ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Katedra
Katedra
(2011, EP)


01. Astma (5:20)
02. Na celowniku (3:45)
03. Strach i pragnienie (6:56)*
04. Brudne dzieci (6:09)
05. Kim jesteś ? (5:48)

Czas całkowity: 27:58

* - tekst utworu pochodzi z zapisków filozoficznych Leonarda da Vinci "Przyroda i jej prawa".

- Fryderyk Nguyễn (vocals, guitar)
- Maciej Stępień  (bass, background vocals (4)
- Michał Zasłona (keyboards, background vocals)
- Karolina Synowiec  (drums)
oraz:
- Łukasz Rataj (drums (4.5)
Wyświetlony 3648 razy
Inne albumy wykonawcy: Nieukryte »

1 komentarz

 • Link do komentarza Krzysztof Michalczewski piątek, 14 październik 2011 21:47 napisane przez Krzysztof Michalczewski

  Mają swoją Katedrę Amerykanie i Brytyjczycy, mają i Polacy, a za pośrednictwem internetu ma ją cały świat.
  Zespół o tej nazwie można zobaczyć i usłyszeć we Wrocławiu. Grupa powstała w 2009 roku i jeśli wierzyć informacjom dostępnym w sieci, to dzisiaj tworzą ją trzej tegoroczni absolwenci szkół średnich (Fryderyk Nguyen - gitara i śpiew , Maciej Stępień - bas i chórki, Michał Zasłona - instrumenty klawiszowe i chórki) i uczennica gimnazjum. Grającą na perkusji Karolinę Synowiec, bo o niej mowa, można było zobaczyć w programie "Mam talent".
  Katedrę zauważyli już redaktorzy radiowi i umieścili utwór "Kim jesteś?" na składance "MiniMax pl vol. 6" nadawanej na antenie Programu III Polskiego Radia.
  Kilka tygodni temu zespół zadebiutował wydaną własnymi siłami EP-ką zatytułowaną po prostu "Katedra".
  Charakterystyczne gotyckie litery, którymi posługuje się zespół, skojarzyły mi się natychmiast z rockiem gotyckim. Myliłem się. Taką sama czcionką posługiwał się na swojej pierwszej płycie amerykański artrockowy Cathedral i wielu innych, np. Earth And Fire. Gotyckie litery okazały się być ukłonem w stronę artystów z dawnych lat, a przyozdobiona nimi EP-ka krótkim przewodnikiem po rocku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
  Początek "Astmy" łudząco przypomina "Interstellar Overdrive" Pink Floyd. Tylko w tym jednym utworze, bez nadmiernego wytężania uwagi, usłyszeć można jeszcze wyraźne echa "School's Out" Alice Coopera i "Kradniesz mi moją duszę" RSC. W pozostałych kompozycjach z upodobaniem i uporem godnym lepszej sprawy muzycy Katedry naśladują Black Sabbath i The Doors. Wspominany już "Kim jesteś ? "bardzo przypomina big beat w stylu wczesnego Breakout. Jak na pięć utworów trwających łącznie dwadzieścia osiem minut tych zapożyczeń jest tu stanowczo za dużo.
  Oprócz licznych odniesień do rocka sprzed lat na płycie znalazły się również autorskie pomysły brzmieniowe i melodyczne. Słucha się ich z prawdziwą przyjemnością, a jest to głównie zasługą gitarzysty i klawiszowca. Najlepiej pod tym względem wypada utwór "Na celowniku" - prosty, w stylu pop, z chwytliwym refrenem, a zarazem najkrótszy na płycie. Dla swojej muzyki Katedra wymyśliła nazwę rock impresjonistyczny, w rzeczywistości jest to mieszanka popu, psychodelii i hard rocka.
  Wielu rodzimych wokalistów może pozazdrościć Fryderykowi Nguyenowi dykcji, umiejętności bardzo przydatnej w zawodzie aktora, śpiewaka, spikera albo recytatora. Właśnie, Fryderyk bardziej deklamuje niż śpiewa, a jego głos zupełnie nie przystaje do wykonywanej przez Katedrę muzyki. Lepiej sprawdziłby się w poezji śpiewanej albo w szantach.
  "Katedra" kipi entuzjazmem, ale całość brzmi dość naiwnie i mało przekonywająco.
  Po prosu młodość! Dzisiaj muzycy Katedry zapewne są dumni ze swojej płyty, ale za kilka lat będą jej słuchać z uśmiechem i uczuciem lekkiego zażenowania oraz zakłopotania.
  O młodości nasz wieszcz narodowy napisał, że wylatuje ona ponad poziomy. Z całą pewnością młodzi ludzie tworzący Katedrę wznieśli się ponad poziom większości swoich rówieśników, lecz hydra nadal ma wszystkie głowy.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version