ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Wishbone Ash
Front Page News
(1977, album studyjny)

1. Front Page News (5:10)
2. Midnight Dancer (4:28)
3. Goodbye Baby Hello Friend (3:50)
4. Surface To Air (4:53)
5. 714 (3:20)
6. Come In From The Rain (4:47)
7. Right Or Wrong (2:51)
8. Heart Beat (4:21)
9. The Day I Found Your Love (4:31)
10. Diamond Jack (4:23)

Czas całkowity: 42:56
- Martin Turner ( bass, vocals )
- Laurie Wisefield ( lead, 12 string & rhythm guitars, vocals )
- Andy Powell ( lead, rhythym & acoustic guitars, vocals )
- Steve Upton ( drums )
Wyświetlony 4988 razy

1 komentarz

 • Link do komentarza Krzysztof Michalczewski piątek, 06 listopad 2009 00:01 napisane przez Krzysztof Michalczewski

  Zawsze podobał mi się tytuł tego albumu - ' Wiadomości z pierwszych stron gazet '. Brzmi on tak tajemniczo, zachęcająco i obiecująco, jak poranna gazeta w połączeniu z filiżanką aromatycznej kawy i jeszcze ciepłym rogalikiem.
  Minęły dwa lata od czasu, kiedy muzycy Wishbone Ash przeprawili się przez Atlantyk i zamieszkali w Stanach Zjednoczonych. W maju 1977 roku kwartet z Wielkiej Brytanii rozpoczął pracę w Criteria Studios w Maiami na Florydzie nad swoją kolejną płytą. Nagrania zakończyły się w lipcu 1977, a ich producentami byli ponownie Ron i Howie Albertowie. 22 października 1977 płyta trafiła na półki sklepowe.

  Na 'Front Page News' złożyło się dziesięć kompozycji, wszystkie one utrzymane są w wolnym lub średnim tempie i trwają łącznie około czterdzieści trzy minuty.
  Nie można nie przecenić wpływu producentów na muzykę Wishbone Ash z tego krążka, ale w pejoratywnym znaczeniu tego słowa. Zwykle pełne energii i żywiołowości utwory Brytyjczyków zamienili oni w przeciętne, monotonne i ciągnące się jak przysłowiowe flaki z olejem piosenki. Tak, ' Front Page News ' to płyta z piosenkami. Mało w nich rocka, więcej natomiast bluesa, country i folka, krótko mówiąc muzyki amerykańskiego południa.
  Owszem, są tu i ładne melodie, i duety gitarowe, i gitary grające unisono, i ciekawe sola gitarowe, czyli to wszystko z czego od dawna słynie grupa i co sprawia, że styl Wishbone Ash jest tak łatwo rozpoznawalny. Jednak zabrakło w tym wszystkim życia, radości ze wspólnego grania, spontaniczności i rockowej werwy, dlatego ta płyta jest zwyczajnie nudna.
  Senną atmosferę tych nagrań ożywia nieco najbardziej rockowa kompozycja w tym zestawie 'Diamond Jack'. Spośród tych bardzo przeciętnych i miałkich piosenek wyróżniają się dwie - tytułowa i 'Goodbye Baby Hello Friend'. Zapewne dlatego wybrano obie na single promujące dużą płytę ( wrzesień i październik 1977 ). Utwór 'Goodbye Baby Hello Friend' wszedł na stałe do repertuaru koncertowego i jako jedyny z omawianego krążka znalazł się na 'Live Dates Vol.2' ( 1980 ). No cóż, wniosek z tego taki, że longplay 'Front Page News' nie podobał się też zespołowi.
  Na 'Front Page News' znalazły się dwie autorskie kompozycje Laurie'go Wisefielda - wspomniany wyżej ' Goodbye Baby Hello Friend ' i instrumentalny ' 714 '; cztery Martina Turnera - ' Surface To Air', 'Come In From The Rain ', 'Right Or Wrong' i 'Heart Beat'; pozostałe utwory to kompozycje zespołowe i żadnej autorskiej Andy'ego Powella.
  Chcąc wzbogacić brzmienie zespołu, przypodobać się publiczności i poprawić notowania Wishbone Ash na rynku amerykańskim, producenci, zapewne za aprobatą samych muzyków, dodali smyczki do niektórych piosenek ( '714', 'The Day I Found Your Love' ) i saksofon ( 'The Day I Found Your Love' ). Ten zabieg okazał się jednak być kompletną pomyłką - muzyka grupy straciła swoje charakterystyczne i wyjątkowe brzmienie, a jego efektem było zaledwie 166 miejsce 'Front Page News' na liście Bilboardu i 31 na liście najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii.
  Drażnić może maniera wokalna Martina Turnera - śpiewa on wyżej niż zazwyczaj, bez mocy, jakby oszczędzał głos. Zupełnie dobrze w roli wokalisty wypada natomiast Laurie Wisefield ( 'Goodbye Baby Hello Friend').
  Steve Upton gra niemrawo i bez animuszu, a brzmienie jego bębnów jest dziwnie metaliczne.

  'Front Page News' jest trzecią płytą Wishbone Ash zrealizowaną w Stanach Zjednoczonych i niestety, najsłabszą. Na szczęście jest to już ostatni album nagrany za oceanem i zamyka on amerykański rozdział historii tej wielce zasłużonej dla rocka grupy. Wiosną 1978 roku muzycy powrócili na Wyspy Brytyjskie, ale na lotnisku nie czekał na nich tłum wielbicieli.
  Nie spełnił się amerykański sen i nie udało się podbić Ameryki, a ' Wiadomości z pierwszych stron gazet ' okazały się być wiadomościami z ostatnich stron.
  Moja ocena - 3/5.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version