ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

"Kochamy mroczną muzykę!" - wywiad z Black Widow Records

Wywiady z zespołami, muzykami są na porządku dziennym. Natomiast z rzadka przepytujemy pracodawców tychże twórców.
Te kilka pytań, na które odpowiedział mi Massimo z włoskiej Black Widow Records, otwiera cykl wywiadów z wytwórniami – głos dotychczas raczej dość cichy w mediach.

Przejdźmy jednak do rozmowy. Massimo okazał się bardzo sympatycznym rozmówcą. Aż dziwne, że zakochał się w mroku, który za pośrednictwem swych wydawnictw stara się nam przekazać…

1.    Pierwsze pytanie jest dość standardowe, ale muszę je zadać. Jak powstało Black Widow Records? Jaki był Twój główny cel?

Zaczęliśmy w 1990 jako sklep a wytwórnia powstała już w dwa lata później.
Muzyka była moją pierwszą miłością i po kilku latach dość interesującej pracy jako techniczny, powiedziałem sobie, że nadszedł czas aby zrobić coś bardzo ważnego dla muzyki… więc stworzyłem Black Widow Records

2.    Czy zaczerpnąłeś nazwę od Black Widow – zespołu, Czarnej Wdowy (ang. Black Widow) – pająka, czy od czegoś jeszcze innego?

Nazwa sklepu/wytwórni, jest szczególnym hołdem dla wielkiego brytyjskiego zespołu, który jako pierwszy grał Dark Progressive wraz z wprowadzeniem elementów teatru na scenę. Ich pierwszy album „Sacrifice” jest dziełem sztuki które kochamy!

3.    Niemal każda wasza produkcja jest podszyta mrokiem. Czym jest to spowodowane? Czyżby to wasz główny muzyczny profil?

Z taką nazwą i dedykacją to oczywiste, że kochamy mroczną muzykę, ale darzymy uczuciem także hard rock, heavy metal, gotyk, psychodelię, folk, punk…

4.    Wasz katalog obejmuje  więcej młodych niż starych zespołów. Czy wolicie dać szansę młodym na wydanie debiutu, niż wypuścić, powiedzmy, kolejną wersję debiutu PFM?
    
Drogi przyjacielu, kochamy muzykę, a kiedy kochamy jakiś zespół to ostatnią rzeczą o jakiej myślimy jest to, czy jest on młody czy stary. To muzyka jest najważniejszym elementem naszych wydawnictw!
Bardzo emocjonującą rzeczą jest danie szansy nowemu zespołowi, ale także praca ze starszymi nad czymś nowym jest wielce interesująca.

5.    Według mnie Delirium jest jedną z waszych perełek. Planujecie może wydanie ich pierwszych trzech albumów?


Niestety nie. Niemożliwe jest zdobycie praw do nich, ale planujemy wydanie dvd w  2010.
Delirium jest pierwszym zespołem w moim życiu, którego album sobie kupiłem.  Byłem bardzo młody gdy nabyłem „Dolce Acqua”… a teraz jestem ich producentem. Magia!

6.    W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych było wiele zespołów, które można by wrzucić do worka z nazwą Occult Rock. Black Widow, Coven, Jacula, Goblin, Arzachel, Bram Stoker, ale także wiele innych. Nie wszystkie z tych nazw są jednak dostępne na cd.  Czy rozważaliście wydanie tych klasyków w przyszłości?

Wszystkie zespoły które wymieniłeś są wznowione na cd. Mogą być już jednak wyprzedane. Jesteśmy w kontakcie z Goblin, mamy w dystrybucji ich ostatni materiał „Back To The Goblins”. Jacula jak wiesz jest jednym z naszych największych i najważniejszych zespołów.  W 2010 pojawi się ich nowy album i będzie on wielkim zaskoczeniem!
Utrzymujemy także relacje z Bram Stoker, zobaczymy co z tego wyniknie…

7.    Powiedz nam coś o sprzedaży. Czy Włochy to jedyny rynek na którym tak naprawdę się skupiacie, czy może też współpracujecie z wieloma ludźmi na całym świecie?  Skąd głównie pochodzą wasi klienci?

