ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Marillion
B' Sides Themselves
(1988)

B' Sides Themselves
Oceń ten artykuł
(69 głosów)
1. Grendel (single) (17:14)
2. Charting the single (single) (4:46)
3. Market Square Heroes (re-recorded) (3:56)
4. Three boats down from the candy (re-recorded) (3:59)
5. Cinderella search (edited) (4:19)
6. Lady Nina (edited) (3:41)
7. Freaks (single) (4:02)
8. Tux on (single) (5:10)
9. Margaret (live) (12:17)

Czas całkowity: 59:45
- Fish ( vocals )
- Mark Kelly ( keyboards )
- Ian Mosley / drums )
- Mick Pointer ( drums, percussion (1-2) )
- Steve Rothery ( guitars )
- Pete Trewavas ( basses )
Wyświetlony 7938 razy

2 komentarzy

 • Link do komentarza Przemysław Semik środa, 16 wrzesień 2009 00:07 napisane przez Przemysław Semik

  4 stycznia 1988 roku wytwórnia EMI Records sprawiła niespodziankę sympatykom Marillion. Na rynku ukazało się wydawnictwo o wdzięcznej nazwie 'B'Sides Themselves', firmowane nazwą Marillion i dostępne wyłącznie w formie kompaktowej. Zawierało ono dziewięć utworów znanych ze stron 'B' singli. Oficjalnie podano, że wszystkie utwory pochodzą z 12'' maxi singli, jednak trzy z dziewięciu podane zostały w wersjach wyciszonych.

  Płytę otwiera słynny 'Grendel', jedna z najstarszych, ponad 17-minutowa kompozycja zespołu. Pierwotnie, aż do początków 1981 roku, znana była pod nazwą 'The Tower'. Jak zawsze utwór okraszony został tekstem Fisha, tu opowiadającym o potworze Grendelu. Historia zaczerpnięta z książki Johna Gardnera, powieści będącej nie tylko bajką, ale również pouczającą historią o ludzkiej obłudzie:

  '...próbowaliście morderczą broń włożyć w moje dłonie
  i w imię sprawiedliwości zniekształciliście prawdę...
  ...dość mam już waszych pięknych przemówień
  teraz otrzymacie karę wystawcie gardła swe
  na pastwę mych karzących pazurów i niech popłynie krew...'

  Muzycznie to wspaniała opowieść, w której dzieje się naprawdę dużo. Spokojny początek na gitarę, wokal Fisha również spokojny. W refrenie agresywnie, kontrastowo. Rewelacyjne popisy Marka Kelly i Steve'a Rothery. Duże wrażenie robi użycie w środku utworu organów kościelnych. Mimo, że 'Grendel' powstał za czasów Micka Pointera, tutaj otrzymaliśmy wersję z Ianem Mosleyem. Ostatnie 1,5 minuty to zakończenie w wykonaniu Steve'a Rothery - urzekające, ale szkoda, że takie krótkie. 'Charting The Single' to już utwór zdecydowanie krótszy, kompozycja Marka Kelly. Ciekawie opracowane wersje gitary i syntezatorów z dość dobrze wyeksponowanym brzmieniem perkusji. 'Market Square Heroes' - bardzo przebojowy i podobny konstrukcją do utworów z pierwszej długogrającej płyty zespołu. 'Three Boats Down From Candy' - z tytułem wymyślonym przez Fisha na podstawie jego prawdziwej historii. Oba kawałki w wersji z Johnem Martyrem na perkusji, wzięte z czwartego singla grupy, gdzie na stronie A figurował 'Punch and Judy'. 'Cinderella Search' - piosenka w sam raz na stronę B singla 'Assassing'. Nie mogła jednak znaleźć się na płycie 'Fugazi', gdyż w treści i formie była zbyt romantyczna. Najpopularniejszy singiel zespołu z 7 maja 1985 roku - 'Kayleigh' posiadał na stronie B piosenkę 'Lady Nina'. Początkowo traktowana przez muzyków jako żart muzyczny, nagrana w bardzo szybkim tempie, zaskoczyła przede wszystkim samych członków zespołu, zdziwionych że tego się w ogóle da słuchać. Tak naprawdę to najprzystępniejsza propozycja z B'Sides z ciekawą gitarą i klawiszami, szkoda że na naszej płycie została brutalnie wyciszona. Kompozycja 'Freaks' została zrealizowana specjalnie z myślą o stronie B singla 'Lavender' z 27 sierpnia 1985 roku. Sam Mark Kelly wspominał, że 'Freaks' nie jest dobrą piosenką, ale gdyby spytać Fisha - odpowiedziałby, że jest dobra bo ma dobry tekst. W 'Tux On' daje się usłyszeć nieco zmieniony głos Fisha, ponieważ jest to już singiel z najpóźniejszego okresu 'kadencji Ryby'. To jeden z najciekawszych kawałków na płycie. Bardzo efektowna gitara z lekkim delayem - po raz kolejny wersja niesmacznie wyciszona. Ostatnia, najdłuższa 'Margaret' to legendarny utwór, dość często wykonywany na koncertach, obfitujący w częste improwizacje na wszystkie instrumenty. Mamy tu też kilka motywów z ojczyzny Fisha - Szkocji. Tu wersja koncertowa z udziałem Micka Pointera. Pod koniec Fish przedstawia po kolei wszystkich muzyków, a każdy z nich gra coś reprezentującego swój instrument.

