ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Fizbers
Die Without Living
(2018, album studyjny)

01. I Am the Remedy - 5:16
02. They Fade - 2:15
03. 54 - 6:13
04. Deal Of Red - 4:04
05. Shape - 4:16
06. C. E. L. - 5:48
07. Die Without Living - 17:02


 Czas całkowity - 44:54- Dawid Lewandowski - wokal, gitara basowa, gitara
- Dominik Pawlus - perkusja, instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna
- Szymon Kubala - gitara
oraz:
- Milena Locksmith - wokal
- Wiktor Batek - gitara


 


 

Wyświetlony 1884 razy
Inne albumy wykonawcy: « First Mind

1 komentarz

 • Link do komentarza Gabriel Koleński niedziela, 27 styczeń 2019 14:55 napisane przez Gabriel Koleński

  W młodości siła. Nie mam pojęcia ile lat mają muzycy zespołu Fizbers, ale podejrzewam, że nie za dużo, skoro w biografii grupy, którą można przeczytać na ich stronie internetowej, często padają słowa typu „gimnazjum”, „szkoła”, „wakacyjny wyjazd”. Nawet ja powoli zaczynam zapominać o wszystkich tych rzeczach, a mam dopiero „trójkę z przodu” i to od niedawna. Nie mniej, trzeba się cieszyć, że mamy młode i zdolne zespoły, które nagrywają ciekawe płyty, tak jak opisana poniżej.
  Fizbers zadebiutował w 2017 roku udaną płytą „First Mind”, na której znalazło się niebanalne i całkiem oryginalne połączenie rocka gotyckiego z neoprogresywnym. W zeszłym roku zespół powrócił z nowym krążkiem, zatytułowanym „Die Without Living”. Wszystko to co znalazło się na debiucie, jest nadal kontynuowane, ale brzmienie grupy zostało trochę uporządkowane i oszlifowane. Dzięki temu, nowa propozycja Fizbers jest bardziej dojrzała i dopracowana. Wciąż słychać różne inspiracje, głównie z lat 70-tych i 80-tych, ale są one mniej oczywiste i bardziej wymieszane ze sobą w obrębie poszczególnych utworów. Te z kolei wciąż zachowały otwartą formę. Ciężko jest w tych kompozycjach wyróżnić zwrotki i refreny. Poszczególne partie przenikają się i spajają się ze sobą w dość naturalny sposób.
  Na „Die Without Living” jest mniej typowo gotyckich wycieczek, za to więcej eklektyzmu i elementów progresywnych. Panowie często grają akustycznie („They Fade”, „Shape”), ale nawet w pozornie spokojnych utworach nie brakuje ostrych zrywów i gwałtownych zmian nastroju („Deal Of Red”, „C.E.L.”). Zresztą „Deal Of Red” to jeden z moich faworytów na albumie. Zaczyna się jak pościelowa ballada, z gitarą akustyczną i pianinem, a po emocjonalnych partiach wokalnych i świetnej melodii w niby refrenie, delikatny utwór zostaje rozdarty przez krzyk wokalisty i ostre, niemal metalowe granie. Właśnie o takie coś chodzi! Na płycie wyróżniają się również ciekawie rozwijający się „I Am The Remedy” z najbardziej „ejtisową” partią gitary pod koniec i „54”, który przez nieliniową budowę, gościnny damski wokal Mileny Locksmith i specyficznie prowadzoną narrację w tekście tworzy ciekawą historię damsko-męską, która niestety źle się kończy. Album zamyka potężna, 17-minutowa kompozycja tytułowa, w której odnajdziemy zarówno delikatne, akustyczne partie gitary i pianina, solówki gitarowe, jak i przyspieszenia z połamanym rytmem perkusji. Na pewno jest to ambitne podejście do stworzenia mini-suity (albo nawet nie mini), ale utwór sprawia wrażenie posklejanego z różnych fragmentów, trochę brakuje mu płynności.
  Podsumowując, drugi album Fizbers, „Die Without Living” to ciekawa propozycja młodego zespołu spod Krakowa, który zdecydowanie wychodzi poza neoprogresywne standardy i wciąż kształtuje swoją tożsamość. Panowie mają jeszcze nad czym pracować, ale słychać, że cały czas rozwijają się i kombinują, a to jest klucz do sukcesu. Zdecydowanie warto śledzić poczynania Fizbers. Jestem ciekaw co muzycy wymyślą w tym roku, bo wierzę, że nie zawiodą.
  Gabriel „Gonzo” Koleński

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version