ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Mehdi 3Muzyczny świat jest tak samo fascynujący jak kultury jakie są rozsiane po całej kuli ziemskiej. Muzyka rockowa to przecież nie tylko Europa czy Stany Zjednoczone. Na całym świecie, często w miejscach których na co dzień nie kojarzymy z rockiem tworzy niezwykłe dźwięki mnóstwo znakomitych artystów. Mehdi Alouane pochodzi z Algierii, północno afrykańskiego kraju otulonego w kulturze arabskiej, w której muzyka rockowa nie zawsze i nie przez każdego jest rozumiana jako sztuka. Stąd też zapewne krok Mehdiego przez Morze Śródziemne do francuskiego Lyonu, w którym artyście z pewnością będzie łatwiej się wybić. Mehdi Alouane to wytrawny multiinstrumentalista, który na swym najnowszym solowym albumie „Hatred For My Inner Chaos” jako głównego narzędzia użył perkusji. Wokół niej pojawia się mnóstwo bardziej lub mniej spokojnych, chwilami niepokojących i niepokornych a za chwilę kojących, spokojnych dźwięków. Powstała z tego wszystkiego muzyka instrumentalna, zankomicie obrazująca zgiełk i chaos jaki rządzi na co dzień światem i tym samym powstaje w głowie algierskiego artysty. Oto wywiad z bardzo ciekawym muzykiem, jaki przeprowadziła Monika Piotrowska.

1.    Monika Piotrowska: Kiedy zdałeś sobie sprawę, że bycie muzykiem to Twoje powołanie?
Mehdi Alouane:  Kiedy pierwszy raz usłyszałem album Sepultury “Beneath the Remains " haha. Zawsze lubiłem perkusję ale zacząłem na niej grać stosunkowo późno, bo mając lat 18. W tym czasie mieszkałem jeszcze w moim rodzinnym kraju Algierii. Byłem często wysyłany do domu, bo w szkole zdarzało mi się wystukiwać rytm na ławce. Te wcześniejsze powroty  nie uszczęśliwiały za bardzo moich rodziców... W owym czasie założyłem mój pierwszy heavy metalowy zespół Dark Mirror. W moim kraju taka muzyka nie spotyka się ze zbyt wielkim zrozumieniem. A ja bardzo kochałem mój zespół i dlatego bardzo chciałem jechać zwiedzać Europę by doskonalić moje umiejętności i zostać profesjonalnym muzykiem.


2.    Czy pamiętasz może swój pierwszy ulubiony album, artystę?
Kiedy byłem bardzo młody z przyjemnością słuchałem muzyki klasycznej jak Mozart czy Beethoven. W ten właśnie sposób zapoznałem się z muzyką. Pewnego dnia mój przyjaciel podarował mi kasetę z programem z MTV. Była tam muzyka Iron Maiden, Def Leppard, Metallica i Paradise Lost. Słuchałam jak zahipnotyzowany, zachwycony nowymi dźwiękami i nie mogłem wykrztusić ani słowa...


Mehdi3.    Kto lub co jest dla Ciebie największą inspiracją?
Największą inspiracją jest chyba życie , moje podróże, poznawanie różnych kultur, rozmowy z  nowo poznanymi ludźmi. Pasjonuje mnie historia i z tego również czerpię inspirację. Kążdy rodzaj muzyki, której słucham może być dla mnie natchnieniem. Inspiracje można czerpać wszędzie, trzeba mieć tylko szeroko otwarte oczy.


4.    Co skłoniło Cię do tworzenia muzyki wyłącznie instrumentalnej?
Uważam że muzyka instrumentalna daje nam ogromne pole do interpretacji. Kocham to co robię i chcę to dzielić z każdym kto jest otwarty na zaproszenie do mojego muzycznego świata.

5.    Czy Twoja muzyka jest bardziej osobista czy raczej traktuje o uniwersalych prawdach?
Traktuje o osobistych jak i o sprawach dotyczących ogólnie ludzkości. To także podsumowanie pewnych doświadczeń z mojego życia..

6.    Twoja muzyka daje słuchaczowi szerokie pole do interpretacji. Często nasuwa również skojarzenia z muzyką filmową. Myślałeś kiedyś o tworzeniu muzyki do filmów?
Wielu ludzi ma takie skojarzenia z moją muzyką. Może fakt że oglądam wiele filmów, szczególnie historycznych oraz słucham często muzyki filmowej , wpływa na mnie podświadomie. Słyszałaem wielokrotnie że mój album „Hatred For My Inner Chaos” jest dla słuchaczy pewnego rodzaju podróżą. Możliwe że jednego dnia pomyślę o zilustrowaniu muzycznie jakiegoś filmu.

