ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Structure Of Reason
Speculum
(2012, EP)

Speculum
Oceń ten artykuł
(25 głosów)

01. Speculum  (4:39)
02. Po drugiej stronie  (5:08)
03. Credo  (5:59)
04. Iluzjonista (6:11)
05. Credo (wer. angielska)  (5:59)

Czas całkowity: 27:52

 

- Łukasz Kulawik (vocals)
- Michał Sokół (guitars)
- Maciej Wilk (guitars)
- Adrian Swarowski (bass)
- Kuba Mędrek (drums)

Wyświetlony 4688 razy

Media

1 komentarz

 • Link do komentarza Łukasz 'Geralt' Jakubiak poniedziałek, 26 listopad 2012 00:10 napisane przez Łukasz 'Geralt' Jakubiak

  Tegoroczny album formacji Ananke, zatytułowany “Shangri-La” został bardzo pozytywnie przyjęty przez fanów muzyki prog rockowej. Materiał chwalono za osobliwy klimat oraz piękne kompozycje, których melodie zachęcały słuchaczy do zwiedzania mistycznego świata wykreowanego przez muzyków. Liderem zespołu Structure of Reason jest gitarzysta Ananke –Michał Sokół i na „Speculum” od razu rozpoznamy jego charakterystyczne riffy i melodie. Jednak muzyka, sama w sobie, jest znacznie bardziej agresywna od tej, którą zdążyliśmy już poznać na „Shangri-La”.

  Liryczna strona albumu przenosi nas, jak to określają muzycy „na drugą stronę lustra”, do świata, w którym nie czujemy się zniewoleni przez żadne konwenanse, a naszą siłą napędową jest silne dążenie do wewnętrznego spełnienia. Teksty są świetnie napisane i nie będę psuł wam przyjemności ich poznawania, a gwarantuję, że wielu z was za ich pośrednictwem, dosłownie, przeniknie do tego świata.

  Od strony muzycznej kompozycje prezentują się zawodowo, szkoda tylko, że „Speculum” jest mini-albumem i posłuchamy na nim zaledwie pięciu utworów. Utwór tytułowy przypomina mi twórczość Ananke i już na wstępie usłyszymy klimatyczną sekcję rytmiczną (brawa dla Adriana Swarowskiego), która w jednej chwili zostaje uzupełniona świetnymi, gitarowymi riffami. Warto także zwrócić uwagę na bongosy, które idealnie podkreślają mistyczny klimat utworu. Dalej usłyszymy znacznie bardziej agresywną kompozycję – „Po drugiej stronie” z rewelacyjnym partiami solowymi na gitarze. „Credo” to melancholijny, nieco przygnębiający numer z pięknymi akordami i świetnym, zapadającym w pamięć refrenem. Na końcu czeka nas potężny „Iluzjonista” rozpoczynający się ciężkim, powolnym riffem i najlepiej pokazujący otwartość zespołu. Na tej kompozycji całkowicie zostaje wytarta granica między agresją, a delikatnością. Ostatnim numerem jest anglojęzyczna wersja utworu „Credo”, który w tej konwencji również wypada znakomicie.

  Co do samych muzyków… Michał Sokół wraz z Maciejem Wilkiem stworzyli świetne partie gitarowe, które idealnie komponują się z niezwykle rozbudowaną sekcją rytmiczną Adriana Swarowskiego (gitara basowa) i Kuby Mędrka (perkusja). Całe instrumentarium uzupełnione zostało charakterystycznym głosem Łukasza Kulawika, który idealnie wprowadza nas w klimat całej EPki.

  Cztery utwory (plus jeden w wersji angielskiej) to niestety za mało bym wystawił ocenę debiutanckiemu „Speculum”. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z dojrzałym i świetnie zrealizowanym wydawnictwem, od którego nie można się oderwać. Fani art rockowych brzmień całkowicie „wsiąkną” w metafizyczny klimat albumu i będą niecierpliwe czekać na inne przeżycia znajdujące się „po drugiej stronie lustra”.

  Pierwsze wrażenie? Bardzo pozytywne, ciekawe czym jeszcze zaskoczą nas Panowie ze Structure of Reason.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version