ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Schulze, Klaus
Irrlicht
(1972, album studyjny)

1. Satz Ebene (23:23)
2. Satz Gewitter (5:40)
3. Satz Exil Sils Maria (21:26)

Czas całkowity: 50:29

Dungeon (24:00) (Bonus Track)
- Klaus Schulze ( all instruments )

oraz:
 Colloquium Musica Orchestra
Wyświetlony 4673 razy
Inne albumy wykonawcy: Cyborg »

1 komentarz

  • Link do komentarza Edwin Sieredziński sobota, 26 kwiecień 2014 15:27 napisane przez Edwin Sieredziński

    Ian McDonald - znany z działalności chociażby w King Crimson i Foreigner - miał powiedzieć, że minimalizm to mdła i bezpłciowa muzyka Wieku Maszyn. Opinia ta jest mocno niesprawiedliwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę taką płytę jak debiut Klausa Schulze.

    "Irrlicht" jest pierwszym solowym albumem tego twórcy. Może mało przypominać późniejsze osiągnięcia. Stanowi w zasadzie dronowy space rock. Nie wykorzystano tutaj żadnych syntezatorów. Tylko elektroniczne organy, gitara elektryczna na bardzo niskim rejestrze oraz taśmy. Schulze zarejestrował dźwięk orkiestry, który potem wmontował w różne fragmenty poszczególnych utworów. Zbliża to również "Irrlicht" do musique concrete. Później taką sztuczkę zastosował w nagrywaniu albumu Cyborg, również będącym przykładem muzyki dronowej.

    Bardzo ciekawa płyta. Wydawać się może zimna, mroczna i posępna, lecz tak naprawdę jest wręcz monumentalna i niezwykle piękna. Taki odbiór zawdzięcza partiom na organach i umiejętnie wplecionym loopom taśmowym zawierającym nagrania orkiestry. Tego albumu nie da się zapomnieć, poszczególne fragmenty zapadają bardzo mocno w pamięć. Rzecz naprawdę niezwykła... Ocena może być tylko jedna - pięć gwiazdek.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2022 - ProgRock.org.pl
15 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version