sprawach ważnych. Przeszczepiono też na metalowy grunt formułę concept-albumów zarezerwowaną dotychczas tylko dla zespołów art-rockowych.
W XXI wieku nastąpił rozkwit metalu progresywnego. Zaobserwować możemy zdecydowany wzrost zainteresowania tym gatunkiem zarówno wśród nowo powstających zespołów, jak i publiczności. Nowi wykonawcy łączą ze sobą tak odmienne rodzaje muzyki jak: neo-prog, power-metal, death-metal, alternatywa, jazz fusion, grunge, nu-metal, gotyk.
Na dzień dzisiejszy metal progresywny ma mnóstwo podgatunków, a wielu wykonawców widząc komercyjny sukces np. DREAM THEATER sami podciągają swoją twórczość pod prog licząc na zainteresowanie fanów.
Dla mnie osobiście metal progresywny to łączenie metalu z różnymi innymi rodzajami muzyki ambitnej, w którym to łączeniu wyraźnie słychać metalowe atrybuty: moc, siłę, energię, entuzjazm, a czasem wręcz gniew i złość.
W tym dziale:
Albumy wg lat
Recenzje Metal Progresywny
- Siódmego czerwca ukazała się czternasta studyjna płyta Evergrey, zatytułowana "Theories… Skomentowane przez Gabriel Koleński Theories Of Emptiness (Evergrey)
- W historii muzyki rockowej i metalowej doświadczyliśmy już wielu prób… Skomentowane przez Mikołaj Gołembiowski Ihsahn (Ihsahn)
- Pochodzący z Jaworzna zespół Animations istnieje oficjalnie od 2006 roku,… Skomentowane przez Gabriel Koleński Contemporary Guide To Modern Living (Animations)
- „Soen”, słowo to oznacza „mówić”, jednak wcale nie jest to… Skomentowane przez Marcin Humbla Memorial (Soen)
- Trzeba było trochę poczekać na nową płytę Here On Earth,… Skomentowane przez Gabriel Koleński Nic nam się nie należy (Here on Earth)
- Najnowsze dzieło Riverside to album z rodzaju tych, których nie… Skomentowane przez Dariusz Maciuga ID.Entity (Riverside)
- Recenzowanie płyt takich zespołów jak Riverside nie jest łatwe, ponieważ… Skomentowane przez Gabriel Koleński ID.Entity (Riverside)
- Leszczyńska formacja Retrospective, to jeden z najbardziej zapracowanych, polskich zespołów… Skomentowane przez Krzysztof Baran iNtrovErt (Retrospective)
- Po raz kolejny nie mogę się powstrzymać od przytoczenia cytatu… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Blackwater Park (Opeth)
- W dobie bardzo intensywnej cyfryzacji branży muzycznej i wszechobecnego podejścia… Skomentowane przez Gabriel Koleński Mantrakora (ATME)
- Recenzowanie płyty, która doczekała się setek artykułów, recenzji i ocen… Skomentowane przez Dariusz Maciuga Images And Words (Dream Theater)
- Raczej nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że jest to jedna… Skomentowane przez Gabriel Koleński Infinite Imaginations (Animate)
- Soen ma już tak mocno ugruntowaną pozycję na współczesnej scenie… Skomentowane przez Gabriel Koleński Imperial (Soen)
- Osada Vida - intrygująca nazwa, a za tą nazwą podąża… Skomentowane przez Aleksandra Leszczyńska Variomatic (Osada Vida)
- Znam dużo ludzi, którzy czekali na tę płytę. W końcu… Skomentowane przez Gabriel Koleński Love & Hate (AnVision)
- Gretchen Menn amerykańska gitarzystka i kompozytorka, udzielając wywiadu na łamach… Skomentowane przez Aleksandra Leszczyńska 10,000 Days (Tool)
- Love, Fear and The Time Machine, czyli wszystko to nad… Skomentowane przez Aleksandra Leszczyńska Love, Fear And The Time Machine (Riverside)
- Chciałabym potraktować album Wasteland jako odrębne dzieło, nie porównując go… Skomentowane przez Aleksandra Leszczyńska Wasteland (Riverside)
- Czasem, żeby zrobić coś dobrze, trzeba wziąć sprawy w swoje… Skomentowane przez Gabriel Koleński Prototype (Perihellium)
- Mam problem z tym nowym albumem Leprous. Stoję w rozdarciu… Skomentowane przez Bartek Musielak Pitfalls (Leprous)
- Bydgoski zespół Alhena kojarzę z występu podczas zeszłorocznego Festiwalu Rocka… Skomentowane przez Gabriel Koleński Breaking the Silence... ...by Scream (Alhena)
- Zaczynam pisać tę recenzję już po raz n-ty, bo zwyczajnie… Skomentowane przez Bartek Musielak Latent Avidity (Retrospective)
- Retrospective należy do tych zespołów, których karierę śledzę od dość… Skomentowane przez Gabriel Koleński Latent Avidity (Retrospective)
- Jeszcze do niedawna poznański Abstrakt miał jedną poważną wadę. Mianowicie,… Skomentowane przez Gabriel Koleński Post Sapiens 101 (Abstrakt)
- Czasem dostaję płyty do recenzji w dziwnych okolicznościach. Może koncert… Skomentowane przez Gabriel Koleński State Of Necessity (ATME)
- Słowo się rzekło, recenzja na stronie, parafrazując staropolskie (tak sądzę)… Skomentowane przez Gabriel Koleński Entering The Invisible Light (Mechanism)
- Odnoszę wrażenie, że pochodzący z Gdańska zespół Mechanism jest trochę… Skomentowane przez Gabriel Koleński Between The Words (Mechanism)
- Kiedy już byłem pewien, że wygrzebałem się z zaległości z… Skomentowane przez Gabriel Koleński Fighting The Gravity (Bright Ophidia)
- Nie mam żadnych wątpliwości, że twórczość pewnego amerykańskiego zespołu, którego… Skomentowane przez Bartek Musielak Passage (Frontal Cortex)
- Pisząc kilka lat temu w recenzji albumu "Affinity", że Leprous… Skomentowane przez Bartek Musielak Vector (Haken)