ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Birds and Buildings
Bantam To Behemoth
(2008, album studyjny)

1. Birds Flying Into Buildings (9:13)
2. Terra Fire (3:36)
3. Tunguska (6:33)
4. Caution Congregates and Forms a Storm (10:53)
5. Chronicle of the Invisible River of Stone (9:19)
6. Yucatan 65: The Agitation of the Mass (10:35)
7. Chakra Khan (5:59)
8. Battalion (9:55)
9. Sunken City, Sunny Day (3:19)

Czas całkowity: 69:22
- Dan Britton ( keyboards, guitars, vocals )
- Malcolm McDuffie ( drums )
- Brian Falkowski ( saxophones, flute, clarinet )
- Brett d'Anon ( bass, guitars )
- Megan Wheatley ( vocals (5) )
Wyświetlony 3639 razy
Inne albumy wykonawcy: Multipurpose Trap »

1 komentarz

 • Link do komentarza Rafał Ziemba wtorek, 13 kwiecień 2010 22:39 napisane przez Rafał Ziemba

  Zawsze brakowało mi na współczesnej scenie zespołu, który potrafiłby ze smakiem połączyć elementy King Crimson, VDGG, Gentle Giant oraz Gnidrolog w jednym.
  Ta luka jak się okazuje została wypełniona już dwa lata temu.
  W 2008 roku nakładem wytwórni-widmo Emkog Records światło dzienne ujrzała pierwsza płyta projektu Birds And Buildings - Bentam To Behemoth.
  Grupa dowodzona przez znanego z Deluge Grander Dana Brittona zaprezentowała na swym debiutanckim krążku niezmiernie mocny materiał. Nie chodzi tu jednak o brzmienie czy ciężkość gitar. Moc tych dziewięciu kompozycji leży w ich skomplikowaniu, melodii i aranżacji.

  Na 'Bentam To Behemoth' królują długie numery. Niestety, ponieważ jest ich aż dziewięć to cała płyta może początkowo znużyć słuchacza swą długością. Tym bardziej, że wymaga ona skupienia. Nie da się jej poznać w żaden inny sposób, jak tylko przez bardzo uważną kontemplację.

  Album rozpoczyna się bardzo szybkim motywem rodem z muzyki fusion. Po chwili jednak 'Birds Flying Into The Buildings' lokuje się na wytartej już, starej dobrej art rockowej ścieżce.
  Wszystkie kompozycje są świetnie zaaranżowane. W wielu z nich pojawiają się flety i akustyczne gitary, a w niemal każdej króluje saksofon. Bardzo dobre partie solowe tego instrumentu można znaleźć w trzecim utworze na płycie - 'Tunguska'. To one zbliżają Birds And Buildings do King Crimson, Gnidrolog oraz Van Der Graaf Generatror.
  Z kolei bardziej liryczną stronę zespołu reprezentują 'Caution Congregates And Forms A Storm' (który jest w istocie bardzo folkowy i przypomina nieco Gryphon) oraz 'Chronicle Of The Invisible River Of Stone', w którym pojawia się miły, kobiecy głos.
  Przy okazji muszę wspomnieć o tym, że wokal jest najsłabszym elementem albumu. Dan Britton jest świetnym kompozytorem i klawiszowcem, ale powinien powstrzymać się od śpiewania. Całe szczęście nie raczy nas nim zbyt często.
  Nie wiem czy zwróciliście uwagę na dziwne tytuły piosenek na tym albumie. Nie wiem zupełnie skąd taki a nie inny pomysł na nie. Na przykład jeden ze spokojniejszych utworów nazywa się 'Yucatan 65: The Agitation Of The Mass', a u jego podstaw nie leży latynoamerykański folk a flamenco.
  I tak podróżujemy na tej płycie - a to przez art rock/fusion w 'Chakra Khan', a to przez wspomniane wcześniej spokojniejsze, folkujące numery, w końcu przez symfoniczny, zamykający płytę 'Sunken City, Sunny Day', który ma coś z klimatu Pink Floyd z okresu 'Dark Side Of The Moon'

  W zasadzie 'Bentam To Behemoth' ma tylko dwie wady. Tą pierwszą jest wokal, tą drugą - długość albumu.
  Birds And Buildings ma w podobno w planach wydać kolejny album jeszcze w tym roku. Bardzo na niego czekam i liczę, że tym razem Dan skupi się wyłącznie na grze, a wokal przydzieli komuś innemu. Nie mniej jednak 'Bentam To Behemoth' jest albumem rewelacyjnym i zachęcam każdego do zapoznania się z nim.

  4,5/5

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version