ProgRock.org.pl

Switch to desktop

Round Square Of The Triangle

Oceń ten artykuł
(21 głosów)
(2014, album studyjny)

01. Intro - 1:28
02. Distance - 8:40
03. Instinct - 7:00
04. For Her - 6:23
05. Round Square - 5:33
06. The Triangle - 7:04
07. Thrown Into The Fog - 7:09
08. Shattered Mirror - 3:46
09. The Rite Of Fire - 9:05
10. Disconnection - 8:52

Czas całkowity - 1:04:59

 


- Filip Wiśniewski - gitara
- Paweł Łapuć - instrumenty klawiszowe
- Mateusz Wiśniewski - gitara basowa
- Kamil Kluczyński - perkusja
oraz:
- Marcin Walczak - wokal (4,8,9)
- Tomasz Glazik – saksofon barytonowy (6)
- Emilia Mielewczyk – flet (4)

 

Media

1 komentarz

 • Łukasz 'Geralt' Jakubiak

  Czterech iluzjonistów z Bydgoszczy już dwa lata temu dało całkiem niezły popis za pośrednictwem singla „Thrown Into The Fog”. Rozmach, mnogość tonacji, imponująca strona techniczna – już wtedy było słychać, że grupa świetnie odnajduje się w progmetalowych brzmieniach. Pod koniec zeszłego roku, zgodnie z zapowiedzią, Art Of Illusion wypuścił swój debiutancki album studyjny zatytułowany „Round Square Of The Triangle”.

  Panowie przygotowali bardzo zróżnicowany materiał, na którym odsłaniają swoje dwa oblicza. Ich pierwszą tożsamość określają instrumentalne kompozycje, niestroniące od skomplikowanej formy. Prócz wcześniej wspomnianego singla, dużą uwagę skupia na sobie pędzący „Distance” (gitarowy popis Filipa Wiśniewskiego) oraz pełen rytmicznych połamańców „Instinct”. Punktem kulminacyjnym płyty są utwory „Round Square” oraz „The Triangle”, które tworzą tytułową suitę. Orientalne odniesienia, elementy jazz-fusion (nawet w rytmie polki!) i narkotyczne partie saksofonu w wykonaniu Tomasza Glazika – panowie nie stawiają sobie żadnych granic. Więcej przestrzeni usłyszymy na finałowym „Disconnection”, w którym na pierwszy plan wyłania się sekcja rytmiczna w wykonaniu Kamila Kluczyńskiego i Mateusza Wiśniewskiego.

  Drugie oblicze Art Of Illusion prezentują utwory nagrane wraz z wokalistą – Marcinem Walczakiem. Muzyk posiada charakterystyczną barwę i pomimo drobnych problemów z emisją głosu, świetnie odnajduje się w rozbudowanych formach, nadając kompozycjom odpowiedniej dynamiki. Nie znaczy to jednak, że grupa zrezygnowała z ciekawych rozwiązań melodycznych. Na „For Her” nie brakuje odniesień do folku (partie fletu nagrała Emilia Mielewczyk), czy rocka progresywnego lat ’70 (hammondowe brzmienie klawiszy). „Shattered Mirror” ucieka w subtelniejsze tonacje, gdzie dominuje akustyczna otoczka oraz partie pianina w wykonaniu Pawła Łapucia. Jednak prawdziwą energię poczujemy na „The Rite Of Fire”. Stopniowane napięcie, angażujący refren oraz imponujące partie solowe – to najlepszy utwór na płycie.

  Dwie tożsamości i dwa różne podejścia do muzyki. Które z nich wypada lepiej? Od czasu debiutu Joseph Magazine nie było na polskim rynku albumu z nurtu instrumentalnego prog metalu. Na pewno nie w takim wydaniu. Jednak pomimo zróżnicowanej formy, bardziej przekonująco wypada druga twarz Art Of Illusion. Panowie zgrabnie porzucają własne ramy i pokazują się z nieco innej strony – pełnej szczerej pasji, dramaturgii oraz subtelnych inspiracji. To naprawdę działa i myślę, że grupa powinna pójść w tym kierunku na kolejnych wydawnictwach. Pod kątem produkcji, krążek nie jest już tak imponujący (za głośna perkusja, zbyt surowe brzmienie), ale jako debiut nie ma się czego wstydzić. To solidna robota, choć bez wodotrysków.

  Każdy iluzjonista po udanym popisie liczy na prestiż ze strony publiczności. Kto jeszcze nie miał styczności z „Round Square Of The Triangle”, powinien to jak najszybciej nadrobić. Magicy z Bydgoszczy znają się na fachu, a do perfekcji brakuje im tylko doświadczenia i lepszej sceny. Wszystko przyjdzie z czasem. W końcu osiągnięcie mistrzostwa w sztuce iluzji wymaga cierpliwości.

  4/5

  Łukasz 'Geralt' Jakubiak środa, 04, luty 2015 12:24 Link do komentarza
Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2023 - ProgRock.org.pl
16 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version