ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Gracious
Gracious!
(1970, album studyjny)

1. Introduction (5:53)
2. Heaven (8:09)
3. Hell (8:33)
4. Fugue in 'D' Minor (5:05)
5. The Dream (16:58)

Czas całkowity: 44:38

dodatkowo na reedycji z 2004 roku:

6. Beautiful
7. What A Lovely Rain
8. Once On A Windy Day
- Alan Cowderoy ( guitar, vocals )
- Martin Kitcat ( piano, Harpsichord, keyboards, piano (electric), vocals, Mellotron )
- Robert Lipson ( drums )
- Tim Wheatley ( bass )
- Paul Davis ( guitar, vocals )
Wyświetlony 8198 razy
Inne albumy wykonawcy: « Echo

1 komentarz

 • Link do komentarza Krzysztof Baran piątek, 30 maj 2008 01:34 napisane przez Krzysztof Baran

  Kto słyszał ten bardzo mało znany brytyjski zespół? Zapewne wielu z Was nic ta nazwa nie mówi. Gracious! to pierwsze dziecko... King Crimson! Dlaczego? Bo od kiedy zagrali wspólny koncert z Karmazynowymi Królami (był to trzeci koncert zespołu pod nazwą King Crimson !!!), przestali grać trzyminutowe, krótkie covery innych wykonawców i rozkochali się w rozbudowanych kompozycjach, z wykorzystaniem min. melotronu tak bardzo charakterystycznego w tym czasie dla Roberta Frippa i jego kolegów.
  Gracious! to właśnie mieszanka klimatu King Crimson i dokonań Genesis z początku lat 70. Zespół miał ogromne kłopoty, żeby wydać swój pierwszy album. Ale na nasze szczęście grupa zagorzałych ludzi z nim związanych doprowadziła do jego zarejestrowania i wreszcie nowo powstała wytwórnia płytowa Vertigo, promująca właśnie sporo muzyki progresywnej w tamtych czasach, zlitowała się nad zespołem i wydała upragniony materiał na krążku. Album nosi teraz miano kultowego i jest absolutną perełką wśród pierwszych progresywnych wydawnictw rockowych!
  Muzyka choć niedopracowana technicznie jak choćby nagrania Genesis ma swojego ducha i niewątpliwie, w moim odczuciu jest to progrockowe arcydzieło. Za sprawą 'Introduction' (niewątpliwie wzorowanego na intro 'Trespass') ,przenosimy się w senną otchłań pomiędzy niebem a piekłem (utwory 'Heven' i 'Hell' oczywiście...), mistrzowsko zobrazowanymi przez muzyków zespołu i przypieczętowanymi 17-minutową suitą 'The Dream', zawierającą również nieco bluesowo-jazzowego polotu. Przerywnikiem jest piękna, instrumentalna fuga ('Fugue in D'Minor')-na której w przyszłości zapewne wzorować się będzie Arena w serii swych przerywników 'Crying For Help', a akustycznych partii gitarowych nie powstydziłby się sam mistrz gatunku - Steve Hackett!!!
  Album jest przesycony psychodelicznymi, piekielnymi partiami budzącymi niepokój by za chwilę urzec nas symfonicznym polotem i pięknem raju. Wszystko spinają chóry niebiańskich wyżyn z góry patrzące na walkę Nieba z Piekłem...
  Polecam tą płytę wszystkim fanom lubiącym nieco kopać w art rockowych archiwach! Poszukiwania - zaręczam - przyniosą ogromną przyjemność w postaci znakomitej rockowej symfonii! Jest to zdecydowanie klasyka gatunku i bez wahania wystawiam mu *****

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2021 - ProgRock.org.pl
14 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version