ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Rudess, Jordan
Explorations
(2014, album studyjny)

01. Explorations for Keyboard and Orchestra: First Movement (10:12)
02. Explorations for Keyboard and Orchestra: Second Movement (6:53)
03. Explorations for Keyboard and Orchestra: Third Movement (8:47)
04. Screaming Head (7:06)
05. Shouri Now (2:42)
06. The Untouchable Truth (4:36)
07. Over the Edge (6:15)
08. A Pledge to You (3:11)

Całkowity czas: 49:42

Line-up:
Jordan Rudess / piano, synth, iPad

With:
Sinfonietta Consonus
Michał Mierzejewski
/ Sinfonietta Consonus Founder & Coordinator:
Szymon Morus / Orchestra Conductor

Guests:
Guthrie Govan / Guitar solo in “Screaming Head”
Collin Leijenaar / Drums in “Explorations for Keyboard & Orchestra”, “Over the Edge” & “Screaming Head

Wyświetlony 3178 razy
Inne albumy wykonawcy: « All That Is Now

1 komentarz

 • Link do komentarza Łukasz 'Geralt' Jakubiak niedziela, 16 listopad 2014 20:07 napisane przez Łukasz 'Geralt' Jakubiak

  Mając na swoim koncie bogatą dyskografię, Jordan Rudess postanowił zmienić nieco swoją muzyczną konwencję. „Explorations” to pierwszy symfoniczny projekt w historii klawiszowca Dream Theater, który sprawnie łączy w sobie elementy muzyki klasycznej oraz rocka progresywnego. Co najlepsze, w nagrywaniu materiału wzięła udział polska orkiestra Sinfonietta Consonus pod opieką Michała Mierzejewskiego, odpowiadająca m.in. za projekt Symphonic Theater Of Dreams.

  W październiku zeszłego roku Jordan Rudess zawitał do Gdańska, by wraz z 60-osobową orkiestrą nagrać swój premierowy materiał. Dodatkowo, w studiu Radia Gdańsk została zorganizowana konferencja dotycząca najnowszego przedsięwzięcia i prócz samego muzyka pod gradem pytań znalazł się Michał Mierzejewski, dyrygent Szymon Morus oraz Wioletta Jedynak – manager Sinfonietta Consonus. Moją obszerną relację z tego wydarzenia możecie przeczytać na stronie serwisu ProgRock.org* (tam znajdziecie więcej szczegółów). Już w trakcie samego spotkania można było wywnioskować, że artyści przygotują dla nas coś niespotykanego dotąd w polskiej muzyce, na pewno nie na taką skalę.

  Tytułowa suita została podzielona na trzy części i każda z nich prezentuje nieco inny nastrój. „First Movement” ściśle trzyma się konwencji muzyki filmowej i pięknie zmienia tonacje – od humorystycznego początku, aż po bardziej drapieżne fragmenty (szczególnie z wejściem perkusji). Natomiast „Second Movement” krąży już wokół bardziej melancholijnych brzmień, w którym ogromne wrażenie robi sekcja dęta i smyczkowa – na każdym kroku idealnie się uzupełniająca. Finał to już kolaż wielu inspiracji (więcej tam progrockowych odniesień) i choć nie brakuje tu podniosłych momentów, to Jordan odważniej korzysta ze swoich klawiszowych efektów. Michał w trakcie konferencji użył sformułowania „progresywna muzyka klasyczna” i tytułowa kompozycja doskonale to oddaje – to niespotykana dotąd kombinacja.

  Dalej czeka na nas symfoniczna odsłona „Screaming Head”, który pojawił się wcześniej na innym albumie Jordana – „Rhythm Of Time”. Bogate tło nadaje kompozycji nośnego charakteru (ileż tam się dzieje!), a całość wieńczy gitarowe solo w wykonaniu Guthriego Govana. „Shouri Now” to żywiołowa interpretacja na fortepianie, która została wykonana w 2013 roku na potrzeby japońskiego Keyboard Magazine. Na „The Untauchable Truth” wracamy w bardziej sentymentalne rewiry. Sama kompozycja, choć znana (pojawiła się wcześniej na „All That Is Now”), to dzięki orkiestrze Michała zyskała nową tożsamość. Zdecydowany prym wiedzie tu sekcja smyczkowa, która pięknie współgra z fortepianem Jordana. Bardziej podniosły „Over The Edge” to hołd dla legendarnego albumu Yes - „Close To The Edge”, będący jedną z najbardziej oryginalnych aranżacji na płycie. Całość kończy krótkie podziękowanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania „Explorations” (został nagrany za pieniądze zebrane na serwisie pledgemusic). „A Pledge To You” to niespieszna ballada, która doskonale wieńczy ten niezwykły krążek.

  „Explorations” to wydawnictwo, które nie tyle tworzy nowy gatunek, co umiejętnie łączy dwie płaszczyzny muzyczne. Jordan Rudess w wielu swoich projektach korzystał z dobrodziejstw muzyki klasycznej, a jego najnowsze dzieło jest tego zwieńczeniem. Poza tym, w swojej wizji stara się dodawać elementy prog rocka, nie wykorzystując jednocześnie charakterystycznego dla gatunku ciężaru i technicznego przepychu. Wspaniale wypada też orkiestra pod dyrygenturą Szymona Morusa. Poszczególne sekcje instrumentalne kładą nacisk na dynamikę, dzięki czemu płyta zyskuje na wielowymiarowym charakterze. Słychać, że muzycy znają specyfikę muzyki progresywnej i doskonale rozumieją koncept Jordana. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu album jest osobliwą syntezą dwóch prądów muzycznych, rzadko spotykaną w dzisiejszych czasach.

  Ogromny trud artystów może już niebawem zostać nagrodzony nominacją do nagrody Grammy. Obecnie „Explorations” walczy o nominacje w pięciu kategoriach (m.in. za najlepszą klasyczną kompozycję i najlepszą symfoniczną produkcję) i miejmy nadzieję, że wydawnictwo Jordana i Sinfonietta Consonus zostanie docenione. Ich wspólne dzieło to jedno z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć nie tylko w dorobku Czarodzieja z Teatru Marzeń, ale też polskiej muzyki klasycznej.

  5/5

  *Relacja z konferencji: http://progrock.org.pl/teksty/item/10660-rudessowe-opowiastki-w-radiu-gdansk-czyli-o-konferencji-slow-kilka

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2023 - ProgRock.org.pl
16 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version