ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Siena Root
Different Realities
(2009, album studyjny)

A. We (25:31)
1. We Are Them
2. In the Desert
3. Over the Mountains
4. As We Return

B. The Road To Agartha (25:24)
5. Bairagi
6. Bhairavi
7. Ahir Bhairavi
8. Bhimpalasi
9. Shree
10. Jog

Czas całkowity: 50:55
- Sam Riffer (bass, double bass, darbuka)
- KG West (guitars, sitar, organ, rhodes, synthesizers, tzouras)
- Love H Forsberg (drums, duf, qaraqab, tambourine, bells, gong, darbuka)
- Anna Sandberg (recorders, rauschpfeife, vocals, tambourine)
- Tangman (electric & accoustic hurdy gurdy, tambourine)
- Janet Jones Simmonds (lead vocals)
Wyświetlony 6441 razy
Inne albumy wykonawcy: Far from the Sun »

1 komentarz

 • Link do komentarza jacek chudzik piątek, 30 lipiec 2010 00:56 napisane przez jacek chudzik

  Najnowszy album w dorobku skandynawskiego zespołu Siena Root to łakomy kąsek dla wszystkich fanów klasycznego ciężkiego rocka i długich kompozycji popartych górnolotnym konceptem. Z perspektywy progmaniaka, którego kapliczką są lata 70. będzie do dzieło dobre, bardzo dobre, a nawet wybitne. Stopień zachwytu zależy tylko od tego, jak silnie jesteśmy uzależnieni od starych, dobrych brzmień.

  Jeśli na wstępie ustaliliśmy już, że mamy do czynienia z wydawnictwem przynajmniej dobrym, to dla przyzwoitości przyjrzyjmy się bliżej zawartości płyty. Different Realities zdobi bardzo ładna okładka, która z pewnością wspaniale prezentowałaby się na froncie płyty winylowej (istnieje możliwość zakupienia i takiej wersji tego albumu). Zresztą, epoka czarnych, żłobionych krążków odbijać nam się będzie czkawką jeszcze nie raz... Przede wszystkim utwory zamieszczone na płycie są podzielone na stronę A i B. Dla potrzeb komercyjnych są one pocięte na pomniejsze kawałki, niemniej na dobrą sprawę mamy do czynienia wyłącznie z dwoma dłuższymi kompozycjami. Wszelkie peany należą się zwłaszcza stronie A, czyli kompozycji We. Misterne budowane napięcie w tym powolnie rozwijającym się utworze nieuchronnie prowadzi do wybuchowego momentu kulminacyjnego. Klasyk, prawda? Na warsztatach kompozycji rockowej autorzy tego utworu dostaliby z pewnością ocenę celującą. A wykonanie? Bezbłędne! Świetne partie gitary, grzmiące organy i przejmujący śpiew pani Janet Jones Simmonds. W warstwie tekstowej suita ta sprowadza się do, naiwnej w gruncie rzeczy, opowieści o odrzuceniu złego świata, o tym, że wszyscy chadzamy swoimi ścieżkami, ale mimo to powinniśmy się zjednoczyć, bo - jak to się mawia bez oglądania się na poprawność polityczną - w kupie siła.

  We all got strange ways. We are not alone
  We share the same space. You're not on your own
  [...]Above all else, them and us are one
  Together on top is where we all stand strong


  Strona B, czyli utwór The Road To Agartha, może już niektórym sprawić trochę kłopotów, bowiem w nim muzycy Siena Root postanowili odtworzyć fascynację zespołów rockowych światem muzyki hinduskiej. Fakt, że w ramach rockowej kompozycji usłyszymy tu przeróżne ragi, wygrywane przez przedziwne instrumenty nie będzie zatem zaskakujący.

  Kompozycje zawarte na Different Realities muszą robić wrażenie. Są niezwykle dopracowane, dopieszczone, a jednocześnie zagrane bardzo lekko. Ta naturalność i żywiołowość zespołu udziela się oczywiście słuchaczowi. Album dodatkowo nagrany został w sposób antyczny, wykorzystujący jedynie techniki nagrań dostępne w latach 70., dzięki czemu brzmi jak autentyczne wydawnictwo z tamtego okresu. Gdybym nie wiedział, że to wydawnictwo z 2009 roku, to mógłbym dać się nabrać...

  Different Realities to dla fanów rocka pierwszej połowy lat 70. album cudowny, wspaniały i zachwycający. Kupcie go, słuchajcie i rozpływajcie się z zachwytu, bo jest nad czym. W czym więc tkwi haczyk? Prawdopodobnie grupie słuchaczy propozycja Siena Root w ogóle nie przypadnie do gustu. Owszem, samą muzykę zidentyfikują jako miłą i całkiem niezłą, ale koszmarnie wtórną, żerującą na sympatii fanów do dawnego rocka. Nie podzielam w pełni tych zarzutów, niemniej słuchając najnowszej płyty zespołu czuję pewien dyskomfort. Przez 40 lat w muzyce królestwa rosły w potęgę i upadały. Muzycy Siena Root uparcie udają jednak, że nic się nie stało, że nic nie uległo zmianie. Different Realities jest płytą nieskażoną współczesnością - wygląda i brzmi jak archeologiczne wykopalisko, jak żywa skamienielina. Jest to urocze i kupuję takie granie w 90% (zwłaszcza monumentalną stronę A), ale pozostałe 10% kłuje mnie w bok i uwiera. A w głowie kołacze myśl - blaga to, czy też po prostu stoner rock?

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version