  Wydawnictwo 'B-Sides Themselves' jest szczególnie interesujące dla fana Marillion. Są tu prawie wszystkie kompozycje, których brakowało na wcześniejszych płytach. Wspaniałe uzupełnienie, zwłaszcza że kilka z nich na czele z 'Grendelem' to dzieła godne miejsca na regularnych albumach. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że firma EMI wydała również dla amatorów winylu wersję analogową. Nic tylko kupować i zasiadać przed głośnikami...

 • Link do komentarza Gacek środa, 16 wrzesień 2009 00:07 napisane przez Gacek

  Wydaje się że popularne w dyskografiach co bardziej znanych grup albumy w rodzaju 'B sides' są pozycjami wypełnionymi odpadkami czy mniej ciekawymi utworami, jednak w przypadku Marillion nie jest to do końca prawda. Na płytę 'B'sides Themselves' składają się kompozycje, które z jakichś powodów nie znalazły się na wcześniejszych albumach grupy oraz cała Ep'ka 'Market square heroes'.
  Album otwiera świetna 17 minutowa suita 'Grendel'. Utwór jest dziś powszechnie nazywany opus magnum wczesnego Marillion. Epicka rozbudowana kompozycja prowadzi słuchacza po pewnym gruncie odkrytym przez wczesny Genesis chociaż pobrzmiewają tutaj także inne wielkie zespoły lat 70. Można się tutaj także doszukiwać powiązań z King Crimson szczególnie w warstwie literackiej bo 'Grendel' przypomina trochę sławnego 'Lizard'a'. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj rozbudowane podniosłe solo na modłę mistrza Hacketta wieńczące kompozycje.
  'Charting The Single' to już zupełnie przyjemna wpadająca w ucho kompozycja podobnie jak pierwsza pochodząca z pierwszej epki grupy.
  Jeszcze bardziej wesołym utworem jest 'Market Square Heroes', który podobnie jak 'Grendel' jest wizytówką wczesnego Marillionu i jest ostatnią częścią pierwszej małej płytki zespołu.
  'Three Boats Down From The Candy' to już pełnoprawny 'odrzut' gdzieś bodaj z czasów 'Fugazi'. Kompozycja nieco inna niż wcześniejsze posiadająca wszystkie cechy ówczesnego stylu grupy i nie odbiegająca poziomem od utworów z albumów studyjnych.
  'Cinderella Serach' także nie ukazała się na żadnym pełnoprawnym albumie grupy chociaż swoją magią czaruje niczym najlepsze dzieła zespołu od pierwszych sekund. Utworek trwa co prawda trochę ponad cztery minuty ale dzieje się tutaj tak dużo że można go nazwać małą suitą.
  Lekko i piosenkowo robi się przy okazji przyjemnego utworku 'Lady Nina', podobny nastrój towarzyszy kompozycji 'Freaks'. Nie są to może utwory tak ciekawe jak ich poprzednicy ale na pewno zasługują na uwagę.
  Trochę dziwne wraże sprawia 'Tux on'. Jest tutaj trochę marillionowego klimatu, jest niezłe solo ale całość nie porywa zanadto.
  Album kończy 'Margaret' wykonana na żywo trwająca ponad 12 minut. Po oklaskach i gitarowych popisach słychać melodię wywodzącą się gdzieś z okolic Szkocji. Zespół pokazuje tutaj swoje dynamiczne i energiczne oblicze, co rusz pojawia się jakieś solo czy wpleciony motyw. Co ciekawe na perkusji w tym nagraniu grał jeszcze Mick Pointer. Kompozycję najlepiej jednak potraktować jako swoistą ciekawostkę podaną na koniec.
  'B'sides Themselves' to pozycja zdecydowanie warta uwagi, szczególnie dla fanów, którym studyjna dyskografia zespołu nie wystarcza. Można tutaj znaleźć całą legendarną Ep ke 'Market Square Heroes' i takie perełki jak 'Three Boats Down From The Candy' czy 'Cinderella Serach'. Dodatkowo są tu także inne, może mniej udane ale warte uwagi kompozycje. Wielką stratą byłoby gdyby nagrania te nie stały się ogólnodostępne dla przeciętnego słuchacza w formie kompilacji.
  'B'sides Themselves' to płyta, która pomimo że jest tylko zbiorem trudnodostępnych nagrań może być traktowana jako pełnoprawna płyta Marillion. Znajduje się tutaj bowiem wiele doskonałego materiału, który niemal dorównuje najbardziej znanym kompozycjom grupy.

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2022 - ProgRock.org.pl
15 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version