ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Thompson, Chris
Backtrack 1980-1994
(1999, kompilacja)

1. You're The Voice
2. Blaze Of Love
3. Blinded By The Light
4. If You Remeber Me
5. Thru' Your Eyes
6. One Step Away
7. The Fever
8. Tower Of Love
9. When The Wind Blows
10. Dr. Rock
11. Shift The Wind
12. Secrets In The Dark
13. The Longing
14. I Want You
15. Out Of The Dark
16. Don't Stand So Close
17. Finale
18. Hot Summer Night
19. For You
Wyświetlony 2560 razy
Inne albumy wykonawcy: « Live

1 komentarz

 • Link do komentarza Krzysztof Michalczewski wtorek, 04 sierpień 2009 17:38 napisane przez Krzysztof Michalczewski

  Po raz pierwszy płyta 'Backtrack 1980-1994' ukazała się w 1999 roku. 11.08.2008 wytwórnia Voiceprint postanowiła przypomnieć to wydawnictwo wszystkim miłośnikom talentu Chrisa Thompsona - angielskiego kompozytora, wokalisty i gitarzysty. 'Backtrack ' jest wyborem najlepszych piosenek tego artysty z lat 1980-94. W tym okresie Thompson współpracował z zespołami: Night i Manfred Mann's Earth Band oraz nagrał kilka płyt pod własnym nazwiskiem.
  Omawiany krążek nie jest klasycznym zestawem typu 'The Best Of...'. Co prawda umieszczono na nim kompozycje wcześniej publikowane, ale na potrzeby tego wydawnictwa opracowano je i nagrano na nowo - zabiegi te przydały im blasku i urody.
  Tę nietypową składankę rozpoczyna najbardziej znana kompozycja Thompsona, zatytułowana 'You're The Voice'. Jak dobrze pamiętamy, piosenkę tę spopularyzował na całym świecie Australijczyk John Farnham. Oba wykonania, to australijskie i to angielskie, niewiele różnią się od siebie, ale wersja Thompsona, z uwagi na partie bezprogowego basu i rockowe gitary, brzmi ciekawiej i atrakcyjniej. Kolejny znany utwór to kompozycja Bruca Springsteena nosząca tytuł 'Blinded By The Light'. Pochodzi ona z płyty ' The Roaring Silence ' Manfred Mann's Earth Band. Wydaje się, że Thompson jest bardzo przywiązany do tego utworu, często wykonuje go na żywo ('Live') i umieszcza na składankach ('Timeline'). W jego wykonaniu, dzięki gitarowym riffom i żywszemu tempu, piosenka ta brzmi energiczniej i bardziej rockowo. 'For You' to kolejne nagranie z repertuaru Earth Band i można je znaleźć na płycie 'Chance'. Na 'Backtrack' Thompson zaśpiewał tę piosenkę jedynie przy akompaniamencie fortepianu, przez co stała się ona bardziej liryczna niż jej pierwotna wersja.
  'If You Remember Me' pochodzi z okresu współpracy Thompsona z zespołem Night. Warto dodać, że piosenkę tę wykorzystano jako temat przewodni w filmie 'The Champ'. 'Hot Summer Night' to duży przebój z dawnych lat wykonywany przez grupę Night. Taki klejnot musiał znaleźć się na 'Backtrack' i tu gościnnie wystąpił w nim stary znajomy Chrisa ze wspomnianej wyżej formacji Stevie Lang.
  Większość pozostałych piosenek pochodzi z solowych płyt naszego bohatera ('Out Of The Night' , 'Radio Voices', 'Hi Cost Of Living' i 'Beat Of Love'). W nowych opracowaniach świetnie wypadają kompozycje 'When The Wind Blows', 'One Step Away' (kolejny utwór ze znakomitą partią basisty grającego na bezprogowym basie ), 'Secrets In The Dark' i duet z Lindą Taylor 'The Longing '.
  Zasadniczą część 'Backtrack' kończy piosenka autorstwa Stinga 'Don't Stand So Close' z powodzeniem wykonywana przez Police ('Zenyatta Mondatta'). Thompson wykonuje ją w towarzystwie małego zespołu rockowego i dużej orkiestry symfonicznej. 'Don't Stand So Close' płynnie przechodzi w orkiestrowy 'Finale', będący zaskakującym i jednocześnie stylowym zakończeniem albumu.
  Na 'Backtrack 1980-1994' Chris Thompson udowadnia, że muzyka pop może być sztuką i to sztuką najwyższej próby. Wycyzelowane brzmienie, świetne melodie, wyborne aranżacje, perfekcyjne wykonanie,lekkość i elegancja są niepodważalnymi zaletami tej płyty. Szkoda tylko, że wydawca nie podał nazwisk muzyków biorących udział w nagraniu omawianego albumu. Tej informacji nie znajdziemy też na oficjalnych stronach Voiceprint i Chrisa Thompsona.
  Gdyby płyta 'Backtrack' zawierała muzykę premierową, to z czystym sumieniem, spokojnym sercem i chłodnym czołem nagrodziłbym ją pięcioma gwiazdkami, ponieważ jest to tylko odświeżony materiał, to adekwatną oceną są cztery gwiazdki ( 4/5 ).

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version