ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Rudessowe opowiastki w Radiu Gdańsk, czyli o konferencji słów kilka.

Jordana Rudessa nie trzeba nikomu przedstawiać, ale nie wszyscy wiedzą, że muzyk na pewien czas zawitał do Polski, by popracować nad swoim solowym projektem – „Explorations”. Czym właściwie jest jego nowe przedsięwzięcie? Klawiszowiec Teatru Marzeń postanowił nawiązać współpracę z Michałem Mierzejewskim oraz jego orkiestrą – Sinfonetta Consonus, która w tym roku zasłynęła z doskonale przyjętego krążka „Symphonic Tribute To Dream Theater”. Z tego właśnie powodu, 30 października odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Radia Gdańsk.

Wszyscy zebraliśmy się w studiu nagraniowym i cierpliwie czekaliśmy na pojawienie się gości konferencji. Gdy światła się rozjaśniły na sali pojawił się Paweł Luciński, który zapowiedział gwiazdę oraz pozostałych gości spotkania: Wiolettę Jedynak (panią manager orkiestry Sinfonetta Consonus), Szymona Morusa (dyrygenta projektu Explorations) i oczywiście Michała Mierzejewskiego. Pytania padały (głównie do Jordana) naprzemiennie od uczestników konferencji oraz Pawła Lucińskiego, dzięki czemu udało się utrzymać płynność całego spotkania. Warto w tym miejscu wyróżnić panią tłumacz, która po mistrzowsku (dosłownie) tłumaczyła każdą kwestię – zarówno Jordanowi, jak i uczestnikom konferencji. Na spotkaniu przeważały pytania dotyczące projektu „Explorations”. Dowiedzieliśmy się, że będzie to w pełni symfoniczny projekt, oparty na orkiestrowych kompozycjach (Michał użył sformułowania: „progresywna muzyka klasyczna”), które w tym momencie są dopracowywane oraz nagrywane w studiu Radia Gdańsk. Jordan opowiadał o zapoznaniu się z przedsięwzięciem Symphonic Theater Of Dreams oraz ogromnej chęci nawiązania współpracy z Michałem. Kilkakrotnie podkreślał niesamowity kunszt naszych muzyków, wyróżniając przy tym dyrygenta - Szymona Morusa. Był także zachwycony akustyką studia oraz brzmieniem samych instrumentów (zauroczyło go „ciepłe” brzmienie orkiestry). Pani Wioletta powiedziała – co nieco - na temat nawiązania współpracy z Jordanem (padło klasyczne „każdy myślał, że to żart”) oraz o działaniach promocyjnych. Padały także pytania dotyczące klasycznych inspiracji muzyka oraz samego postrzegania rocka progresywnego. W przypadku tego pierwszego muzyk opowiedział anegdotkę ze swojego dzieciństwa, wspominając przy tym matczyne prośby grania czegoś nieco innego, np. Chopina. Jeśli chodzi o istotę rocka progresywnego, to artysta podkreślił dziedzictwo klasycznych zespołów pokroju Genesis, czy Pink Floyd , a także wyraził swoją opinię na temat ich wpływu na ogół światka muzycznego. Zapytany o polskie zespoły, z którymi miał okazję się zapoznać, wymienił Riverside (głównie dlatego, że ekipa Mariusza Dudy koncertowała razem z Dream Theater). Cóż, może kiedyś usłyszy nieco więcej o naszej scenie progresywnej. Wśród dziennikarzy padały pytania dotyczące procesu twórczego nowej płyty Dream Theater, kolejnej aktualizacji do jego autorskiej aplikacji na IPhone’y, natomiast ja byłem ciekaw jak wyglądała współpraca z Arjenem Lucassenem przy tworzeniu tegorocznego „Theory Of Everything”. W międzyczasie Paweł Luciński  zapytał o chęć zamieszkania muzyka w Polsce, przytaczając przykład - mieszkającego obecnie w Poznaniu – Raya Wilsona. Jordan podszedł do tego bardzo entuzjastycznie, ale obawia się, że prędzej przeprowadzi się z żoną do Chin, co jest bardzo ściśle związane z jej nową pracą. Na zakończenie nasz magik zagrał krótką, ale niezwykle urokliwą improwizację na fortepianie Steinwaya.

Po spotkaniu wszyscy uczestnicy mogli porozmawiać z muzykiem, zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Do dyspozycji byli także inni goście konferencji i o ile – wiecznie zalataną i zapracowaną -Wiolettę złapać było ciężko, to z Michałem zamieniłem kilka słów. Bardzo chwalił współpracę z Jordanem, podkreślając jego zdolności kooperacyjne, niezwykły talent, kontaktowość oraz otwartość na rozmaite pomysły.

W podsumowaniu wypada pogratulować organizatorom bardzo udanej konferencji – doskonale zaplanowanej, która chwilami przybierała formę swobodnej, spontanicznej rozmowy. Sam Jordan był bardzo podekscytowany pytaniami i skrupulatnie na nie odpowiadał. Trzeba przyznać, że muzyk był w centrum uwagi, co nie znaczy, że reszta gości nie udzielała się w trakcie spotkania. Cóż… nieczęsto przydarza się okazja rozmowy z tak znamienitą osobistością. Dowiedzieliśmy się wielu, ciekawych rzeczy na temat projektu „Explorations” i wierzę, że nasz Czarodziej po raz kolejny nas zauroczy, tym bardziej, że ma przy sobie ekipę niezwykle utalentowanych muzyków z Sinfonetta Consonus. W końcu… Polska Progiem Stoi!

Łukasz ‘Geralt’ Jakubiak

P.S. Ogromne podziękowania dla serwisu (szczególnie dla Marcina), Wioletty Jedynak oraz Michała Mierzejewskiego - bez Waszej pomocy nie mógłbym dotrzeć na spotkanie i cieszyć się niesamowitymi wrażeniami.

P.S. 2. Emilowi dziękuję za pomoc w zestawieniu wszystkich informacji oraz przede wszystkim za niezapomniane towarzystwo. Pamiętaj, że marzenia się spełniają :)

 

  

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version