ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Hoffmann, Wojciech
Back To The Past
(2011, DVD)


01. Gary
02. Jam Session
03. Sahara Express
04. Delhi
05. NYC
06. Małe smutki duże nadzieje (Little Worries Big Hopes)
07. Blue Wind
08. Powrót do przeszłości (Back to the Past)
09. Rajska jabłoń (The Apple Tree of Eden)
10. Suita Drzewa (Trees Suite)
Wyświetlony 2269 razy

1 komentarz

 • Link do komentarza Łukasz 'Geralt' Jakubiak niedziela, 05 luty 2012 19:49 napisane przez Łukasz 'Geralt' Jakubiak

  Wojciech Hoffmann, znany przede wszystkim jako gitarzysta zespołu Turbo, w 2003 roku zaskoczył wszystkich wspaniałym wydawnictwem zatytułowanym Drzewa. Zamiast ostrych, gitarowych riffów usłyszeliśmy złożone, instrumentalne kompozycje nacechowane pozytywną energią i ogromną dawką melodyjności. W 2011 roku - po kilku drobnych komplikacjach - wydane zostało DVD Back to the Past, zarejestrowane w katowickim Teatrze Śląskim. Na płycie DVD przeważają głównie kompozycje z albumu Drzewa, jednakże w trochę innych, równie świetnych aranżacjach.

  Cały koncert rozpoczyna nowy utwór - Gary, skomponowany dla zmarłego w zeszłym roku Gary'ego Moore'a. Wolny, melancholijny wstęp przeobraża się w szybki, melodyjny kawałek i słychać, że mamy do czynienia z profesjonalnie zarejestrowanym wydawnictwem DVD - a to dopiero początek. Dalej usłyszymy kompozycje z Drzew, ale w zupełnie innym brzmieniu i odmienionej aranżacji. Wszystko wydaje się być znacznie bardziej dynamiczne, momentami da się dostrzec naturalną improwizację i niesamowitą zabawę dźwiękami. Usłyszymy m.in. hitowe Pendolino oraz NYC, powalającą Rajską Jabłoń (genialny duet Hoffmann/Belak), klimatyczny blues-rockowy Jam Session, czy tytułowy Powrót do przeszłości, itd. Powaliła mnie na kolana aranżacja - ukochanego przeze mnie - Delhi z pięknym, wstępem na klawiszach oraz fantastyczne Małe smutki duże nadzieje, gdzie możemy usłyszeć solówki wszystkich muzyków (genialne solo na basie Arka Malinowskiego). Całość kończy dynamiczna, prog metalowa Suita Drzewa. Na DVD znajduje się też cover Blue Wind Jeffa Becka w bardzo ciekawym wykonaniu.

  Skład uległ znacznej zmianie i z Drzew zobaczymy tylko basistę - Arka Malinowskiego. Na perkusji zagrał Mariusz Bobkowski (znany z płyty Turbo Awatar), a na klawiszach - Sławomir Belak. Wojciech Hoffmann to bezapelacyjnie czołówka polskich gitarzystów i na Back to the Past pokazuje swój ogromny warsztat. Każdy dźwięk jest perfekcyjny, a z utworów wręcz wylewają się pozytywne emocje. Pozostali muzycy doskonale uzupełniają świetne riffy i gitarowe solówki, dodając coś od siebie. Dlatego też chwilami koncert ten przemienia się w swobodną improwizację muzyków. Świetnie wypada sekcja rytmiczna - dynamika Mariusza Bobkowskiego idealnie uzupełnia się z genialną grą Arka Malinowskiego. Imponujące partie klawiszowe Sławka Belaka dopełniają wszystkie numery, dając im niepowtarzalny klimat (wcześniej wspomniana Rajska Jabłoń).

  Jakość obrazu i dźwięku jest bardzo dobra. Każdy dźwięk jest dobrze słyszalny, zaś jeśli chodzi o walory wizualne - jest to profesjonalne wydawnictwo DVD. Wydawnictwo dopełnione zostało sporą ilością ciekawych dodatków, wśród których znajdziemy m.in. teledysk Irlandzkiego (którego trochę mi brakowało na koncercie), wywiad z Wojtkiem Hoffmannem, naukę gry na gitarze utworu Pendolino, notki dotyczące dyskografii oraz biografii Pana Wojtka, a także galerię zdjęć.

  Zachęcam do zapoznania się z Back to the Past. To rzetelnie wydane wydawnictwo DVD z ogromną dawką świetnej, inspirującej muzyki i jeżeli ktoś nie miał bliższej styczności z albumem Drzewa, to tym bardziej zachęcam do kupna. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na nową płytę Wojtka Hoffmanna, która - mam nadzieję - niebawem ujrzy światło dzienne.

  5/5

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version