ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

01. Imię i Nazwisko
Marcin Mak

02. Grupa, lub projekt muzyczny z którym obecnie jesteś związany?
ANANKE

03. Ile miałeś lat kiedy stwierdziłeś, że chcesz zostać muzykiem? Czy od razu myślałeś o perkusji? Jak wyglądała Twoja muzyczna edukacja?
Trudno mi nazywać siebie muzykiem….ja po prostu gram na perkusji :-). Kiedy miałem 10 lat mój starszy brat zaczął naukę w liceum i zabrał mnie na próbę zespołu rockowego grającego w jego szkole. To tam po raz pierwszy zobaczyłem i usłyszałem instrumenty na żywo i zakochałem się w perkusji. Wtedy postanowiłem sobie, że będę grał na tym instrumencie, a na próbach zespołu pojawiałem się regularnie! Zanim dotarłem na wspomnianą próbę mój brat, dzięki któremu tak naprawdę zainteresowałem się muzyką, przyniósł do domu gitarę akustyczną i powiedział ‘ będziesz grał na gitarze, a ja na klawiszach’. No ale że była to jakaś marna gitara ‘zdjełano w CCCP’ to po kilku minutach uczenia się chwytów, opuszki palców tak mnie bolały, że rzuciłem ją w kąt i stwierdziłem, że nie będę grał. Ale dzięki temu znam C-dur, D-mol, A-mol i G-dur na gitarze ;)

04. Czy jest jakiś zespół, a może konkretny utwór, który miał bezpośredni wpływ na Twoją decyzję?
Tak. Był i jest to zespół RUSH. Brat przyniósł Moving Pictures do domu i kazał mi słuchać zamiast Modern Talking i Bad Boys Blue ;) Oczywiście nie była to miłość od pierwszego przesłuchania ale jak już do mnie dotarli to przez długi czas nie słuchałem niczego innego. Robiłem sobie naszywki na spodniach i koszulkach z napisem RUSH. Tak naprawdę gry na bębnach uczyłem się słuchając i grając z płytami tego zespołu. Drugi zespół to DREAM THEATER. Przez wiele lat słuchania Rush nic nie robiło na mnie wrażenia – rytmicznego – wiec trudno było mi się do konkretnych zespołów przekonać. Pierwszy raz Dream Theater usłyszałem kiedy Adam Łassa przyniósł kasetę na próbę wczesnego Abraxas. To był chyba Awake albo Images and Words. Ale zupełnie do mnie nie dotarli. Dopiero parę lat później kiedy związany byłem z grupą Forgotten – trochę mocniejsze granie – przekonałem się po przesłuchaniu Scens from a Memory.

05. Napisz coś o swoim zestawie perkusyjnym (początki, stan obecny, plany na przyszłość)
Mój pierwszy zestaw to były fotele i krzesła poustawiane w kształt perkusji. Potem dostałem od ojca pierwsze, bębny białe AMATI. Podstawowy zestaw, który rozbudowałem do kopii Neil’a Pearta z koncertu A Show of Hands :-). Następne były Yamaha Stage Custom Fusion. Podstawowy zestaw. Później zamówiłem podstawowy zestaw Pearl Master Custom MRX i przez lata trochę go rozbudowywałem na wzór bębnów Portnoy’a;). Dzisiaj szukam własnego ustawienia ale na tych bębnach gram do dzisiaj. Używam blach Sabian AA, AAX, HHX i Signature.

06. Jak często ćwiczysz grę na perkusji?
We wczesnym okresie potrafiłem spędzać za bębnami od 4 do 10 godzin dziennie. Dzisiaj niestety na codzienne ćwiczenie nie mam czasu ale kiedy przychodzi pora nagrywania lub koncertów staram się przez 2-3 miesiące codziennie po 3 godziny ćwiczyć podstawy oraz przy komponowanie swoich partii.

07. Praca w studio i sesja nagraniowa to ?
Hmm….tutaj mam mały problem. Ponieważ zawsze jest za mało czasu żeby zrobić wszystko jak bym chciał. Dlatego mocno myślę i zbieram kasę na własne pomieszczenie do nagrywania bębnów na co dzień w domu. Może kiedyś wymyślę :-)

08. Koncert i gra dla publiczności to?
Uwielbiam. Pod warunkiem, że wszystko jest profesjonalnie zorganizowane i przygotowane. I nie tyle ze strony organizatorów (ale to też jest bardzo istotne) co z mojej strony. Gdy mam materiał ograny i przygotowany na tyle dobrze, że na scenie czuję luz i swobodę wtedy spirala satysfakcji nakręca się bardzo szybko.

09. Gdyby zaproponowano Ci koncert na dwa zestawy perkusyjne, z kim chciałbyś zagrać i dlaczego?
Oj….dzisiaj nie mam już takiej potrzeby ale przed laty dałbym się pociąć za wspólny jamm z Neilem Peartem i Mikem Portnoyem.

10. Czy jest jakiś utwór w którym zagrałeś i z którego jesteś szczególnie dumny?
Pytanie ciężki kaliber….. nie wiem, może, co znaczy dumny, jeszcze nie…..

11. Czy zajmujesz się komponowaniem muzyki, piszesz teksty, aranżujesz utwory?
Nie komponuje i nie pisze tekstów. Mam skromny wkład w aranżacje utworów.

12. Czy umiesz grać na innych instrumentach?
Tak, wymiatam 4 chwyty na gitarze ;)

13. Czy masz jakieś hobby nie związane z muzyką?
Nie.

14. Czy zaglądasz na ProgRock.org.pl ?
Co jakiś czas sprawdzam co słychać.

 

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version