ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Queensrÿche
Operation: Mindcrime
(1988, album studyjny)

1. I Remember Now (1:17)
2. Anarchy-X (1:27)
3. Revolution Calling (4:42)
4. Operation: Mindcrime (4:43)
5. Speak (3:42)
6. Spreading The Disease (4:07)
7. The Mission (5:46)
8. Suite Sister Mary (10:41)
9. The Needle Lies (3:08)
10. Electric Requiem (1:22)
11. Breaking The Silence (4:34)
12. I Don't Believe In Love (4:23)
13. Waiting For 22 (1:05)
14. My Empty Room (1:28)
15. Eyes Of A Stranger (6:39)

Czas całkowity: 59:16
- Geoff Tate ( vocals, keyboards )
- Michael Wilton ( guitar )
- Chris DeGarmo ( guitar )
- Eddie Jackson ( bass )
- Scott Rockenfield (drums )
oraz:
- Pamela Moore (vocals)
Wyświetlony 6127 razy
Inne albumy wykonawcy: « The Warning Empire »

1 komentarz

  • Link do komentarza Mateusz Stypułkowski środa, 11 luty 2009 00:09 napisane przez Mateusz Stypułkowski

    'Operation Mindcrime' nie jest może klasycznym albumem progmetalowym. W zasadzie bardziej przypomina dokonania Iron Maiden bądź Judas Priest. Ale w końcu te zespoły wywarły chyba największy wpływ na muzyków ze Seattle. Podobieństwa nie powinny zatem nas dziwić.
    'OM' zawiera też jednak wiele elementów, dzięki którym określenie heavy metal nie oddaje w pełni ducha tego albumu. Na szczególną uwagę zasługują: delikatne wstawki symfoniczne Michaela Kamena, momentami wzbogacone śpiewem chóru; krótkie dialogi, stanowiące swojego rodzaju przerywniki a zarazem łączniki między utworami; niepowtarzalny klimat no i oczywiście technika i talent muzyków. Prym bez wątpienia wiedzie tutaj Geoff Tate. Jego czterooktawowy głos robił wrażenie już od czasów ich pierwszych dokonań. Na tym albumie momentami do złudzenia przypomina Bruce'a Dickinsona (dopiero na Empire wyraźnie pokaże swoją charakterystyczną technikę) co oczywiście nie jest wadą przy takim talencie.
    'OM' jeśli ktoś jeszcze nie wie, jest concept albumem opowiadającym historię Nikkiego Coxxa, który rozczarowany funkcjonowaniem społeczeństwa, w którym musi żyć trafia w sidła tajnej organizacji rewolucyjnej. Manipulacja Nikkim, który jest jednocześnie ćpunem nie jest trudna. Po praniu mózgu, jakim podał go DR X - założyciel i lider spiskowców Nikki staje się zabójcą reagującym na komendę MINDCRIME. Do pomocy zostaje mu przydzielona siostra Mary - dawna prostytutka, która ma za zadanie umilać mu czas i odsuwać zwątpienia. Wbrew planom DR X para zakochuje się w sobie, co może być bardzo szkodliwe dla organizacji. Dlatego też Nikki otrzymuje zadanie zlikwidowania Mary i jej 'opiekuna'- ojca Williama. Zadanie zostaje wykonane, ale tylko połowicznie. Nikki nie potrafi bowiem pociągnąć za spust, kiedy chodzi o osobę, którą pokochał. Zrozpaczony próbuje przekonać DR X, że nie będzie dłużej jego podwładnym. Nałóg okazuje się jednak zbyt silny. Kiedy Nikki próbuje jeszcze raz dotrzeć do Mary i przekonać ją aby razem spróbowali uciec, odnajduje ją martwą, przy ołtarzu. Najbardziej przeraża go myśl, że sam mógł być jej oprawcą. Prawdopodobnie tracąc zmysły wybiega na ulicę, krzycząc, że jest winny i nie wierzy w uczucie jakiego doświadczył. Szybko trafia w ręce policji po czym zostaje rozpoznany i oskarżony o serię morderstw.
    Tematem głównym miała być manipulacja i zepsucie społeczeństwa. Efekt ten został moim zdaniem w dużej mierze osiągnięty. Jak już mówiłem płyta ma niepowtarzalny klimat, który w połączeniu z niesamowitą muzyką daje mieszankę wybuchową. Moim zdaniem jest to najlepsza płyta w dorobku Queensryche i w ogóle jedna z najlepszych płyt jakie kiedykolwiek zostały nagrane. Jeśli ktoś był na ostatnim koncercie grupy z Seattle w Stodole, to chyba wie o czym mówię.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version