Sprzedajemy płyty na cały świat. Mamy klientów w USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Korei, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii… ale naszym największym rynkiem zbytu są Niemcy. Nasze wydawnictwa są świetnie rozprowadzane przez jednych z najlepszych dystrybutorów na świecie i sprzedają się dobrze.
Włochy… no cóż, nie jest to duży rynek, ale jest tu wielu ludzi którzy kochają naszą muzykę. Nasza strona internetowa jest jedną z najczęściej odwiedzanych!

8.    Wasze płyty są zawsze piękne pod względem edytorskim. Zarówno digipacki jak i zwykłe pudełkowe wydania – wszystkie posiadają świetne książeczki. Czy strona wizualna albumów jest dla was tak bardzo ważna, nawet jeśli kosztem ma być wysoka cena wydawnictw?

Ceny są faktycznie czasami trochę wysokie, ale zawsze chcemy najlepszego zarówno dla naszych zespołów jak i dla klientów.  Bonusowe numery czy wideoklipy są istotną częścią, jeśli materiał jest świetnej jakości!

9.    Jak wygląda odbiór i popularność progresywnego rocka we Włoszech? Mieliście potężną scenę w latach siedemdziesiątych, ale czy młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego dziedzictwa?

Rynek na rock progresywny we Włoszech nie jest wielki, no ale zawsze jakiś tam jest. Mogę powiedzieć, że stanowi jakieś 20-25% całej naszej sprzedaży. Jest wielu młodych, którzy kochają progresję z lat siedemdziesiątych. Muzyka nie poddaje się czasowi, ona jest bezczasowa. Jest dobra i zła muzyka – taka jest różnica.

10.    Co sądzisz o Akarma – pirackiej wytwórni z Włoch? Wypuszczają oni wiele tytułów każdego roku, choć nie posiadają do nich żadnych praw. Czy planujecie, być może z innymi włoskimi wytwórniami coś z nimi zrobić?


Przykro mi, ale wolę nie odpowiadać na to pytanie.


11.    Wracając do Black Widow Records. Jakie są ulubione zespoły z Twojego katalogu a które są Twymi ponadczasowymi faworytami?

Uwielbiam wszystkie nasze wydawnictwa, ale zespołem który kocham najbardziej jest Northwinds.
Lista moich ukochanych grup przedstawia się tak:

T.REX
HAWKWIND
HIGH TIDE
CAN
BLUE OYSTER CULT
BLACK SABBATH
BLACK WIDOW
MOTT THE HOOPLE
MC 5
GONG
JACULA
KING CRIMSON
AMON DULL
MAGMA
ANGE
CHROME
GRYPHON
GOBLIN
LED ZEPPELIN
DEEP PURPLE
HURIA HEEP
ARTHUR BROWN
… i wielu innych. Zbyt wielu by ich wymienić!

12.    Czy jesteś szczególnie podekscytowany wydaniem jakiejś nowej płyty?

Każda nowa płyta to nowa emocja. Możemy pracować nawet 2-3 lata nad jednym albumem, a gdy w końcu ujrzy światło dzienne jest jak nowonarodzone dziecko.

13.    I na koniec – jakie są wasze plany na przyszłość?

ANTONIUS REX-Zora (reedycja)
GOAD-Masquerade
VICTOR PERAINO KINGDOME'S COME-No man's land
DELIRIUM-A night in Genoa DVD
ABYSMAL GRIEF-Misfortune
WITCHE'S BREW
JACULA-Pre Viam
AREKNAMES-In case of loss
L'IMPERO DELLE OMBRE-I Compagni di Baal
THE BLACK-Le Gorgoni
NORTHWINDS-Winter
DEATH ROW-new studio album
IL BACIO DELLA MEDUSA-DVD
OSANNA with Dave Jackson and Giannim Leone-DVD

mam także nadzieję zrobić nowy album Hawklords… i klika innych o których na razie nie mogę wspomnieć:)
    
    Dzięki  za wywiad, zostajemy w kontakcie. Trzymaj się!

    Wszystkiego dobrego,
Massimo
 
Wywiad przeprowadził: Rafał Ziemba

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version