7.     Czy możesz nam trochę przybliżyć moment tworzenia muzyki?
Atmosfera wokół mnie jest bardzo istotna w czasie procesy tworzenia. To tak trochę jakbym snił na jawie. W tym czasie mam zawsze pod ręką coś do robienia notatek , które zdarzami się robić wszędzie, czasami nawet podróżując autobusem haha. Nie ma żadnej generalnej zasady jak pierwszy instrument itp. To bardzo zagadkowy proces, nawet dla mnie. Po prostu podążam za intuicją. Bardzo również przywiązuję wagę do detali. Dopracowuje każdy dźwięk i szczegół.

8.     Obecnie jesteś w trakcie nagrywania drugiego albumu studyjnego. Czy będzie się on różnił od „Hatred For My Inner Chaos” ? Czego możemy się spodziewać?
Tak, myślę że drugi album będzię trochę inny ale pozostaniemy w tej samej atmosferze. Każda moja płyta jest jakby lustrem które odzierciedla niejako jakim rodzajem muzyki pasjonuje się obecnie, jak również etap życia na którym się znajduję.

9.     Przeprowadziłeś się ze swojego rodzinnego kraju do Francji w celu tworzenia muzyki I doskonalenia swoich umiejętności. Czy znalazłeś również odbiorców swojej muzyki w Algierii?
Promowałem moją płytę w moim kraju w zeszłym roku i znalazła się ona z bardzo ciepłym przyjęciem. Może pewnego dnia bedę miał możliwość zagrać koncert w moim pięknym kraju.


Mehdi 210.    Jako że musisz sam promować muzykę którą tworzysz jesteś dość zajętym człowiekiem. Czy uważasz że platformy i portale społecznościowe jak Facebook, Myspace , Twitter etc. to pomocne narzędzia przy takim zalewie informacji jakiego doświadcza każdy potencjalny odbiorca?
Myślę że mimo wszystko tak, to bardzo pomocne narzędzia. Moja muzyka znalazła odbiorców dzięki nim. I ci odbiorcy dzielą się moją muzyką dalej, za co jestem im bardzo wdzięczny!

11.    Czy myślisz o trasie koncertowej? Jeśli tak, od jakiego kraju zacząłbyś najchętniej?
Biorę to pod uwagę. Myślę że granie muzyki na żywo przed publicznością przysparza niezapomnianych, magicznych wrażeń. Niełatwo jest grać koncert z moją muzyką (nie taką znowu koncertową) . Mimo tego byłbym szczęśliwy jeśli mógłbym dać koncert w każdym miejscu n ziemi!

 12.   Czy marzysz o współpracy z jakimś szczególnym artystą?
Steven Wilson,  Mariusz Duda , Brendan Perry  ( Dead Can Dance ) który znaczy dla mnie bardzo wiele jako kompozytor. Widziałem koncert Dead Can Dance w Genewie w zeszłym roku. Niezapomniany moment dla mnie!

13.    Gdzie widzisz siebie za 5, 10 lub 15 lat? Na jakim etapie muzycznej podróży będziesz wówczas?
Chciałbym być w trasie koncertowej.


14     Co chciałbyś przekazać swojej publiczności?
Dziękuję za wsparcie, pozostańcie ze mną. Przyszłość zapowiada się lepiej. Siła i Honor!

Wywiad z Mehdim Alouane przeprowadziła Monika Piotrowska

więcej informacji o artyście:

https://www.facebook.com/mehdialouane.sound
http://soundcloud.com/mehdi_alouane

Monika Piotrowska

Muzyka byla obecna w moim życiu zawsze a mój gust muzyczny ewouluje wraz z rozwojem emocjonalnym. W przeszłości zdecydownie słuchałam tzw cieższych klimatów, by z czasem przejść do dźwiekow bardziej wysublinowanych. W którymś  momencie skłonilam się ku progresywnemu rockowi z naciskiem na tak zwane postprogresywne brzmienia. Dażę wielkim respektem Pana Stevena Wilsona i wszystkie jego projekty. Jestem miłośnikiem takich zespołów jak Anathema , Opeth, Gazpacho,Pinneaple Thief, na pewno większości znajdującej się pod „parasolem” wytwórni Kscope.  Muzyka jest w moim życiu w zasadzie wszechobecna, jako że na co dzień zajmuję się obslugą finansową zespolów muzycznych, czas wolny spędzam na koncertach formacji bardziej lub mniej znanych. Obecnie jestem również zaangażowana we współpracę z kilkoma tzw. „unsigned” zespołami. Moja rola polega na zdobywaniu dla nich pomocnych kontaktów i miejsc do grania, jak również promowania i pozyskiwania odbiorców ich muzyki Jestem również częstym gościem na tzw. „open mike” i „jam sessions”, gdzie często na scenach występują moi znajomi. Mam nadzieję,  że działaność w która jestem zaangażowana, jak i Londyn w którym obecnie mieszkam, będą mi dostarczać materiału do napisania tutaj czasami recenzji płyty, koncertu czy też  i innego  wydarzenia w świecie muzyki. 

Media

© Copyright 2007- 2020 - ProgRock.org.pl
13 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version