ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Rational Diet
On Phenomena And Existences
(2010, album studyjny)

1. Sleep is teasing a man (4:34)
2. Human life in the wind (4:14)
3. Somebody in the spacious tail-coat (2:53)
4. Unexpected feiertag in chemnitz (1:05)
5. A man went to sleep (4:26)
6. Chamber illuminated by the dark lamp (1:46)
7. Bet on a marked card (2:09)
8. In the late summer (1:49)
9. Living the main life (5:49)
10. Private secrets of machine (3:08)
11. Weimar period (1:46)
12. The end of the almshouse (2:24)
13. Passacaglia in beautiful and furious world (5:05)
14. In five steps (5:22)

Czas Całkowity: 46:30
- Vitaly Appow  ( reeds )
- Cyrill Christia  ( violin )
- Dmitry Maslovsky  ( bass )
- Anna Ovchinnikova  ( cello )
- Olga Podgaiskaja  ( piano, organ, voice )
- Nikolay Semitko  ( drums )
- Maxim Velvetov  ( guitar )
Wyświetlony 3384 razy
Inne albumy wykonawcy: « The Shameless

1 komentarz

 • Link do komentarza Rafał Ziemba poniedziałek, 25 październik 2010 16:51 napisane przez Rafał Ziemba

  To dopiero niespodzianka! Ciężko w to uwierzyć, ale Rational Diet jest zespołem pochodzącym z... Białorusi! Do tej pory jedyną znaną mi grupą z tego kraju była Pesnary. Zespół wykonuje dość niestandardowy gatunek muzyczny - avant-prog.

  Awangarda w muzyce jest czymś, co nie wszyscy są w stanie przełknąć. Ilość dysharmonii i atonalnych dźwięków odstrasza skutecznie wielu słuchaczy. Określa się ją często słowami takimi jak: chaotyczna, jazgotliwa lub bezsensowna. Zarzuca się jej brak melodii w klasycznym tego słowa znaczeniu. Ja sam, choć nie jestem jakimś wielkim fanem tego typu twórczości, uważam najnowszy album Rational Diet za propozycję co najmniej interesującą.

  Białorusini faktycznie balansują momentami na granicy hałasu, ale zgodnie z nazwą, aplikują stosowną ilość melodii w stosunku do jazgotu. Tak na dobrą sprawę, gdyby wsłuchać się dokładnie w początek płyty i utwór Sleep Is Teasing A Man to nie dostrzeżemy wielkiej różnicy miedzy Rational Diet a King Crimson z okresu Islands. On Phenomena And Existences poraża bogactwem brzmień klasycznych instrumentów. Skład w jakim występuje zespół pozwala im na granie bardzo progresywne, bardzo rozwijające się. Ta pozorna kakofonia to tak naprawdę ogrom połączonych ze sobą wielowątkowych melodii, granych w tym samym czasie przez różne instrumenty. Gdy już uda się nam przestawić na odbieranie takiej muzyki bardziej analityczne niż zwykle, odkryjemy, że na tym albumie jest po prostu mnóstwo muzyki.

  Wystarczy posłuchać, jak wspaniale grają ze sobą smyki, pianino i gitara elektryczna w Private Secrets Of Machine, który brzmi niczym mieszanka Banco Del Mutuo Soccorso z okresu Di Terra, przywoływane już King Crimson ery Islands oraz High Tide i Algarnas Tradgard. Albo weźmy za przykład tę cudowną, nasyconą w takiej samej mierze folkiem, co muzyką klasyczną, króciutką kompozycje Weimar Period, po której następuje erupcja rockowo-orkiestrowych dźwięków w The End Of The Almshouse.

  Można by w zasadzie napisać, że całe piękno rocka progresywnego skryło się na tej płycie. Efektowny balans na granicy hałasu i harmonii, bogactwo aranżacji i instrumentów, zabawy tempem i motywami, granie ciszą i krzykiem. Problem w tym, że nie każdy będzie w stanie taką twórczość zaakceptować. Tak jak pisałem już we wstępie - trudno jest się przestawić na słuchanie tego typu twórczości i nie każdemu musi się to udać. Ja sam dopiero uczę się słyszeć muzykę w awangardzie.

  Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie zachęcał was do zapoznania się z twórczością Rational Diet na własną rękę. Tym bardziej, że album choć zawiera aż czternaście utworów nie jest długi i trwa zaledwie ponad czterdzieści minut. Myślę, że warto tyle czasu z życia przeznaczyć na to, aby mieć własne zdanie o On Phenomena And Existences.

  4,5/5

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version