ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Univers Zero
Univers Zero (1313)
(1977, album studyjny)

1. Ronde (14:45)
2. Carabosse (3:40)
3. Docteur Petiot (7:25)
4. Malaise (7:42)
5. Complainte (3:18)

Czas całkowity: 36:50
- Michel Berckmans ( bassoon )
- Daniel Denis ( percussion )
- Marcel Dufrane ( violin )
- Christian Genet ( bass )
- Patrick Hanappier ( violin, viola, pocket cello )
- Emmanuel Nicaise ( harmonium, spinet )
- Roger Trigaux ( guitar )
Wyświetlony 4569 razy
Inne albumy wykonawcy: Heresie »

1 komentarz

  • Link do komentarza Edwin Sieredziński środa, 02 kwiecień 2014 22:57 napisane przez Edwin Sieredziński

    Album ten miałem okazję poznać bezpośrednio po Heresie. Siłą rzeczy nie mógł zrobić takiego wrażenia, ponieważ wyżej wzmiankowany to doprowadzony do perfekcji styl, jaki w debiucie pojawia się w formie zaczątkowej. Mam również - być może kłopotliwą - tendencję do pojmowania debiutu Wszechświata Zero przez pryzmat Heresie. Jedno przyznam dla słuchacza nie obeznanego z avant-progiem czy RiO - na pewno jest zdecydowanie strawniejszy. Nie jest co prawda tak łagodny i przyjemny jak całkowicie współczesny i również belgijski zespół Aranis, ale też nie wywoła u wrażliwszej osoby gęsiej skórki.

    Kompozycje są zdecydowanie regularniejsze. Wyczuwalne są tutaj klasyczne inspiracje Univers Zero takie jak kompozycje Igora Stawinskiego, Beli Bartoka. Bardzo mocno osadzony w modernistycznej muzyce klasycznej, ale nie tak ekstremalnej, dysonansowej jak w przypadku Heresie. Układ rytmiczny jest również mniej skomplikowany, przybiera to nawet pewne regularne kształty, przywołujące wręcz kanoniczne schematy kompozycyjne. Utwory zdecydowanie krótsze, nie ma tutaj 3 rozbudowanych, tylko raptem jeden dłuższy ("Ronde"), jeden średniej długości ("Docteur Petiot"), a inne - można rzec- rozmiar formatu radiowego.

    Zdecydowanie mniej niepokojący... wszak trochę suspensu jest, lecz jak się już z tym albumem obędzie, nadaje się nawet pod klawiaturę i ciężko się z nim rozstać. Solidne 5/5.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version