ProgRock.org.pl

Switch to desktop Register Login

Quidam
Alone Together
(2007, album studyjny)

01. Different - 3:16
02. Kinds Of Solitude At Night (Peralta) - 6:00
03. Depicting Colours Of Emotions - 10:18
04. They Are There To Remind Us (Queen Of Moulin Rogue II) - 7:49
05. Of Illusions - 8:04
06. We Lost - 8:26
07. One Day We Find - 6:46
08. We Are Alone Together - 8:20
P.S.
09. But Strong Together - 4:25

Czas całkowity - 1:03:24

- Bartosz Kossowicz - wokal
- Maciej Meller - gitara, dodatkowy wokal
- Jacek Zasada - flety
- Zbigniew Florek - instrumenty klawiszowe
- Mariusz Ziółkowski - gitara basowa, dodatkowy wokal
- Maciej Wróblewski - perkusja
oraz:
- Emila Nazaruk - dodatkowy wokal (2)
- Piotr Nazaruk - xaphoon (1), cytra (2)
- Piotr Rogóż - saksofon altowy (6) ( alto sax on "we lost" )

Wyświetlony 9776 razy
Inne albumy wykonawcy: « Quidam Strong Together »

1 komentarz

 • Link do komentarza Krzysztof Michalczewski czwartek, 08 listopad 2007 23:52 napisane przez Krzysztof Michalczewski

  Nie jestem fanem zespołu Quidam i nie zaliczam się do miłośników jego muzyki, a dotychczasowe dokonania grupy znam tylko pobieżnie. Gdyby nie medialny szum poprzedzający wydanie płyty 'Alone Together' zapewne nie sięgnąłbym po nią.
  A tymczasem nowe utwory zespołu sprawiły mi dużą i miłą niespodziankę, słucham ich z niekłamaną przyjemnością.
  Muzyka z tego albumu to chwila odpoczynku po trudach dnia codziennego, to chwila wytchnienia po licznych w tym roku wydawnictwach progmetalowych, to chwila refleksji, namysłu i zadumy.

  Nowe dzieło zespołu otwiera krótki, zaledwie trzyminutowy, oszczędnie zaaranżowany 'Different' - wokal, fortepian, xaphoon, gitara i perkusja, nic więcej, a tak pięknie.
  Po nim zjawia się 'Kinds Of Solitude At Night', w tle którego słychać głos występującej gościnnie byłej wokalistki zespołu Emilii Nazaruk i dźwięki cytry, na której gra jej mąż, Piotr.
  Najdłuższym na płycie i moim ulubionym jest 'Depicting Colours Of Emotions' - piękna melodia, urzekający śpiew i szept Bartka Kossowicza, ładna i głęboka linia basu Mariusza Ziółkowskiego i ciekawe solo na gitarze Maćka Mellera kończące ten utwór.
  Nieco szybciej i skoczniej muzycy grają w 'Of Illusions'. Dzieje się tak za sprawą melodii prowadzonej przez gitarzystę i harcującego na flecie Jacka Zasady.
  Na specjalne wyróżnienie zasługuje utwór 'We Lost' - to na początku łagodnie grająca gitara, organowe tło, senny śpiew, smutna linia gitary i fletu, a w zakończeniu gwałtowne przyspieszenie aż do zawrotnego tempa z fenomenalnym solem Piotra Rogoża na saksofonie altowym, niczym w pamiętnym 'Starless' King Crimson.
  Senny 'We Are Alone Together' zachwyca fortepianem Zbyszka Florka, grą Maćka Wróblewskiego na bębnach i blachach oraz przeciągłymi dźwiękami gitary.
  Na płycie znajdziemy też ostrzej zagrane utwory, nawiązujące wyraźnie do poprzedniej płyty zespołu 'Survival'. Są to: 'They Are There To Reminds Us' i 'One Day We Find'.
  Płytę kończy krótki i bardziej optymistyczny niż pozostałe, potencjalny singlowy przebój 'But Strong Together', w którym znalazły się ładne sola na flecie i gitarze oraz harmonie wokalne.

  Ten album to bogactwo melodii, brzmień, pomysłów, znakomitych aranżacji, tu nic nie dzieje się dwa razy tak samo, a muzycy urzekają słuchacza kunsztem, wirtuozerią i inwencją.
  Wydany został z godnym pozazdroszczenia pietyzmem, zdobią go ilustracje autorstwa Michała Florczaka, jak dla mnie zbyt chłodne w swoim przekazie, ale za to dobrze korespondujące z przekazem muzyczno-lirycznym.
  Patrząc na spis utworów składających się na płytę, łatwo można zauważyć, że ich tytuły tworzą dwa zdania w języku angielskim, będące przesłaniem albumu. I chociaż gorzko smakuje zawarta w nich myśl- znane egzystencjalne jesteśmy samotni na tym świecie - to słowa 'But Strong Together' dodają otuchy i dają nadzieję.

  Dawno nie słyszałem tak znakomitej płyty, to dla mnie główna kandydatka do tytułu najlepszej artrockowej płyty roku 2007.
  Ocena - 5/5

Zaloguj się, by skomentować

© Copyright 2007- 2023 - ProgRock.org.pl
16 lat z fanami rocka progresywnego!
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Top Desktop version