ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Zappa, Frank
The Guitar World According to Frank Zappa
(1987)

To unikalna kaseta wydana jako dodatek do Guitar World Magazine

Side 1

    Sleep Dirt 3:17 (from Sleep Dirt)
    Friendly Little Finger 4:17 (from Zoot Allures)
    Excerpt from "Revised Music for Guitar and Low-Budget Orchestra" 2:21 (from Studio Tan; with drum over-dubs from c. 1982-84)
    Things That Look Like Meat 6:06 (from Guitar; shorter edit)

Side 2

    Down in de Dew 2:54 (from Läther)
    A Solo from Heidelberg 5:26 (also on One Shot Deal)
    A Solo from Cologne 5:11 (from Guitar; longer edit)
    A Solo from Atlanta 4:05 (from Guitar; longer edit)

Produced by FZ
Engineered and digitally re-mastered by Bob Stone
Cover photo by Ann Summa
Package designed by Michael Diehl

(cassette, Barking Pumpkin GW002, June 2, 1987)
Wyświetlony 4455 razy

1 komentarz

 • Link do komentarza Konrad Niemiec środa, 28 marzec 2012 20:53 napisane przez Konrad Niemiec

  W 1987 roku Zappa został poproszony o wywiad do szacownego miesięcznika The Guitar World, który ukazuje się od 1980 roku. Ideą tego magazynu są, oprócz artykułów i transkrypcji, wywiady z najlepszymi światowymi gitarzystami. Swoje opinie na temat gry na gitarze przedstawili tam między innymi: Johnny Winter, Keith Richards, Alex Lifeson, Ritchie Blackmore, Jeff Beck, Brian May, Al Di Meola, John Frusciante, Steve Morse, Jimmy Page, David Gilmour, Eric Clapton, Joe Satriani, Steve Vai, Slash, Tony Iommi, Steve Howe, Angus Young, Zakk Wylde, Allan Holdsworth, Eddie Van Halen i Frank Zappa.

  Tradycją miesięcznika są dołączane płyty CD lub DVD, a w latach 80. kasety. I tak to w 1987 roku do jednego z numerów z wywiadem z Frankiem Zappą, była dołączona ta magiczna kaseta. Znajdują się na niej utwory przygotowane na inne płyty, wyedytowane, zmienione, jak i jedna perełka.

  Na pierwszej stronie kasety znalazły się dwa utwory znane już wcześniej z regularnych płyt - 'Sleep Dirt' z płyty pod tym samym tytułem i 'Friendly Little Finger' z płyty 'Zoot Alures'. Utwór trzeci to owa kolekcjonerska perełka - Excerpt from 'Revised Music for Guitar and Low-Budget Orchestra' - 1:45 (książeczka do kasety podaje zły czas - prawdziwa długość to 2:21] - utwór z płyty 'Studio Tan', który zgodnie ówczesnymi działaniami Franka został poddany obróbce ovedubingu wprowadzającej perkusję Chada Wackermana. Tę praktykę Zappa w tych latach wykorzystywał częściej, przez co zmienił (zepsuł) kilka swoich wczesnych płyt wydanych wówczas na CD.

  Utwory 'Things That Look Like Meat', 'A Solo from Cologne', 'A Solo from Atlanta' - zostały przygotowywane z myślą o płycie 'Guitar' która ukazała się rok później, a utwory te znalazły się na niej w nieco zmienionych wersjach. Znakomity 'Down in de Dew' miał znaleźć się na wcześniej niezrealizowanym wydawnictwie 'Läther', a 'A Solo from Heidelberg' znalazło się oficjalnie dopiero na albumie 'One Shot Deal' z 2008 roku.

  Muzycznie to bardzo dobrze brzmiąca i świetnie zagrana składanka gitarowych solówek Mistrza. Do polecenia wszystkim miłośnikom talentu Franka jak i dla początkujących - poszukujących, bo taka była w zamyśle idea wydania tej kasety wraz z Magazynem. Jej wysoką jakość i małą dostępność docenili za to bootlegerzy wydając ją między innymi na bootlegach 'Guitar Hernia' i 'Solo on Guitar'. Do dnia dzisiejszego to wydawnictwo nie zostało oficjalnie wznowione na żadnym cyfrowym lub analogowym nośniku.

  Jako ciekawostkę należy dodać, iż miesięcznik Guitar World zorganizował też plebiscyt na 100 najlepszych solówek gitarowych wszech czasów, gdzie dopiero na 60 miejscu (!!!) jest solówka Franka Zappy z utworu 'Zoot Allures'. Kompletna niesprawiedliwość, ale cóż - taka jest Ameryka.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version