ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Opeth
Blackwater Park
(2001, album studyjny)

1. The Leper Affinity (10:23)
2. Bleak (9:16)
3. Harvest (6:01)
4. The Drapery Falls (10:54)
5. Dirge For November (7:54)
6. The Funeral Portrait (8:44)
7. Patterns In The Ivy (1:53)
8. Blackwater Park (12:08)

Bonus tracks on 2CD edition:
9. Still Day Beneath The Sun (4:34)
10. Patterns In The Ivy 2 (4:12)
11. Harvest - Cd-rom video clip

Czas całkowity: 67:13
- Mikael Åkerfeldt ( vocals, guitar)
- Peter Lindgren ( guitar )
- Martin Mendez ( bass )
- Martin Lopez ( drums )
oraz:
- Steven Wilson ( vocals (2) guitar, piano )
- Markus Lindberg (3 eggs (2)
Wyświetlony 5553 razy
Inne albumy wykonawcy: « Orchid Deliverance »

1 komentarz

  • Link do komentarza Paweł Pieczonka niedziela, 20 grudzień 2009 18:04 napisane przez Paweł Pieczonka

    Trzeba przyznać, że Blackwater Park jest albumem wielce wyjątkowym dla metalu progresywnego, a w dyskografii Szwedów wręcz rewolucyjnym! Mimo, że od samego początku można było w ich twórczości odnaleźć progresywne naleciałości, dopiero na tym krążku zyskały one równie ogromne znaczenie, co muzyczny ciężar i metalowa ekspresja.
    Niebanalny wpływ na urozmaicenie muzyki miał tu Steven Wilson, lider grupy Porcupine Tree, odpowiadający za produkcję, współtworzenie części materiału, a także nagranie niektórych ścieżek (gitary i klawisze). Należy przy tym oczywiście pamiętać, iż Opeth nie odcina się w żadnym wypadku od metalowych korzeni. Rzekłbym, że gitarowe riffy stały się na Blackwater... jeszcze cięższe, a wokal Mikaela Ĺkerfeldta brzmi jeszcze potężniej niż na wcześniejszych wydawnictwach grupy. Właściwie cały urok tworzonej przez Szwedów muzyki opiera się o kontrasty, gdzie naprawdę ostre, niemal deathmetalowe fragmenty, występują obok bardziej lirycznych, w których na pierwszy plan wysuwają się dźwięki gitary akustycznej. Wśród progresywnych inspiracji Opeth z powodzeniem można wymienić takie grupy, jak King Crimson, Pink Floyd, a z współczesnych: Tool czy Porcupine Tree. O wyjątkowości grupy może świadczyć fakt, że wśród jej fanów można znaleźć zarówno zagorzałych metalowców, jak i miłośników wyżej wymienionych grup.
    Reasumując, Blackwater Park jest idealną płytą dla osób chcących się zapoznać z twórczością Opeth. Wskazuje ona niejako wyznacznik kierunku, w którym grupa podąży na kolejnych albumach i stanowi idealny pomost między starszymi i prostszymi (aczkolwiek bardzo klimatycznymi), a nowymi, pełnymi muzycznego eklektyzmu i bardzo ambitnymi albumami.
    4.99/5

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version