ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Błąd
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/koncerty/KonferencjaJR

Rudessowe opowiastki w Radiu Gdańsk, czyli o konferencji słów kilka.

Jordana Rudessa nie trzeba nikomu przedstawiać, ale nie wszyscy wiedzą, że muzyk na pewien czas zawitał do Polski, by popracować nad swoim solowym projektem – „Explorations”. Czym właściwie jest jego nowe przedsięwzięcie? Klawiszowiec Teatru Marzeń postanowił nawiązać współpracę z Michałem Mierzejewskim oraz jego orkiestrą – Sinfonetta Consonus, która w tym roku zasłynęła z doskonale przyjętego krążka „Symphonic Tribute To Dream Theater”. Z tego właśnie powodu, 30 października odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Radia Gdańsk.

Wszyscy zebraliśmy się w studiu nagraniowym i cierpliwie czekaliśmy na pojawienie się gości konferencji. Gdy światła się rozjaśniły na sali pojawił się Paweł Luciński, który zapowiedział gwiazdę oraz pozostałych gości spotkania: Wiolettę Jedynak (panią manager orkiestry Sinfonetta Consonus), Szymona Morusa (dyrygenta projektu Explorations) i oczywiście Michała Mierzejewskiego. Pytania padały (głównie do Jordana) naprzemiennie od uczestników konferencji oraz Pawła Lucińskiego, dzięki czemu udało się utrzymać płynność całego spotkania. Warto w tym miejscu wyróżnić panią tłumacz, która po mistrzowsku (dosłownie) tłumaczyła każdą kwestię – zarówno Jordanowi, jak i uczestnikom konferencji. Na spotkaniu przeważały pytania dotyczące projektu „Explorations”. Dowiedzieliśmy się, że będzie to w pełni symfoniczny projekt, oparty na orkiestrowych kompozycjach (Michał użył sformułowania: „progresywna muzyka klasyczna”), które w tym momencie są dopracowywane oraz nagrywane w studiu Radia Gdańsk. Jordan opowiadał o zapoznaniu się z przedsięwzięciem Symphonic Theater Of Dreams oraz ogromnej chęci nawiązania współpracy z Michałem. Kilkakrotnie podkreślał niesamowity kunszt naszych muzyków, wyróżniając przy tym dyrygenta - Szymona Morusa. Był także zachwycony akustyką studia oraz brzmieniem samych instrumentów (zauroczyło go „ciepłe” brzmienie orkiestry). Pani Wioletta powiedziała – co nieco - na temat nawiązania współpracy z Jordanem (padło klasyczne „każdy myślał, że to żart”) oraz o działaniach promocyjnych. Padały także pytania dotyczące klasycznych inspiracji muzyka oraz samego postrzegania rocka progresywnego. W przypadku tego pierwszego muzyk opowiedział anegdotkę ze swojego dzieciństwa, wspominając przy tym matczyne prośby grania czegoś nieco innego, np. Chopina. Jeśli chodzi o istotę rocka progresywnego, to artysta podkreślił dziedzictwo klasycznych zespołów pokroju Genesis, czy Pink Floyd , a także wyraził swoją opinię na temat ich wpływu na ogół światka muzycznego. Zapytany o polskie zespoły, z którymi miał okazję się zapoznać, wymienił Riverside (głównie dlatego, że ekipa Mariusza Dudy koncertowała razem z Dream Theater). Cóż, może kiedyś usłyszy nieco więcej o naszej scenie progresywnej. Wśród dziennikarzy padały pytania dotyczące procesu twórczego nowej płyty Dream Theater, kolejnej aktualizacji do jego autorskiej aplikacji na IPhone’y, natomiast ja byłem ciekaw jak wyglądała współpraca z Arjenem Lucassenem przy tworzeniu tegorocznego „Theory Of Everything”. W międzyczasie Paweł Luciński  zapytał o chęć zamieszkania muzyka w Polsce, przytaczając przykład - mieszkającego obecnie w Poznaniu – Raya Wilsona. Jordan podszedł do tego bardzo entuzjastycznie, ale obawia się, że prędzej przeprowadzi się z żoną do Chin, co jest bardzo ściśle związane z jej nową pracą. Na zakończenie nasz magik zagrał krótką, ale niezwykle urokliwą improwizację na fortepianie Steinwaya.

Po spotkaniu wszyscy uczestnicy mogli porozmawiać z muzykiem, zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Do dyspozycji byli także inni goście konferencji i o ile – wiecznie zalataną i zapracowaną -Wiolettę złapać było ciężko, to z Michałem zamieniłem kilka słów. Bardzo chwalił współpracę z Jordanem, podkreślając jego zdolności kooperacyjne, niezwykły talent, kontaktowość oraz otwartość na rozmaite pomysły.

W podsumowaniu wypada pogratulować organizatorom bardzo udanej konferencji – doskonale zaplanowanej, która chwilami przybierała formę swobodnej, spontanicznej rozmowy. Sam Jordan był bardzo podekscytowany pytaniami i skrupulatnie na nie odpowiadał. Trzeba przyznać, że muzyk był w centrum uwagi, co nie znaczy, że reszta gości nie udzielała się w trakcie spotkania. Cóż… nieczęsto przydarza się okazja rozmowy z tak znamienitą osobistością. Dowiedzieliśmy się wielu, ciekawych rzeczy na temat projektu „Explorations” i wierzę, że nasz Czarodziej po raz kolejny nas zauroczy, tym bardziej, że ma przy sobie ekipę niezwykle utalentowanych muzyków z Sinfonetta Consonus. W końcu… Polska Progiem Stoi!

Łukasz ‘Geralt’ Jakubiak

P.S. Ogromne podziękowania dla serwisu (szczególnie dla Marcina), Wioletty Jedynak oraz Michała Mierzejewskiego - bez Waszej pomocy nie mógłbym dotrzeć na spotkanie i cieszyć się niesamowitymi wrażeniami.

P.S. 2. Emilowi dziękuję za pomoc w zestawieniu wszystkich informacji oraz przede wszystkim za niezapomniane towarzystwo. Pamiętaj, że marzenia się spełniają :)

 

{gallery}koncerty/KonferencjaJR{/gallery}   

© Copyright 2007- 2020 - ProgRock.org.pl
13 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version