ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Millenium
Notes Without Words
(2018, album kompilacyjny)

01. Talk to Aliens - 3:07
02. Reincarnations - 5:08
03. Eden? - 1:53
04. Lost Teddy Bear - 5:39
05. Chaos - 4:12
06. Puzzled - 6:00
07. Mirage - 3:00
08. It Could Have Happened to You - 3:08
09. Burning - 3:50
10. The Mirror of Memories - 6:56
11. Calling! - 4:06
12. Broken Rule - 6:36
13. The Big Dream of Mr Sunders - 3:42
14. Notes Without Words (Epilogue) - 6:58


Czas całkowity - 1:04:15- Ryszard Kramarski - instrumenty kawiszowe, gitara
- Piotr Płonka - gitara
- Tomasz Pabian - gitara
- Krzysztof Wyrwa - gitara basowa, Warr guitar
- Piotr Mazurkiewicz - gitara basowa
- Tomasz Paśko - perkusja
- Grzegorz Bauer - perkusja
oraz:
- Bogdan Kołodziej - gitara (7)
- Darek Rybka - saksofon (4,10,11)
- Arek Kaliński - saksofon (8)
- Aretha Chmiel - saksofon (9)
- Magda Ksiązek - wiolonczela (5)
- Agnieszka Wilkoń - flet (7)


Wyświetlony 3496 razy
Inne albumy wykonawcy: « 44 Minutes MMXVIII »

1 komentarz

  • Link do komentarza Gabriel Koleński środa, 29 sierpień 2018 18:18 napisane przez Gabriel Koleński

    Biorąc pod uwagę ogromną popularność serwisów streamingowych i chyba wciąż spore znaczenie YouTube’a, czasem martwię się o przyszłość wytwórni płytowych. Niedługo może nie być komu, a przede wszystkim dla kogo wydawać. Mimo to, w dalszym ciągu miażdżąca większość albumów ukazuje się na rynku w wersji fizycznej, że nie wspomnę o obecnej modzie na winyle, która zdaje się trwać wbrew wszystkiemu. Sam kupuję wyłącznie płyty CD, ze streamingu nie korzystam, z YT owszem. Kupuję lub otrzymuję różne dziwne rzeczy, ale staram się patrzeć na zjawisko wydawnictw muzycznych z nieco szerszej perspektywy. Przy okazji płyty Underground United: Untitled rozpisałem się trochę na temat składanek. Teraz chciałbym wrócić do tego tematu. O ile UU to typowa składanka różnych zespołów, które mają szansę zaprezentować swoją twórczość, o tyle teraz w moje ręce trafiło wydawnictwo mniej typowe, ale nie mniej ciekawe.
    Jeden z najpopularniejszych zespołów parających się rockiem progresywnym w Polsce, krakowski Millenium, postanowił przypomnieć wszystkie swoje dotychczasowe utwory instrumentalne i zebrać je razem. Taki pomysł stoi za wydawnictwem „Notes without words”. Można się zastanawiać po co zbierać kawałki z różnych albumów i zestawiać je na jednej płycie, skoro każdy z nich już kiedyś gdzieś się pojawił. Teoretycznie tak, ale w zupełnie innej roli. Utwory instrumentalne zwykle tylko uzupełniają wydawnictwa studyjne, nie każdy zyskuje takie uznanie jak tytułowy temat z płyty „Stationary Traveller” Camel. Oczywiście czymś niesprawiedliwym byłoby uznać takie kompozycje jak „Reincarnations”, „Lost teddy bear”, „Puzzled”, „Burning”, ”The mirror of memories”, czy „Calling!” za zwykłe wypełniacze. Ze swoją złożonością, melodyjnością i „zwykłym” pięknem, te kawałki doskonale bronią się w oderwaniu od albumów, na których pierwotnie się znalazły. Wyjątkowość „Notes without words” polega na tym, że utwory instrumentalne, będące częścią pewnej całości (właściwie każda płyta Millenium ma jakiś motyw przewodni), razem tworzą osobny byt. Nowe wydawnictwo grupy Ryszarda Kramarskiego to tak naprawdę kolejny album konceptualny, ale pozbawiony słów. Niby już to wszystko słyszeliśmy, ale jednak było trochę inaczej. Wyjątkiem jest utwór tytułowy, który powstał podczas pracy nad „Three Brothers Epilogue”, ale ostatecznie nie znalazł się na albumie.
    Płyta „Notes without words” jest ciekawostką i gratką kolekcjonerską, ale obawiam się, że przemówi przede wszystkim do zagorzałych wielbicieli Millenium, którzy kochają tę krakowską grupę od lat. Jeśli ktoś nie jest fanem zespołu, jest mała szansa, że sięgnie po to wydawnictwo. Może być to jednak fajna okazja, żeby poznać twórczość macierzystej formacji Ryszarda Kramarskiego, ponieważ album zawiera wszystko to, za co Millenium się lubi – piękne melodie, silne emocje, liczne przejścia i zwroty akcji. Brakuje tylko tekstów, ale przecież te znajdziecie na pozostałych płytach, prawda?
    Gabriel „Gonzo” Koleński

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version