ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Broken Bridges, The
Endless Road
(2019, album studyjny)

01. The Gate - 2:29
02. Looking For My Hiding Place - 6:34
03. Tune In! - 6:28
04. You Have No Right - 5:11
05. I've Found My Hiding Place - 7:35
06. Endless Road - 3:50
07. The Voice - 6:06
08. Get Ready For Your Fight - 11:13

Czas całkowity - 49:26

- Marek Habryn - wokal, gitara
- Grzegorz Grzanka - instrumenty klawiszowe, akordeon
- Michał Kusz - gitara basowa (2-6)
- Łukasz Dryl - gitara basowa (7-8)
- Marek Sobiecki - perkusja (2-6)
- Sławomir Kaligowski - perkusja (7-8)
- Joanna Pulkowska - dodatkowy wokal (2-6)

Wyświetlony 593 razy

1 komentarz

 • Link do komentarza Gabriel Koleński czwartek, 02 styczeń 2020 20:24 napisane przez Gabriel Koleński

  Często słyszę, że obecne czasy nie są korzystne dla klasycznego rocka neoprogresywnego, zwłaszcza w naszym kraju. Choć wciąż istnieją i grają takie zespoły jak Collage, Albion, Millenium czy Believe, rzeczywiście nowych kapel grających w tym stylu powstaje niewiele. Młodzi ludzie chętniej kultywują dorobek Tool i Porcupine Tree lub sięgają po nowocześniejsze brzmienia post rockowe lub djentowe. Tego typu nowinek absolutnie nie usłyszymy na debiutanckim materiale The Broken Bridges, zatytułowanym „Endless Road”. A co w takim razie się na nim znajduje, dowiecie się z poniższego tekstu.
  Album składa się tak naprawdę z dwóch części, nagrywanych w odstępie czasu przez różne składy. Dlatego dwa ostatnie utwory zostały określone jako bonusowe. Wszystko jest bardzo szczegółowo i przejrzyście rozpisane w książeczce dołączonej do płyty. Zresztą, precyzja i dokładność są cechami charakterystycznymi dla muzyki The Broken Bridges. Nie chodzi może o morderczą technikę, bo to nie ten styl, ale słychać, że muzycy przywiązują wagę do szczegółów i starannie dbają o dopieszczenie kompozycji. Na „Endless Road” mamy do czynienia z bardzo przyjemnym rockiem neoprogresywnym, choć panowie potrafią czasem mocniej przyłożyć, a melodie nie są nachalne ani przesłodzone. Gdy „Looking For My Hiding Place” zaczyna się gilmourową solówką na gitarze, już wiemy o co chodzi i gdzie jesteśmy, a klimatyczny, choć krótki pasaż klawiszowy pod koniec tylko nas w tym utwierdza. Nie mniej, nie zawsze jest tak sielsko, bo podstawą „Tune In” jest wyrywający z butów, żwawy hard rockowy riff. Mocniejszych partii też na albumie nie brakuje (choćby druga połowa „I’ve Found My Hiding Place”). Największym urozmaiceniem pierwszej części płyty, poza solówkami gitarowymi i klawiszowymi, jest damski wokal Joanny Pulkowskiej, który szczególnie dobrze brzmi w harmoniach z głosem lidera Marka Habryna w „You Have No Right”. Szczerze mówiąc, wokal Habryna jest chyba najsłabszym elementem całkiem porządnego brzmienia The Broken Bridges. Głos lidera jest dość jednostajny i mało wyrazisty, często bez życia. Da się do niego przyzwyczaić, ale może warto pomyśleć o współpracy z dodatkowym wokalistą.
  Druga część „Endless Road” to tylko dwa utwory, nowsze i nagrane z inną sekcją rytmiczną, które zapowiadają nadchodzący, drugi krążek. Te kompozycje są nieco dłuższe i bardziej rozbudowane, mocniejsze i bogatsze od strony aranżacyjnej. Muzycy pokusili się o urozmaicenie brzmienia dźwiękami akordeonu i gitary flamenco oraz zrezygnowali z dodatkowego, damskiego wokalu. Dzięki temu całość stała się bardziej konkretna, ale zróżnicowana. Nowa sekcja rytmiczna wniosła też więcej dynamiki i bardziej połamane rytmy. Nadchodzący materiał The Broken Bridges zapowiada się całkiem obiecująco.
  „Endless Road” to ciekawy krążek. Z jednej strony pokazuje początek i rozwój The Broken Bridges, ale z drugiej otrzymujemy też zapowiedź tego, co zespół prawdopodobnie zaoferuje w przyszłości. Mimo rozstrzału czasowego i różnych składów, album brzmi dość spójnie i konsekwentnie, choć dwa ostatnie utwory wyróżniają się na plus. Póki co, jeszcze nie jestem zachwycony, ale już wystarczająco zaintrygowany, by czekać na kolejną płytę.
  Gabriel „Gonzo” Koleński

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version