ProgRock.org.pl

Switch to desktop

Brain Salad Surgery

Oceń ten artykuł
(206 głosów)
(1973, album studyjny)
1. Jerusalem (2:44)
2. Toccata (7:23)
3. Still... You Turn Me On (2:53)
4. Benny The Bouncer (2:21)
5. Karn Evil 9 (1st Impression - Part 1) (8:44)
6. Karn Evil 9 (1st Impression - Part 2) (4:47)
7. Karn Evil 9 (2nd Impression) (7:07)
8. Karn Evil 9 (3rd Impression) (9:03)

Czas całkowity: 45:04
- Keith Emerson ( organ, piano, Harpsichord, accordion, Custom-built Moog synths, Moog polyphonic ensemble, vocals on "Karn Evil 9 (1st Impression - Part 1)" )
- Greg Lake ( vocals, bass, Zemaitis electric 6-string and 12-string guitars )
- Carl Palmer ( drums, percussion, percussion synthesizers )
Więcej w tej kategorii: Tarkus »

1 komentarz

 • Bartek Kieszek

  Rok 1973 był znakomitym okresem dla muzyki rockowej. To wtedy wlaśnie ukazały się takie genialne płyty jak Dark Side of The Moon Floydów, Selling England... Genesis, Hauses of the holy Led Zeppelin czy też In a glass house Gentle Giant. No i Brain Salad Surgery progresywnej supergrupy Emerson, Lake and Palmer.
  Gdy muzycy wydawali ten album ich pozycja na scenie
  art-rockowej była już całkowicie ugruntowana, panowie nie musieli właściwie nic udowadniać swoim fanom którzy znakomicie wiedzieli jakich dźwięków mogą sie spodziewać.
  Gdy rok wcześniej Emersoni nagrali świetną skądinąd płytę Trilogy, prawie wszyscy byli pewni że to już jest apogeum twórczej działalności zespołu. Jednak to dopiero Brain salad Surgery okazał się arcydziełem skończonym, płytą która jeszcze raz ukazała wielki potencjał drzemiący w muzykach. I choć dla piszącego te słowa ulubionym dziełem ELP pozostaje wyżej wspomniana Trylogia, nie sposób nie docenić tego albumu. Jest bowiem na nim wszystko za co jedni grupę kochają a drudzy nienawidzą czyli monumentalne dźwięki syntezatorów Emersona i wszechobecny patos.
  Całość zaczyna się od majestatycznego Jerusalem będącego przeróbką słynnej tradycyjnej pieśni angielskiej. I trzeba przyznać że jest to próba ze wszech miar udana znakomicie wprowadzająca w klimat albumu.
  Później mamy zdominowana przez instrumenty klawiszowe Toccatę w której na szczególną uwagę zasługuje znakomita partia perkusji w wykonaniu Carla Palmera.
  Jako trzecia na płycie pojawia się prześliczna ballada Lake'a Still..you turn me on- do dziś jest ona jedną z najpopularniejszych kompozycji zespołu.
  Pod numerem czwartym kryje się najsłabszy fragment płyty Benny The Bouncer będący próbą ( chyba jednak nie do końca udaną) zmierzenia się z konwencją kabaretowo-wodewilową. Mamy wiec tutaj Grega Lake'a śpiewającego z niezmiernie irytującą manierą a całość okraszona jest fortepianem Emersona brzmiącym jak z marnego przedstawienia w Moulin Rouge.
  Na samym końcu albumu panowie wynagradzają nam jednak te stracone 3 minuty. Wszystko za sprawą Karn Evil 9 monumentalnej 30 minutowej(!) suity którą śmiało można postawić obok takich arcydzieł jak Supper's ready czy Plague of lighthouse keepers.
  Kompozycja składa się z 4 części( tzw. impresji). Tekstowo jest to mroczna i dekadendzka opowieść o społeczeństwie przyszłości sterownym przez wszystkowiedzący komputer. Jeśli chodzi o muzykę mamy tu do czynienia z tradycyjnym brzmieniem ELP pełnym syntezatorowych solówek i rozbudowanych fragmentów( vide impresja 2 będąca w rzeczywistości nową wersja koncertu fortepianowego napisanego przez Emersona kilka lat wcześniej).
  Podsumowując Brain Salad Surgery to płyta naprawdę bardzo udana trzeba jednak zaznaczyć ze nie jest to muzyka dla wszystkich. Ci jednak którzy lubią takie wzniosłe dźwięki powinni być zachwyceni. Jak to mówią Anglicy an essential masterpiece.
  5 gwiazdek

  Bartek Kieszek poniedziałek, 27, sierpień 2007 16:38 Link do komentarza
Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2023 - ProgRock.org.pl
16 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version